روان درمانی فردی

حضور ذهن چیست

تعریف حضور ذهن

حضور ذهن ساز ه ای چند بعدی است که شواری عملیاتی کردن آن به اثبات رسیده است و در بر دارنده مفاهیمی همچون عدم قضاوت پذیرش، آگهی نسبت به لحظه حال، توجه و نیتمندی است.

تعریف حضور ذهن

این اجزا بایستی حضور داشته باشند تا حضور ذهن تجربه شود و گفته شده که حضور ذهن فعالیتی است که می توان آن را با استفاده از کلمات توصیف کرد اما از آنجایی که برانگیختن تجارب غیر غلامی فرایند ظریفی است نمی‌توان تعریف و آن را به طور کامل با کلمات بیان کرد. با این حال آزمایش حضور ذهن نیازمند تعریف مولفه های آن است.

در روانشناسی بالینی، حضور ذهن عبارت است از توجه به لحظه حال، به شیوه ی غیر قضاوتی و متمرکز بر هدف. در تعاریف دیگر حضور ذهن بر موارد زیر تاکید شده است : آگاهی از تجربه لحظه حال، توأم با پذیرش، هوشیار بودن نسبت به فعالیت، مواجهه با ذات تجربه و دیدن امور به گونه‌ای که برای اولین بار دیده می‌شوند. شیوه ی توجه در حضور ذهن مشخصاً متفاوت از توجه کردن عادی ماست.

تعریف حضور ذهن

مثال

برای مثال ما اصولا همه آنچه را نمی‌بینیم که قادر به دیدن آنها هستیم. ما به طور معمول دنیای پیرامون خود را بر اساس ادراک از پیش تصور شده ای می فهمیم که انتظار داریم یا معتقدیم باید به آن شکل باشد. این پیش قضاوت ادراکی، زندگی ما را ساده تر و ایمن تر می کنند، زیرا ضرورتی نیست که ما به محرک های روزمره به گونه ای توجه و دقت کنیم که گویی آن ها را هر روز برای اولین بار می‌بینیم.

در عوض می توانیم فقط آنهایی را که حاوی اطلاعات مربوط به نیازهای موقتی ما هستند، انتخاب کنیم. با این حال این نوع دیدن اجمالی به استفاده ی عادتی ما از تصاویر یکنواخت کلیشه‌ های ادراکی منتهی می شود.در بخش های بعد درباره مشکلاتی که این شرکت توجه برای ما ایجاد می‌کند خواهیم پرداخت.

تعریف حضور ذهن

شیوه خاص پرورش توجه

به صورت خلاصه حضور ذهن عبارت از نوع آگاهی که از شیوه‌ خاص توجه کردن یا پرورش توجه که دارای ویژگی‌های متمرکز بر لحظه حال، نیت مند و غیر قضاوتی است به دست می آید. به عبارت دیگر حضور ذهن عبارت از نوعی شیوه خاص پرورش توجه برای توسعه آگاهی، حضور ذهن با تکنیک توجه برگردانی متفاوت است. در توجه برگردانی هدف شناسایی جنبه‌های مشکل‌ آفرین یا مزاحم یک فکر و دور کردن توجه از آن فکر از طریق تمرکز به مسائل بیرونی است اما حضور ذهن شامل توانمند شدن در شناسایی جنبه‌های مشکل‌آفرین یک فکر و برقراری رابطه ای با رویکردی متفاوت با این افکار است. هدف هر دوره درمانی مبتنی بر حضور ذهن آموزش شیوه‌های متفاوت برقراری ارتباط با محتوا های ذهنی است

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره