Site icon مرکز مشاوره آرمیتا

تعبیر های فاجعه آمیز منجر به وسواس های فکری می شوند

تعبیر های فاجعه آمیز منجر به وسواس های فکری می شوند

افراد مبتلا به وسواس های فکری مکرر، عموماً اهمیت مبالغه آمیزی برای این افکار قائل می شوند آنها را ترسناک، نفرت انگیز، تهدیدآمیز، خطرناک و یا دارای همه ی این صفات، تلقی می‌کنند.

افراد گوناگونی، افکار تکانه ها و تصورهای وسواسی خود را اینگونه توصیف می‌کنند: غیر اخلاقی، گناه آلود، نفرت انگیز، حاوی اطلاعات مهم، افشاگرانه، خطرناک، تهدیدآمیز، هشداردهنده، قابل پیش بینی، نامعقول، گیج کننده و جنایی. در یک سطح بالاتر آنان این افکار، تصویرهای ذهنی و تکانه ها را به عنوان عناصری آشکار کننده مهم، اما معمولاً پنهان در شخصیت، تعبیر می‌کنند. برای مثال: این وسواس های فکری بدین معنا هستند که من در نهان، انسانی شرور و رذل می باشم. من خطرناکم، من غیر قابل اعتمادم، ممکن است کاملاً غیرقابل کنترل شوم. من غیر طبیعی هستم. من در اصل آدم غیر اخلاقی هستم. برخی از شرح و بسط های تعبیرها منجر به واهمه و ترس از پیامدهای خاصی می شوند؛ از قبیل روزی من کنترل خود را از دست خواهم داد شاید روزی من بر پایه امیال و تکانه های بی رحمانه، وحشیانه، پرخاشگرانه و غیر اخلاقی خود عمل کنم. روزی باعث صدمه رساندن جدی به دیگران شوم، اگر دیگران از وسواس‌های فکری من و محتوای آن آگاه شوند، کاملا مرا طرد خواهند کرد. روزی به زندان خواهم افتاد. به جهنم فرستاده خواهم شد. من لایق مجازات خواهم بود. مضمون اصلی وسواس‌های فکری ۔ پرخاشگرانه جنسی و کفرآمیز توهین به مقدسات، مضامین مهم همه ی سیستم های اخلاقی بوده و از این رو با معنا و اهمیت شخصی شدت می گیرد ضمناً، جالب توجه است که افراد بندرت دچار وسواس های فکری نسبت به افرادی می شوند که قابلیت دفاع از خود را دارند، عموماً، بچه ها، معلولین و افراد پیر مورد هدف قرار می گیرند، چرا که افکار ناخواسته درباره ی آسیب رساندن به افراد بی دفاع، بسیار زننده و شنیع و نفرت انگیز هستند.

نظریه ی شناختی وسواس های فکری

در این تحلیل روشن می‌شود که نظریه ی شناختی وسواس های فکری، دارای نقش بسیار حیاتی می‌باشد. در جایی دیگر مشاهده شده که نظریه شناختی در کل، محتوای نظریه های رفتاری را پیش‌بینی می‌کند. با توجه به این توضیح ها، تعبیرها و پیامدهای پیش بینی شده، جای شگفتی باقی نمی‌ماند که وسواس های فکری برای بیمار، بسیار منزجر کننده و ترس آورند و تلاش های سخت و بی امان آنها برای مقاومت در برابر افکار و از بین بردن وسواس های فکری، کاملاً قابل درک است. بدین ترتیب، رفتارهای اجتنابی از وسواس‌های فکری به وجود می آیند. برای مثال تصویرهای ذهنی مکرر به فرد بیماری راجع به چاقو زدن به فرزندانش موجب شد که وی به شدت از هرگونه تماس با اجسام تیز اجتناب کند و قفل های محکمی بر درهای قفسه های آشپزخانه بزند. وی بدون حضور یک فرد بالغ و مورد اعتماد، جرات وارد شدن و ماندن در آشپزخانه را نداشت. تلاش برای خنثی کردن این افکار، به منظور جلوگیری و تعدیل اثر های پیش بینی شده ی وسواسهای فکری می باشد. این افراد اصرار شدیدی برای از بین بردن، اصلاح کردن، جبران کردن و مواجه شدن با وسواس های فکری خود دارند و به عبارت ساده‌تر سعی در به دست گرفتن اوضاع دارند. تلاش برای بی اثر کردن این افکار می‌تواند بسیار یاس آور، آزاردهنده و طاقت فرسا باشد. بیماران این احساس خستگی را حتی پس از گذراندن یک روز به ظاهر آرام و بی دغدغه در خانه، نیز توصیف می کنند. بستگان این افراد اغلب متعجب و حتی آزرده می شوند و شکوه می کنند که تو تمام روز هیچ کاری انجام ندادی! وسواسهای علمی با انجام اعمال خنثی‌سازی بسیار مشابهی همراه است، میل به انجام کار، با توجه به این واقعیت که وسواس های عملی و خنثی سازی تا اندازه ای موفقیت آمیز می باشند، در شخص تقویت می شود.

تکرار یک عمل در وسواس های عملی، موجب تسکین بخشی از ناراحتی هایی است که شخص به دلیل وجود وسواس‌های فکری تجربه می‌کند. با وجود این، اکنون به نظر می‌رسد که آسودگی خاطر در نتیجه ی عمل خنثی سازی به طور خود به خودی صورت می‌گیرد. پس از یک دوره ی نافعال تأخیر، احساس ناراحتی همانند دوره ی پس از عمل خنثی سازی، کاهش می‌یابد مربع خودروسازی نیز به طور خود به خود کاهش می‌یابد. عمل خنثی‌سازی ممکن است ادامه یابد، چرا که موفقیت آمیز است اما در مورد وسواس های عملی این آسودگی موقتی گران تمام می‌شود. عمل خنثی سازی به طور غیر مستقیم، به حفظ سوء تعبیر های سطحی و پیامدهای پیش بینی شده ی آن کمک می کند.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

Exit mobile version