روانکاوی

تکانه های وسواسی

تکانه های وسواسی

علاوه بر این مراحل عمومی، ممکن است روش‌های خاصی برای پرداختن به تکانه ها، تصور های وسواسی و سوگیری های شناختی مورد نیاز باشد. تکانه های مداوم، ناخواسته و منزجر کننده که معمولا از نوع خشونت آمیز و فجیع باشند ممکن است باعث ایجاد ترس و خجالت، احساس گناه و بی اعتمادی به خود به طرز قابل توجهی شوند.

تکانه های وسواسی

تکانه های  خطرناک

این تکانه ها، اغلب خطرناک قلمداد شده و شخص احساس می‌کند که در مرز از دست دادن کنترل قرار دارد. آنها خود را ناامن تلقی می‌کنند و رفتار اجتنابی، نتیجه ی آن می باشد. این‌گونه شناختها، نیاز به تحقیق و سپس تجزیه و تحلیل دارند، که آیا تا به حال شخصی رفتار خطرناک، زشت و یا ناامنی از خود نشان داده است یا خیر. در این زمینه این احتمال می بایست مورد بررسی قرار گیرد که بیمار ممکن است در معرض همجوشی فکر – عمل قرار گرفته باشد، که در آن رویداد تصویرهای ذهنی ناخواسته و به ویژه تکانه های ناخواسته، از لحاظ روانشناختی و اخلاقی تقریباً معادل انجام خود عمل، تلقی می گردد. برای مثال مادری که دچار تکانه ی وسواسی خفه کردن نوزاد ۸ ماهه ی خود شده بود و از اینکه این فکر ممکن است به مرحله ی آسیب رساندن به بچه نزدیکتر شود، به شدت مضطرب بود. او می‌ترسید که ممکن است،  تمایل های خشونت آمیز را در درون خود مخفی کند و این که یک رگه شیطانی کنترل نشده در شخصیت وی وجود دارد. پس از تجزیه و تحلیل جامع، معلوم شد که بیمار شخص فوق العاده مهربان و ملایمی بوده و هرگز رفتار پرخاشگرانه نداشته است. به علاوه وی، مادری عالی و پرستاری فداکار و قابل اعتماد بود.

تصویرهای ذهنی وسواسی

تحقیقها و تجزیه و تحلیل ها

در طی تحقیقها و تجزیه و تحلیل ها توجه ما به تضاد میان رفتار همواره مهربان و قابل اعتماد او و افکار تحمیلی خشونت‌آمیز و زودگذر وی جلب شد. فکر و عمل به طور کامل از یکدیگر جدا بودند. بیمار و درمانگر گزارش کتبی از تضادهای معناداری بین رفتار همیشگی و تکانه های مزاحم ناخواسته وی جمع آوری کردند. بیمار از این گزارش ها، را به عنوان نکته های یادآوری استفاده کرد، پس از شناسایی مشکل، آماده سازی اطلاعات اصلاحی و جداسازی فکر و عمل، بیمار تشویق به شرکت در انجام تمرین‌های خود – هدایتگرانه شد. از بیمار خواسته شد، موارد دیگری از همجوشی فکر – عمل را یادداشت کند و آنها را نیز در همان برگه جداسازی شناختی قرار دهد. بیمار تمرین ها را با مهارت و پشتکار انجام داد و همواره توانایی بیشتری کسب کرد. او آموخت که همجوشی های غیرانطباقی را تشخیص دهد و از یکدیگر متمایز سازد و به آرامش و آسودگی برسد. احساس گناه و بی اعتمادی به خود کاهش یافت و بیمار به خود را شخصی بی خطر، و مراقبی قابل اعتماد قلمداد کرد.

در روند کمک به بیمار برای تمایز افکار از اعمال درمانگر باید مراقب باشد از ورود به مباحثات فلسفی پیچیده و بی‌سر و ته درباره ی ارتباط ها، اجتناب کند و در نظر داشته باشد که در بعضی مذاهب، انواع مشخص از افکار، به عنوان اعمال کفرآمیز تلقی می شوند. همانطور که پیش از این نیز ذکر شد، هم جوشی فکر – عمل را می توان از اعتقادهای مذهبی تمایز داد و افرادی که دارای اعتقادهای مذهبی خاصی نیستند نیز هم جوشی فکر – عمل را تجربه می کنند. بسیاری از افرادی که این دیدگاه مذهبی، را پذیرفته اند که از جنبه اخلاقی، انواع خاصی از افکار معادل عمل به آن فکر می باشند، اما همین افراد موافق نیستند که افکار و تکانه های ناخواسته متداول در وسواس های فکری در طبقه بندی اعتقادات مذهبی قرار گیرند. آنها می‌توانند میان افکار وسواسی و اعتقادهای مذهبی فرق بگذارند. هیچ گونه ارتباط ویژه ای بین مذاهب خاص و میزان بروز اختلال وسواس فکری – عملی تا به حال یافت نشده است.

تکانه های وسواسی

وسواس های فکری

برخی وسواس های فکری در بیماران کیفیت خرافی دارند و ممکن است لازم باشد مقداری وقت صرف تمایز افکار وسواسی از خرافات شود. برای مثال بسیاری از مردم به طور کلی از روی کاغذ آوردن افکار خود خودداری می‌کنند، چرا که می ترسند با این کار دوستان و آشنایان آنها در معرض خطر قرار گیرند. حتی بسیاری از مردم هنگامی که در می‌یابند نوشتن افکار بر روی یک تکه کاغذ در واقع و از لحاظ منطقی احتمال بروز هیچ اتفاق ناگواری برای شخصی از دوستان و یا آشنایان را افزایش نمی دهد، با این وجود از نوشتن این افکار اکراه دارند. در مورد تکانه های وسواسی، ارتباطی که فرد مبتلا، بین نوشتن و افزایش احتمال بروز تلقی می‌کند، بسیار شدید بوده و نسبت به تجدیدنظر های منطقی نسبتا بسته می باشند. این احتمال وجود دارد که استرس و بی میلی در به تحریر در آوردن افکاری که افراد مبتلا به مشکل های وسواس‌های فکری تجربه می‌کنند، مربوط به احساس مسئولیت افراطی آن‌ها باشد. نوشتن یک فکر آسیب رسان می تواند به طور موثری بر احساس مسئولیت افراطی آنها بیافزاید. بنابراین از نوشتن یا فکر کردن به یک فکر آسیب‌رسان، به شدت اجتناب می کنند. از آنجایی که افرادی که اینگونه تکانه ها را احساس می کنند، تمایل به اجتناب از اماکن و افراد را دارند، تمرین‌های مواجه سازی درجه بندی شده و تدریجی، نقش ارزشمندی در درمان این افراد دارد.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره