روان درمانی فردیروانکاوی

تعارض و هیجان ها

تعارض و هیجان ها

تعارض با اهمیت شما مهم نیست از چه نوعی است باعث اضطراب و افسردگی می شود. در زمینه تلاش برای شناسایی تعارض و پیامدهای آن، وقت آن رسیده تا تشخیص دهیم که تعارض‌های مختلف چه هیجان هایی را در زندگی به وجود می‌آورند.

وقتی در مورد ریشه این هیجان ها بیشتر آگاه می شوید، احساس می کنید، بیشتر کنترل دارید و بهتر می‌توانید با آنها کار کنید. به فهرست ذیل در مورد هیجانهای منفی احتمالی و حوزه‌های که این هیجان ها می توانند اتفاق بیفتند، نگاه کنید. موقعیت ها و افکاری را که باعث احساس های فهرست بندی شده می‌شوند، تشخیص دهید.

تعارض و هیجان ها

احساسات ناشی از تعارض:

 • خشم
 • غم
 • محرومیت
 • وحشت
 • اضطراب
 • احساس گناه
 • شرم
 • تنش
 • نفرت از خود
 • تاسف
 • یاس

خود در برابر خود: بر مثال، همیشه خواسته ام تا اعتماد به نفس داشته باشم، خودم را باور داشته باشم و از آینده اینقدر نترسم. من هرگز اینطور نبوده ام. از خودم متنفرم زیرا خیلی آسیب پذیر و ضعیف هستم.

خود در برابر جامعه: برای مثال، جامعه انتظار دارد باریک اندام قد بلند باشم و مثل مانکن‌های مجله ها لباس بپوشم. من قدکوتاه هستم و چاقالو به نظر می‌رسم و هیچ مهم نیست که چقدر سخت کوش هستم. البته آن لباس ها هرگز برای من مناسب نیستند و مهم نیست چقدر وزن کم کرده‌ام
چون دوباره به وزن اولم برمیگردم. هرگز مورد قبول دیگران نخواهم بود. افسرده و مضطربم که این انتظارات را از من دارند و احساس گناه می کنم که نمی توانم انتظارات آنها را برآورده سازم. من تایید آنها را خواهانم.

خود در برابر افراد مهم زندگی

خود در برابر افراد مهم زندگی: برای مثال، بهترین دوستم به من می‌گوید خودخواه و خود محور هستم و این دلیلی است که نمی‌توانم همسری پیدا کنم. سعی می کنم بفهمم دیگر آنچه نیازهایی دارند اما همیشه به نتیجه نمی رسم. تمام اوقات تنش دارم زیرا نمی دانم چه کاری باید انجام بدهم یا چه احساسی باید داشته باشم. دلخورم که از من توقع دارند کسی باشم که ظاهراً نمی‌توانم.

خود در برابر خانواده: برای مثال، می خواهم مرا به حال خود بگذارند، اما همسرم دائماً به من می گوید من و بچه‌ها را رها خواهد کرد. احساس شکست می کنم، می خواهم نیازهای آنها را برآورده کنم، ولی نمی دانم چگونه.

تعارض و هیجان ها

خود در برابر دوستان: برای مثال، دوستم به من می گوید دیگران به این دلیل از من روی گردان هستند که هیچ لذتی به آنها نمی دهم. هنگامی رابطه جنسی دارم، آنقدر احساس کثیفی و نفرت می کنم که مطمئن نیستم بخواهم دوباره آن را تکرار کنم. ایراد باید از من باشد که نمی توانم مثل دیگران رابطه داشته باشم. هرگز رابطه ارضا کننده ای نداشته ام. در هر دوی این حالتها، باید از من خودم متنفرم اگر رابطه جنسی داشته باشم، احساس کثیفی می‌کنم و اگر جواب منفی دهم، احساس می کنم فاقد شایستگی هستم. ایراد از من است.

خود در برابر همکاران:

خود در برابر همکاران: برای مثال، همکارم به من می گوید دلیل اینکه ترفیع نمی گیرم این است که هنر والای پاچه خواری را ندارم. من از مجیز گفتن کسانی که برایشان ارزش قائل نیستم خودداری می کنم. اینکه حقوق من به این مسئله بستگی داشته باشد که دیگران چقدر مرا دوست دارند، منصفانه نیست. احساس می کنم قدرتی ندارم و افسرده هستم.

درس های زیادی هستند که می توانید از تمرین قبل بیاموزید. اول اینکه، احساس ها، تسریع کننده هایی دارند. بعضی عوامل باعث می‌شوند تا احساسها تحریک یا حفظ شوند، دوم اینکه، اغلب احساس ها از تعارض به وجود می آیند. تعارض برای هیچ کس قابل مشاهده نیست غیر از خود فرد، و اغلب به خواسته‌های متضاد مربوط است. سوم اینکه، غالباً احساس ها بر اساس پیش فرض هایی در مورد اینکه شما چه تصوری دارید و دیگر آنچه تصوری، هستند. مثل یک پرژکتور، شما انتظار های خود را به دیگران منعکس می‌کنید. و سرانجام، از طریق تشخیص انتظاراتی که شما یا دیگران دارند و احساس هایی که آن انتظارات با خود به همراه می آورند، تدبیری برای اداره امور به دست می آورید. نقاط بیشتری برای مداخله می شناسید: می‌توانید انتظارهای خود را تغییر دهید، انتظار های دیگران را در مورد خود، اصلاح کنید یا برخی تعارض ها را به عنوان ابعاد قابل فهم زندگی در جهانی که افراد نیازها و خواسته های متفاوتی دارند، بپذیرید و شما وظیفه ندارید که همه را در جهان خوشحال سازید.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره