روانکاوی

تمرکز عمیق متعالی یا TM

تمرکز عمیق متعالی یا TM

تمرکز عمیق متعالی یا TM فرآیندی کلی نگر و طبیعی است که به جهت رشد شخص، ارتقای سلامتی، افزایش طول عمر و بهبود عملکرد کلی انسان به کار برده می‌شود.

کاهش ناراحتی روانی

همچنین، از TM می توان در جهت کاهش ناراحتی روانی، افزایش عزت نفس، اعتماد به نفس، بهزیستی و خود توانمندسازی استفاده کرد. در حقیقت، با توجه به اثرات مثبت TM، آن را می‌توان به عنوان روش بالقوه ارزشمندی برای درمان سوء مصرف مواد استفاده کرد. TM، به عنوان یک مداخله ی کمکی محسوب می‌شود و به عنوان یک روش درمانی اولیه و اساسی برای درمان سوء مصرف مواد در نظر گرفته نمی‌شود.

تمرکز عمیق روزانه

تمرکز عمیق روزانه می تواند به درمان وابستگی به مواد کمک کند و در حالت تمرکز عمیق باید درمانجو بر روی یک چیز خاص مثلاً تنفس یا بر روی مانترا، که یک کلمه بی معنی است، متمرکز شود و آن را سکوت تکرار کند تا به آرامش دست یابد.

TM موجب شکل‌گیری تعادل هیجانی در شخص می شود در از بین بردن اثرات استرس در بدن، بسیار سودمند است. یکی از نوآوری‌ها در درمان های روانشناختی، به ویژه درمان اعتیاد، تلفیق سنت های معنوی شرق، از جمله فنون تمرکز عمیق ذهن آگاهی با رفتار درمانی شناختی سنتی می باشد که از این تلفیق به عنوان موج سوم رفتار درمانی یاد می‌کنند.

نمونه‌هایی از این رویکردهای جدید عبارتند از :

  • درمان شناختی مبتنی بر ذهن آگاهی
  • برای پیشگیری از عود افسردگی و پیشگیری از عود
  • بر پایه ی ذهن آگاهی. برای درمان اعتیاد این رویکردها با تاکید بر موضوع هایی مانند پذیرش
  • ذهن آگاهی
  • ارزش ها
  • معنویت و روابط وارد حوزه‌هایی شده‌اند که به دلیل زوایای کمتر تجربی در رویکردهای رفتار درمانی شناختی سنتی،
  • از پرداختن به آنها در کار بالینی خودداری می‌شود.

ذهن آگاهی

در ۱۰ سال اخیر، ذهن آگاهی در جامعه ی علمی، توجه زیادی را به خود معطوف کرده است و به عنوان آگاهی لحظه به لحظه از تجربه ی به دست آمده از توجه هدفمند، همراه با پذیرش بدون داوری تجربه های موجود تعریف می‌شود.

به علاوه، بسیاری از پژوهشگران معتقدند که به کارگیری روش ذهن آگاهی به علت ساز و کارهای نهفته در آن، مانند حضور در لحظه و مشاهده گری بدون داوری در تلفیق با فنون CBT، به علت تأثیر بر این فرآیندها می‌تواند ضمن کاهش علایم و پیامدهای پس از ترک، اثر بخشی درمان را افزایش داده و به پیشگیری از عود مصرف مواد کمک نماید.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره