روانکاویخانواده درمانی

تعیین عناصر کلیدی خانواده شاد

تعیین عناصر کلیدی خانواده شاد

چه عناصری خانواده ی شاد را تشکیل می‌دهد؟ مادر، پدر و دو تا چهار فرزند همیشه خانواده ایده‌آل بوده است. اکنون به هر تعداد که تصور کنید گروه بندی های مختلف می تواند وجود داشته باشد. ولی در نهایت موضوع چیست؟ چه چیزی باعث شادی در یک خانواده می‌شود؟

تعیین عناصر کلیدی خانواده شاد

ایجاد دلبستگی

تئوری دلبستگی، متعلق به جان بولبی است که در آن اظهار می‌کند برای آنکه نوزادی زنده بماند، نیاز به حمایت فردی بالغ دارد که تمام نیازهایش را فراهم می‌کند. زمانی که نوزاد رابطه ای گرم، صمیمی و پیوسته با مادر یا جانشین مادر داشته باشد، هر دوی آنها رضایت و لذت را تجربه می‌کنند. ایجاد دلبستگی شامل موارد زیر است:

• قابل پیش‌بینی بودن: نوزادان با برآورده شدن سریع نیازهای شان با اطمینان بزرگ می شوند. برای مثال، نوزادی گرسنه است و منتظر است که کاملاً سیر شود و در نتیجه نیازی نیست که به خاطر این موضوع مضطرب شود.

• خواندن علائم: نوزاد نسبت به احساسات، روحیه و حالت های چهره ی مادرش واکنش نشان می دهد؛ برای مثال، نوزاد نسبت به چهره ی خندان، واکنش نشان می‌دهد.

• پناهگاهی امن: زمانی که کودکان دلبستگی ای قوی ایجاد می‌کنند، احساس می‌کنند به اندازه ی کافی امنیت دارند که آغوش مادرشان را ترک کنند و به جستجوی محیط اطراف بپردازند.

• روابط جسمانی: کودکانی که مرتب به آغوش کشیده می‌شوند، زمانی که بزرگتر می‌شوند نیاز کمتری به تماس انسانی دارند و رابطه ای که دارند رضایت بخش و خشنود کننده است.

اگر کودکان روابط قوی و قابل اطمینان نداشته باشند، اعتماد به نفس نخواهند داشت. قوی نمی‌شوند و ممکن است در نهایت احساس شایسته نبودن یا بی کفایتی کنند. بدیهی است که وضع اقتصادی و سلامتی نیز نقش خود را در پرورش رابطه ی خود مادر – فرزندی ایفا می کنند. حمایت از والدین در جامعه، نفع فراوانی برای کودکان دارد.چ

تعیین عناصر کلیدی خانواده شاد

دوست داشته شدن

کودکی که آنقدر خوشبخت بوده و دلبستگی نزدیک و صمیمی با والدینش ایجاد کرده، از موارد زیر نظر می برد:
• درآمد بالاتری به عنوان فرد بالغ
• ظرفیت بازیگوشی در سراسر زندگی
• داشتن کارآیی اجتماعی
• هوش احساسی
• اضطراب کمتر
اطمینان نداشتن از اینکه به کودکتان پیوسته عشق می‌ورزید، امری اساسی برای شادی، موفقیت و سعادت اوست.

دوری از تنش

سعی کنید کودکتان را در مقابل تنش غیرضروری محافظت کنید. تحقیقات نشان می‌دهد زمانی که تلومرها کلاهک های دی ان ای که از انتهای کروموزوم ها محافظت می‌کنند فرسوده می‌شوند، سلول‌ها قابل جایگزین نمی‌شوند و این موضوع را می‌توانیم در چهره ی درهم کشیده ی فردی که از تنش مزمن رنج می‌برد، مشاهده کنیم. مردم قبل از موعد پیر به نظر می‌رسند، زیرا در سطح سلولی چنین هستند. زمانی که به دلیل فرزند داری نامنظم و غیر قابل پیش بینی، تنش تجربه می شود، گاهی این تغییرها حتی در کودکانی که فقط دو سال دارند نیز مشاهده می‌شود. زیرا کودکان علایم را سریع دریافت می‌کنند و اگر شما احساس تنش کنید، آنها نیز ممکن است احساس آسیب پذیری کنند. هر چه بیشتر عشق و دلبستگی خود را به کودکان ابراز کنید، احتمال کمتری وجود دارد که آنها را در معرض تنش قرار دهید.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره