روان درمانی فردیروانکاوی

حضور ذهن

تعریف حضور ذهن

حضور ذهن سازه چند بعدی است که دشواری عملیاتی کردن آن به اثبات رسیده است و دربردارنده مفاهیمی همچون عدم قضاوت، پذیرش، آگاهی نسبت به لحظه حال، توجه و نیت مندی است.

این اجزا بایستی حضور داشته باشند تا حضور ذهن تجربه شود و گفته شده که حضور ذهن فعالیتی است که می‌توان آن را با استفاده از کلمات توصیف کرد اما از آنجایی که برانگیختن تجارب غیرکلامی فرایند ظریفی است نمی‌توان تعریف آن را به طور کامل با کلمات بیان کرد با این حال آزمایش حضور ذهن نیازمند تعریف مولفه های آن است.

حضور ذهن عبارت است از

در روانشناسی بالینی حضور ذهن عبارت است از توجه به لحظه حال به شیوه غیر قضاوتی و متمرکز بر هدف است.در تعاریف دیگر حضور ذهن به موارد زیر تاکید شده است آگاهی از تجربه لحظه حال توام با پذیرش هوشیار بودن نسبت به واقعیت مواجهه با ذات تجربه و دیدن امور به گونه‌ای که برای اولین بار دیده می‌شوند است. شیوه توجه در حضور ذهن مشخصا متفاوت از توجه کردن عادی است و اصولا همه آنچه را نمی بینیم که قادر به دیدن آن هستیم.

دنیای پیرامون

ما به طور معمول دنیای پیرامون خود را بر اساس ادراک از پیش تصور شده می فهمیم که انتظار داریم یا معتقدیم باید به آن شکل باشد ، قضاوت ادراکی زندگی ما را ساده تر و ایمن تر می کند زیرا ضرورتی نیست که ما به محرک های روزمره به گونه‌ای توجه و دقت کنیم که گویی آنها را هر روز برای اولین بار می بینیم در عوض می توانیم فقط آنهایی را که حاوی اطلاعات مربوط به نیازهای موقعیتی ما هستند انتخاب کنیم با این حال این نوع دیدن اجمالی به استفاده عادی ما از تصاویر یکنواخت و کلیشه های ادراکی منتهی می شود. در بخش‌های بعد درباره مشکلاتی که این شکل توجه برای ما ایجاد می‌کنند خواهیم پرداخت.

خلاصه

به صورت خلاصه حضور ذهن عبارت از نوعی آگاهی از شیوه خاص توجه کردن یا پرورش توجه که دارای ویژگی‌های متمرکز بر لحظه حال، نیت مند و غیره قضاوتی به دست می آید. به عبارت دیگر حضور ذهن عبارت از نوعی شیوه خاص و پرورش توجه ما برای توسعه آگاهی است. حضور ذهن با تکنیک توجه برگردانی متفاوت است.

توجه برگردانی هدف شناسایی جنبه‌های مشکل‌آفرین یا مزاحم یک فکر و دور کردن توجه از آن فکر از طریق تمرکز به مسائل بیرونی است اما حضور ذهن شامل توانمند شدن در شناسایی جنبه‌های مشکل آفرین یک فکر و برقراری رابطه ای با رویکردی متفاوت با این افکار است.

هدف هر دوره درمانی مبتنی بر حضور ذهن آموزش شیوه‌های متفاوت برقراری ارتباط با محتواهای ذهنی است.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرماییدا

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره