روانکاوی

تصورات درست از ازدواج

تصورات درست از ازدواج

یکی از مهمترین علل شکست در ازدواج توقع و تصورات غلط از آن است.

• خوشبختی به خودی خود رخ نمی‌دهد، بلکه ساخته می‌شود.
• به همان اندازه انتخاب و داشتن همسر خوب، تلاش در حفظ آن نیز مهم است.
• ازدواج دوای هیچ دردی نیست. ازدواج حکم غذا را دارد و نه دارو. ازدواج نه تنها باعث رفع مشکلات روحی روانی (احساس تنهایی، افسردگی ) و رفتاری (خشونت، و بی‌بند و باری) نمی‌شود بلکه آنها را بدتر کرده و ممکن است مشکلات دیگری نیز به آنها اضافه کند.
• ازدواج وسیله است و نه هدف. بسیاری از ازدواج های غلط و ناموفق به این دلیل رخ می‌دهند که افراد آن را یک هدف قرار می‌دهند و در نتیجه برای رسیدن به آن گاهی بسیاری از اصول عقلانی و حتی اخلاقی را نیز نادیده گرفته و زیر بار انتخاب غلط می‌روند و یا بدون آمادگی و شرایط لازم در گیر آن می‌شوند.
• بسیاری از مشکلات و اختلافات زناشویی از بین نمی روند بلکه همین که به این تفاهم برسید که با هم در زمینه‌های اختلاف نظر دارید و به یک سازگاری و توافق دو نفره بررسید کافی است.
• زوجهای خوشبخت و موفق نیز گاهی جر و بحث و کشمکش دارند و اگر این چنین نباشد بایستی در صحت و سلامت آن شک کرد. مزیت زوجهای موفق در این است که انها می‌ دانند چگونه به درستی با اختلافات و مشکلات مواجه شوند و به تفاهم برسند و به تفاوت‌ها احترام می‌گذارند و با دید برنده و بازنده به مسائل نگاه نمی‌کنند.
• در زندگی اشتراکی هیچ قاعده و قانونی وجود ندارد مگر این که زوجین با هم آن را وضع کرده باشند.
• ازدواج همچون درختی است که در صورت عدم آبیاری و مراقبت دیر یا زود پژمرده خواهد شد.
• مشکلات و اختلافات جدی زناشویی با ورود بچه نه تنها برطرف نمی‌شوند بلکه به مرور زمان بدتر می شوند اگر چه در اوایل ممکن است بر مشکلات سرپوش بگذارد ولی به سرعت همچون آتش زیر خاکستر زمانی شعله ور خواهد شد.
• اگرچه هر چه اشتراک ها و شباهت های بین زوجین بیشتر باشد امکان به وجود آمدن صمیمیت بیشتر خواهد بود ولی این بدین معنی نیست که زوجین بایستی در تمامی لحظات خوش شان همیشه با هم باشند.
• رابطه زناشویی رابطه ۵۰/۵۰ نیست، ۱۰۰/ ۱۰۰ است. یک ازدواج زمانی می‌تواند موفق باشد که در رابطه، هر یک از طرفین تمام خوب خود باشند و اشتباه کوتاهی دیگر را مجوزی برای قصور و خطای خود ندانند.
• زوجین نه مکمل یکدیگر بلکه حامی و تقویت کننده همدیگر هستند. هر یک از زوجین افرادی عاقل، بالغ، کامل و توانمندی هستند که می‌توانند زندگی خود را به تنهایی و با خوشی بگذارنند ولی با آگاهی و انتخاب تصمیم می گیرند تا با دیگری و کمک به هم میسر رشد و کمال را دلپذیرتر، معنی دار تر و بهتر طی کنند.
• اولین شرط و لازمه ارتباط خوب و موثر زناشویی ابراز صحیح، صریح و شفاف احساسات، نظرات و خواسته هاست. حتی بهترین روانشناسان نیز قادر به خواندن ذهن و فکر دیگری نیستند.
• اگر در ازدواج قرار باشد کسی تغییر کند آن یک نفر خود ما هستیم. البته این بدین معنی نیست که اشتباه و خطای دیگری را نادیده بگیریم و یا بپذیریم بلکه به معنی شناخت و پذیرش مسئولیت خود در آن مورد و حمایت همسر به امید اصلاح است. درست همانند زمانی که همسرمان بیمار شده است و ما با مهر و مراقبت و کمک تلاش می‌کنیم تا هر چه سریع تر بهبود یابد.
• انسان‌های سالم بسیار کم و انسان‌های کامل و بی عیب و نقص اصلا وجود ندارد و آدمی به جایزالخطا بلکه حتمی الخطا است. اما این دلیل و توجیه ای برای خطا و اشتباتمان نیست. بلکه ما بایستی با به دست آوردن آگاهی و توانمند کردن و ساختن خود درصد خطاهای احتمالی خود را به حداقل برسانیم و مسئولیت آنها را بپذیریم و در صورت امکان جبران کنیم.
• بجز افراد شیاد و دغلکار. در اختلافات و کشمکش‌ها هر دو طرف یقین و باور دارند که حق و حقیقت با خودشان است در حالیکه فقط از طریق طرح درست و صادقانه مسئله و نظرات و به کار بردن عقل و منطق و داشتن انصاف و عدالت می توان به حقیقت آرامش رسید.
• اگرچه پدران و مادران خوشبختی فرزندانشان را آرزو دارند و در برخی از زمینه ها تجربیات ارزشمندی دارند و مشورت نشانه سلامت عقل است ولی شما هستید که می خواهید با همسر آینده‌تان زندگی کنید نه انها

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

نیاز به مشاوره ازدواج  دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره قبل از ازدواج دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره