روانکاوی

توجیهات مکاتب مختلف از بازی

توجیهات مکاتب مختلف از بازی

پری و آرچر تاکید فراوان بر ارزش بازی دارند. به اعتقاد آنان بازی زمینه‌ای را فراهم می‌آورد که به کمک آن مهارت های اجتماعی و شناختی یاد گرفته و تمرین می شوند. عده ای دیگر از روانشناسان قدمی فراتر نهاده و فواید اولیه بازی های نمادین را مورد تاکید قرار داده و بر جنبه درمانی آن تاکید می کنند، این نوع از بازی امکانات دستیابی به خواسته‌ها و آرزوها را برای کودک فراهم می کند. این دسته از بازی‌ها به شدت مورد توجه روانشناسان پیرو مکتب تحلیل روانی است.

توجیهات مکاتب مختلف از بازی

ایزاکز از پیروان ملانی کلاین آرزوها و خواسته های اولیه عده ای از افراد را مورد بررسی قرار داد و دریافت که اشیای نمادین و اسباب بازی ها خواسته های اولیه و دوران کودکی را در آنان تداعی می کند. خواسته هایی که اغلب توسط والدین آنان و در کودکی سرکوب شده بودند. از دیدگاه تحلیل روانی نخستین نمود ارزشی جهان فیزیکی برای کودکان از طریق بازی خود را نشان می‌دهد. کودک از این طریق آرزوهای فردی و اندیشه هایش را به صورت خام بیان می‌کند. در این فرم اولیه و خام تمامی اشیای مورد استفاده دارای معنی سمبولیک و خام می باشند که از رویاها و خواسته‌های فرد سرچشمه می‌گیرند.

بر همین اساس معتقد ایزاکز معتقد است:

یکی از بزرگ ترین و جدی ترین اشتباهات این است که کودک مجبور به استفاده و پذیرش دستورات و آموزش های مربیان در ارتباط با کسب مهارت های اصلی و شناختی شود کودکان بایستی آزادی عمل داشته باشند تا خود به شناخت برسند و انتخاب نمایند. هر کوششی برای آموزش اجباری این امور، به کودک لطمه خواهد زد و حاصلی غیر از اتلاف وقت نخواهد داشت.
ایزاکز در جای دیگر به طور آشکار می گوید قدم زدن، دویدن، پریدن، انداختن، گرفتن، بالانس زدن، نقاشی کردن، مهره به نخ کشیدن و….. هر یک در زمان مقتضی انجام خواهند شد و کودکان نبایستی مجبور به انجام این امور شوند اگر فرصت انجام این فعالیت ها به آنان داده شود لذت بیشتری از فعالیت خواهند برد و نقش والدین و مربیان فقط مشاهده کودک و رفع موانع او برای انجام این امور است. البته این موضوع نه تنها کار کوچکی نیست بلکه کمک بزرگی به ایجاد مهارت و افزایش توان کودک است.

توجیهات مکاتب مختلف از بازی

قواعد موجود در بازی های کودکان

ژان پیاژه روانشناس سویسی در مورد از قواعد موجود در بازی های کودکان معتقد است که تحسین آمیز ترین و عالی ترین قواعد و نظام اجتماعی را می‌توان در بازی‌های کودکان مشاهده کرد، او تیله بازی را به عنوان مثال ذکر می کند، به نظر او این بازی دارای نظام‌نامه ویژه خود است و تنها یک روانشناس متخصص که حرفه اش ایجاب می نماید و با قواعد کلی بازی ها آشنا است می‌تواند به اخلاقیات نهفته در این بازی ها پی ببرد در بخشی از مقاله ای که وی در مورد قواعد این بازی نوشته است چنین می خوانیم:

کافی است از کودکان بپرسیم که چگونه بازی می‌کنند و تقریبا مکالمه را اینگونه شروع کرد، چند تا تیله اینجاست؟ به من یاد بده چطوری با آنها بازی کنم، وقتی بچه بودم من هم بازی می کردم اما حالا بکلی فراموش کرده ام چطوری بازی کنم. بیا باهم بازی کنیم و تو به من قواعد بازی را یاد بده و بعد درست تر با هم بازی خواهیم کرد. تنها کاری که بایستی انجام دهید این است که خود را کاملاً ناوارد نشان دهید و حتی گاهی اشتباهات عمدی بنمایید تا کودک هر بار دقیقاً و به طور واضح قواعد را برای تان شرح دهد، البته واضح است که در طول بازی بایستی همه چیز را جدی بگیرید. نکته مهم دیگر این است که خوب بازی نکنید و بگذارید کودک بهتر از شما بازی کند و احساس برتری و زبردستی داشته باشد. فراموش نکنید که گاهی بایستی نشان دهید که بازیکن خیلی کودنی هم نیستید. بدین ترتیب کودک احساس آرامش و آزادی نموده و اطلاعات کاملی راجع به کیفیات و قواعد بازی به شما خواهد داد، گاه در جریان بازی چنان غرق می‌شوند که شما را نیز یکی از خودشان می پندارند.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره