روانکاوی

تصویرهای ذهنی وسواسی

تصویرهای ذهنی وسواسی

تصویرهای ذهنی تکراری مزاحم و اضطراب آور، می توانند مشکل های اصلی و یا ملازم افکار/ تکانه های وسواسی باشند برای مثال بیماری از تصویرهای ذهنی مزاحمی رنج می برد، که دوست خود را غرق در خون تصور می‌کرد. این تصویرهای ذهنی می‌توانند به شدت استرس آور باشند، اما روی هم رفته از افکار وسواسی کمتر عذاب آور و کوتاه تر می باشند.

تصویرهای ذهنی وسواسی

این افکار در موقعیت های خاصی، نسبتا به آسانی از بین می روند، اما بازگشت های مکرر و هر روزه ی آنها منشاء ناکامی، آزردگی و زجر و ناراحتی برای شخص می باشند.

تصویرهای ذهنی مکرر و نامقبول

تصویرهای ذهنی مکرر و نامقبول در وسواس های فکری جنسی بارزاند. به ویژه تصور روابط نامشروع با محارم، بسیار آزار دهنده اند. همانند همه ی وسواس‌های فکری، تحقیق درباره ی اهمیت و معنای این گونه تصورها نخستین اقدام لازم است. برای خنثی کردن هرگونه معنا و اهمیت بیش از حد و نامناسبی که شخص به رویداد یا محتوای تصویرهای ذهنی خود نسبت می دهد، می بایست اقداماتی صورت گیرد. هرگونه تلاش بیمار برای اصلاح کردن، مقاومت نشان دادن، از بین بردن یا خنثی کردن یک تصویر ذهنی باید جلوگیری شود. در عوض تاکید می شود که بیمار باید این تصویرهای ذهنی را تنها به عنوان یک صدای اضافی در یک دستگاه در نظر گرفته و نادیده بگیرد. اگر شواهدی مبنی بر احساس مسئولیت افراطی، در مورد تصویرهای ذهنی یا عواقب اخلاقی/ روانی آنها در بیمار وجود داشته باشد،
می‌بایست مفهوم احساس مسئولیت افراطی با توجه وضعیت خاص بیمار شرح داده شده و تحلیل شود و بر عمومیت داشتن پدیده تصویرهای ذهنی مزاحم و ناخواسته تاکید شود.

تصویرهای ذهنی وسواسی

پردازش پس از واقعه 

گرایش به فکر کردن درباره ی وقایع نگران‌کننده و مرور مداوم آنها، در افراد مبتلا به جمع هراسی بسیار برجسته است، اما در وسواس‌های فکری نیز رخ می‌دهد. بیماران را باید تشویق کرد از پردازش پس از واقعه پرهیز کنند، زیرا موجب یادآوری ناکامی‌ها و زجر و ناراحتی های گذشته می شود، ترتیب تاثیر منفی وسواس‌های فکری تداوم می‌یابد. این کار عملی خود – شکنانه است.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره