روانکاوی

تفاوت استرس و اضطراب و درمان آنها

تفاوت استرس و اضطراب و درمان آنها

استرس و اضطراب اختلالات شایعی هستند که زندگی اغلب افراد را مختل کرده و موجب بروز مشکلات و دردسرهای متعددی می شوند. لذا برای افرادی که درگیر اضطراب یا استرس هستند درمان آن ضروری است. زیرا عدم توجه به درمان استرس و اضطراب موجب بروز مشکلات دیگر و افت کیفیت زندگی و حتی باعث کاهش طول عمر خواهد شد.

عواقب استرس و اضطراب

از عواقب استرس و اضطراب می توان به تاثیرات منفی استرس و اضطراب بر بدن و زندگی اشاره کرد که لازم است به نحوی مدیریت شده و درمان شوند. اگر می خواهید استرس و اضطراب مزاحم را برای همیشه از خود دور کنید بهتر است این مطلب را با دقت و تا انتها مطالعه فرمایید . زیرا راهکارهایی ارائه می شود که بتوانید برای همیشه از شر اضطراب و استرس خلاص شوید!

استرس می تواند به بیماری های جسمی و روانی متعددی تبدیل شود. اضطراب نوعی انرژی سرگردان عصبی است که به بخش ضعیفتر مغز آسیب می زند. بنابراین هر چه زودتر بهتر است استرس و اضطراب را درمان کنیم. استرس مزمن برای تصلب شرائین شده و فشار خون را افزایش می دهد.

استرس چیست و چه علائمی دارد؟

استرس از نظر لغوی به معنای فشار است. به تعبیر دیگر استرس یعنی فشارهای زندگی بر روان انسان. در این مقاله به هر عامل مستقیم یا غیرمستقیمی که موجب نگرانی و تشویش در فرد می شود یا هیجان ناراحت کننده ایجاد می کند استرس می گوییم. به این معنی که در استرس، عامل واقعی یا ذهنی باعث می شود فرد با تصور و تفکر در مورد آن موضوع دچار ناراحتی شود. برای مثال فکر کردن در مورد امتحان، یک قرار یا جلسه مهم، فکر کردن به مخاطرات و … که موجب حس نگرانی و تشویش در فرد می شود. در صورتی که این موارد تکرار شده و بصورت مزمن، فرد را درگیر خود کند می بایست بصورت جدی تحت درمان قرار گرفته شود.

اضطراب چیست و چه علائمی دارد؟

احساس نگرانی در مورد آینده را اضطراب می گویند. به این معنی که در اضطراب یک عامل ذهنی نقش دارد و موجب ناراحتی شدید فرد می شود. قرار داشتن در موقعیت خطر مانند بلایای طبیعی، مواجه شدن با حیوانات وحشی و درنده و مانند آنها فرد را مضطرب می کند. اضطراب و ترس در این موقعیت ها برای هر انسانی ضروری است اما زمانی که حالتی مزمن بخود می گیرد می بایست مورد توجه قرار گرفته و تحت درمان قرار گرفته شود.

ترس وقتی است یک عامل واقعی مانند بیماری جدی با یک حیوان خطرناک باعث ناراحتی شود.

تفاوت استرس و اضطراب در چیست؟

همانطور که گفته شد تفاوت اضطراب و استرس در علت آن است. در اضطراب علت ذهنی است و در استرس مشکلات زندگی علت است. اما در مواقعی ممکن است این موارد بصورت ترکیبی و پیچیده ظاهر شوند. برای مثال استرس مزمن می تواند مشکلات جسمی مانند سرگیجه، تپش قلب و لرزش را ایجاد کند و این موضوع سبب شود که فرد به اشتباه احساس کند در حال مرگ یا از دست رفتن تعادل و کنترل است. این حالت شرایط بروز اضطراب شدید را فراهم می نماید تا فرد بصورت شدید دچار اضطراب شود. این اضطراب شدید با نام حملات هراس یا پانیک مشهور است و پروسه درمان استرس و اضطراب را کمی طولانی و پیچیده تر می کند. زیرا احساس نگرانی از تکرار چنین مشکلی می تواند زمینه ساز بروز مجدد حملات پانیک در فرد شود. به همین جهت توصیه می شود اگر فردی استرسی هستید قبل از بروز چنین مشکلاتی با مراجعه به روانشناس، علاوه بر حل این مشکل از بروز مشکل بزرگتر جلوگیری کنید.

تاثیر استرس و اضطراب بر بدن و زندگی روزمره

استرس در لغت به معنی تنش و تحت فشار بودن است. این وضعیت موجب می شود تاثیرات منفی بسیاری بر روی بدن بواسطه استرس و اضطراب گذاشته شود. در زیر به چند مورد از تاثیرات منفی استرس و اضطراب بر روی بدن و زندگی اشاره شده است:

 

 1. کاهش سطح ایمنی بدن و ابتلا به عفونتها
 2.  کاهش کارایی و عملکرد صحیح اعضای بدن
 3. کاهش کارایی ذهن و حافظه
 4.  عدم بهره وری مناسب از توانایی ها در موقعیت های حساس
 5.  کاهش سطح اعتماد به نفس و بروز اختلال در روابط اجتماعی
 6. گرفتگی عضلات و تیک های عصبی
 7. بیماری پوستی، ریزش مو
 8. کاهش و یا افزایش کاذب اشتها
 9. بدخوابی، بی خوابی و یا خواب بیش از حد
 10.  تاثیر منفی بر روی تناسب اندام
 11.  بروز سردرهای مزمن، سرگیجه و حالت تهوع
 12.  عملکرد نامناسب قلب، کلیه، ریه، روده و بسیاری از اعضای بدن. و ده ها مورد دیگر …!

درمان استرس و اضطراب

با درمان استرس معمولا اضطراب مزمن نیز درمان می شود. زیرا استرس مزمن زمینه ساز اضطراب مزمن است. برای اینکار باید راهکارهای مقابله با استرس را یاد گرفته و آنها را بکار برید. قبل از شروع درمان استرس لازم است به یکسری موارد توجه کنیم:

 • خانواده، اجتماع و وراثت در بوجود آمدن استرس مهمترین نقش را دارند.
 • درمان استرس و اضطراب با یکسری راهکارهای بخصوص به راحتی قابل انجام است.
 • درجه و میزان استرسی بودن افراد با هم متفاوت است.
داروها

درمان دارویی میتواند در کاهش استرس و اضطراب کاملا موثر باشد.
بنزودیازپین ها
بتابلوکرها
مهارکننده های با جذب سروتونین
همگی در درمان استرس و اضطراب بکار می روند.

رواندرمانی

با توجه به علت اضطراب و نوع و شدت آن رواندرمانی برای بیمار طراحی و اجرا می شود.

 • استرس و اضطراب مزمن تنها در انسان وجود دارد.
 • همکاری با درمانگر و اراده جدی برای درمان بسیار ضروری است.
نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرماییدا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره