روانکاوی

تعریف رفتاری اوتیسم

تعریف رفتاری اوتیسم

نظر به این مشکلات، رفتارگرایان اهمیت تاکید بر نشانگان کامل را رد می‌کنند و در مقابل بر ارزیابی و فهم فزونی ها و کمبودهای رفتاری تاکید دارند. به کمک به کارگیری ارزیابی رفتاری، از نشانگان خاص برای کودکی خاص می‌توان تعریفی کارکردی به دست داد. این روش از لحاظ عملکردی مستلزم تعریف رفتارهای فرد و مشخص کردن متغیرهایی که رفتارها را کنترل می‌کنند و گروه‌بندی رفتارها بر طبق متغیرهای مشترک کنترل کننده تعریف شده است. این روش سرانجام منجر به روش‌های درمانی مناسب می‌شود. استفاده از تعریف رفتاری اوتیسم مزیت‌های چندی را در بر دارد که بعضی از مشکلات را که قبلا شرح داده شد برطرف می‌سازد. عدم تجانس مشکلی محسوب نمی‌شود؛ چرا که هر کودک ویژگی های رفتاری خاص خود را داراست. فزونیها و کمبود های رفتاری مشخص با جزئیات دقیق همرا با مشاهده و اندازه گیری مطمئن شرح داده می‌ شوند. توافق درباره وجود یا عدم وجود رفتار های خاص در یک کودک خاص ارتباط میان متخصصان را افزایش می‌دهد. به علاوه، توصیف رفتاری کودکان اوتیستیک درمان را مشخص می سازد.

تعیین فزونی ها و کمبود رفتاری

تعیین فزونی ها و کمبود رفتاری برای درمانگر مشخص می‌سازد که کدام مجموعه از تکنیک های درمانی مشابه می‌توانند موثر واقع شوند. مثلاً یک کودک پژواک گویی از خود نشان دهد، برای علاج آن درمانگر می‌تواند در این میان تعدادی از روش‌های درمانی موجود انتخاب کند. علاوه بر این، تعریف رفتاری اوتیسم بیشتر پیش آگهی را نیز در نظر می‌گیرد. به دلیل اینکه بعضی رفتارها بهتر از دیگران شناخته شده اند، می توان فرض کرد که کودکی که رفتارهایی را بروز می‌دهد که بهتر شناخته شده‌اند و درمان‌های موثری برای آنها ارائه شده، در مقایسه با کودکی که رفتار هایی دارد که هنوز به خوبی شناخته نشده‌اند یا برای درمان مشکلاتی را در بر دارند پیش آگهی بهتری دارد. سرانجام روش رفتاری برای تشخیص، محدود به افراد مبتلا به اوتیسم نیست. همانگونه که این دیدگاه این اختلال را در قالب رفتارهای خاص می‌بیند، همین نظر در مورد سایر اختلالات نیز صدق می‌کند.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره