روان درمانی فردیدرمان های دارویی

تشخیص آزمایشگاهی مواد اعتیادآور

تشخیص آزمایشگاهی مواد اعتیادآور

آزمایش ادرار

تشخیص آزمایشگاهی مواد اعتیادآور متداولترین روش مورد استفاده در غربالگری مصرف مواد و متابولیت‌های آنها، تجزیه و تحلیل ادرار است. نتایج این شیوه، هنگامی دقیق است که نمونه های معتبر جمع آوری شود. با توجه به ارکرد انباشتگی کلیه ها، بخشی از سوخت و ساز مواد پس از متابولیز شدن توسط ادرار دفع می شود و آثار و بقایای ماده ی مصرفی را می‌توان از طریق ادرار پیگیری کرد. این روش، دارای مزایایی است که می‌توان به کم هزینه بودن آن و دسترسی سریع و آسان اشاره کرد؛ ولی نظر به اینکه آزمایش دقیق نیست و استفاده از بعضی داروهای دیگر نتیجه ی آزمایش را منفی میکند و امکان تقلب نیز در آن وجود دارد، این روش زیاد قابل اعتماد نیست. بسیاری از معتادان می‌توانند با روش‌های مختلفی موجب منفی شدن آزمایش ادرار شوند که این روشها مانند بهم زدن Ph ادرار با ریختن جوهر لیمو یا اسیدسیتریک در نمونه ادرار و استفاده از پروژسترون و می باشد. سم شناسی ادرار معمولا تا دو روز بعد از مصرف اکثر داروها مثبت است. به طور دقیق تر، این مدت زمان برای هرویین، آمفتامین، کوکائین سه روز اول و برای مصرف بلند مدت ماری جوانا بیش از ۳۰ روز در نظر گرفته می شود اگرچه مصرف بسیاری از داروها به خوبی نشان داده می شوند، اما برخی از آنها در خون بهتر قابل تشخیص هستند.

آزمایش خون

تجزیه و تحلیل خون نسبت به ادرار سخت تر می باشد و آزمایش سطح سرمی ماده برای بیشتر موادی که مورد سوء مصرف قرار می‌گیرند، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. این روش نسبت به آزمایش ادرار دارای پایایی و اعتبار بالا و توانایی تشخیصی دقیق است. اشکال این روش نسبت به آزمایش ادرار، پرهزینه و گران بودن و پرزحمت بودن آن است.

 آزمایش موی سر

تجربه و تحلیل مو اساساً برای سنجش مصرف طولانی مدت مواد به کار برده می شود. سوخت و ساز مواد، تقریباً در تمامی قسمت های بدن نفوذ می کند و فولیکولهای موی انسان، مواد مصرفی که شخص ۳ تا ۴ ماه بوده پیش مصرف نموده است، را در خود نگهداری می کند. این روش دارای معایب و مزایای است که مزیت آن در توانایی کشف مصرف مواد در گذشته و غیر تهدید آمیز بودن این آزمون برای شرکت کننده است. از معایب و اشکال اصلی آن می‌توان به جدید بودن این تکنولوژی، فراگیر نبودن، گران بودن و بسیار ظریف و حساس بودن این ازمایش می توان اشاره کرد.

 آزمایش موی سر

آزمایش بزاق

یکی از روشهای نوین آزمایشگاهی، آزمایش بزاق است که نسبتاً جدید و کمتر شناخته شده می‌باشد و می توان از طریق تجزیه و تحلیل بزاق مواد متعددی را که شخص مصرف کرده است، شناسایی کرد.این نوع آزمایش از لحاظ نیمرخ و ویژگی‌هادمشابه آزمایش ادرار است، اما از آنجا که میزان غلظیت مواد در بزاق پایین است، تجزیه و تحلیل بزاق به مدت کوتاه تری نسبت به ادرار باقی می‌مانند. این آزمایش نسبت به آزمایش ادرار، دارای دو مزیت است : اول، اینکه ساده تر از ادرار قابل وصول است؛ دوم، امکان فریب کاری هایی که در آزمون ادرار وجود دارد، در این روش وجود ندارد. این روش دارای محدودیت هایی چون جدید بودن، فراگیر نبودن و گران و ناشناخته بودن است. تجزیه و تحلیل مو، بزاق دهان و عرق بدن از شیوه‌های امیدوارکننده ی آشکار سازی وابستگی به مواد هستند.

آزمایش بزاق

 آزمایش از طریق تجویز دارو

آزمون تشخیص جدید با حساسیت قابل توجه، بر اساس ایجاد علائم ترک ماده ی افیونی در فرد معتاد به وسیله ی تزریق ماده ای به نام ان – آلیل نور و مورفین است. نحوه ی اجرای این آزمون بدین صورت است که در مرحله ی اول، ۳ میلی گرم نالین به صورت زیر جلدی به فرد مشکوک تزریق می‌شود و در کمتر از ۳۰ دقیقه پس از تزریق، علایم مشخص ترک ماده ی افیونی در معتادی که به مقدار ۶۰ میلی‌گرم یا بیشتر مورفین روزانه و یا معادل آن از سایر مواد افیونی استفاده کرده باشد، ظاهر می‌شود. اگر پاسخ اولین آزمایش منفی بود، برای بار دوم ۵ کیلوگرم نالین تزریق می‌کنند و ۳۰ دقیقه پس از تزریق دوم، منتظر بروز علایم ترک می باشند و اگر پاسخ منفی بود، برای بار سوم این عمل تکرار می شود. در مرحله سوم ۷ میلی گرم نالین به فرد مشکوک تجویز می شود اگر در عرض ۳۰ دقیقه علایم ترک ظاهر نشد، می‌توان به این نتیجه رسید که باسخ آزمایش منفی است و فرد مشکوک، مواد افیونی را مورد استفاده قرار نداده است. و بطور کلی، قبل از اینکه اقدام به سم زدایی و درمان بیمار شود، باید وضعیت جسمانی، روانی و اجتماعی و فرد معتاد را مورد بررسی قرار داد.

بیشتر بخوانید 
روان درمانی برای ترک اعتیاد
نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره