خانواده درمانیروان درمانی فردی

خانواده درمانی در مقابل درمان فردی

خانواده درمانی در مقابل درمان فردی

همانطور که می‌توانید ببینید، دلایل معتبری برای انجام روان‌درمانی در قالبِ رابطه ای خصوصی و محرمانه وجود داشت و دارد؛ اما هر چند ادعای محکمی برای روان درمانی فردی وجود دارد، به همان اندازه ادعاهای محکمی هم می‌توان برای خانواده درمانی ارائه کرد. هم روان درمانی فردی و هم خانوادگی دو چیز را ارائه می‌دهند: رویکردی برای درمان و راهی برای فهم رفتار انسان.

خانواده درمانی در مقابل درمان فردی

این دو از لحاظ رویکردهای درمانی هر کدام راه خود را می‌روند. روان درمانی فردی می‌تواند کانون متمرکزی برای کمک به افراد ایجاد کند تا با ترس های خود روبرو شوند و یاد بگیرند تا آنجا که می‌توانند خودشان باشند. روان درمانگر های فردی همیشه به اهمیت زندگی خانوادگی در شکل دهی شخصیت اذعان داشته اند، اما فرض کردند که این تاثیرات درونی شده‌اند و این پویایی های درون روانی به نیروهای مسلطی تبدیل گشته اند که رفتار آنها را کنترل می‌کنند. بنابراین درمان می‌توانست و می‌بایست متوجه فرد و ساختن فردی او باشد. از سوی دیگر، خانواده درمانگر ها اعتقاد دارند که
نیروهای مسلط در زندگی بیرون از ما جای دارند؛ در خانواده. درمانی مبتنی بر این چارچوب معطوف به تغییر سازمان خانواده است. وقتی سازمان خانواده تغییر داده شد، زندگی همه اعضای خانواده به همین ترتیب تغییر می‌کند.

خانواده درمانی کارکردی (FFT)

این نکته آخر ۔ که تغییر خانواده زندگی همه اعضایش را تغییر می دهد ۔ آنقدر اهمیت دارد که دقیق شرح داده شود. خانواده درمانی صرفاً بر تغییر خود بیمار در محیط وی استوار نیست. خانواده درمانی در همه خانواده ایجاد تغییر می‌کند؛ بنابراین چون هر عضو خانواده تغییر می‌کند و به اعمال تغییر مستمر روی یکدیگر ادامه می‌دهند، بهبود و دوام پیدا می‌کند. تقریباً هر مشکل انسانی را می‌توان هم به صورت فردی هم به صورت خانوادگی درمان کرد. اما برخی مشکلات خاص مستلزم رویکرد خانواده درمانی هستند، از این میان می‌توان به مشکلات کودکان که صرف نظر از آنچه در درمان می‌گذارد باید به خانه و نزد والدین بر گردند، مشکلات ازدواج و روابط زناشویی، منازعات کهنه خانوادگی، و علائمی که در یک فرد همزمان با یک تغییر گذرای عمده در خانواده روی می‌دهند، اشاره کرد. در حالی که مشکلات به وجود آمده در مورد دوره‌های گذار خانواده، درمانگر را ابتدا به فکر نقش خانواده می‌اندازد، ممکن است درمان انفرادی به خصوص هنگامی مفید باشد که افراد چیزی را در مورد خود شناخته اند که بی حاصل کوشیده‌اند آن را تغییر دهند، در عین حال که به نظر می‌رسد از لحاظ محیط اجتماعی وضعیت باثباتی دارند.

خانواده درمانی در مقابل درمان فردی

بنابراین، اگر زنی در سال اول دانشکده افسرده شود، درمانگر ممکن است نداند آیا افسردگی اش مرتبط با ترک خانه است یا به دلیل ترک والدین؟ اما اگر همان زن در دهه سی زندگی افسرده می شد، زمانی که زندگی اش برای مدت های مدید با ثبات بوده است، ممکن بود به فکر بیفتیم که آیا در رویکرد او به زندگی چیزی وجود دارد که او را راضی نکرده است و دلیل ناخشنودی اوست. بررسی زندگی او به طور خصوصی ۔ دور از روابط مزاحم ۔ به این معنا نیست که او باید بتواند در تنهایی و دور از سایر افراد در زندگی اش کامروا باشد. اینکه انسان‌ها را هویتهای جدایی از یکدیگر بدانیم، با خانواده هایی که روی آنها تاثیر می گذارند، هماهنگ با طریقه ای است که ما خود را تجربه می‌کنیم. ما به تاثیر روابط نزدیک ۔ خصوصاً در قالب تعهد و محدودیت ۔ ادغان داریم، اما سخت است که ببینیم در شبکه ای از روابط درگیر هستیم و اینکه بخشی از چیزی بزرگتر از خودمان هستیم.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره