روانکاوی

خشونت در خانواده

خشونت در خانواده

وقوع خشونت در خانواده، نشان از یک پیام دارد و آن چیزی نیست جز رشد خشونت در سطح جامعه اعمال خشونت در خانواده با عواملی مانند سطح درآمد، میزان سواد و چگونگی تقسیم نقش در خانواده رابطه دارد؛ همچنین خشونت هایی که در جامعه نسبت به افراد انجام می شود می توانند در بروز خشونت های خانوادگی اثرات و پیامد های مهمی بر جای گذارد.

خشونت در خانواده

بر این اساس باید بیان کرد که خانواده های با در آمد پایین، والدین بسیار جوان (ازدواج زودرس) مادرانی که از همسران خود جدا شده اند و با فرزند و فرزندان زندگی می کنند، والدینی که صاحب فرزند ناخواسته شده اند…. و زمانی که کودک به دلایلی مانند بیماری معلولیت موقت و یا دائمی نیازهای بیشتری می طلبد. خشونت خانواده علیه کودکان نیز افزایش می دهد.

مهمترین پیامد منفی در هر خانواده ای طلاق و جدایی است که بر ساختار و پیکره خانواده آسیب های فراوانی چون فحشاء، عدم جامعه پذیری فرزندان، اعتیاد، عدم امنیت اجتماعی و اقتصادی، بی اخلاقی و ناملایمات رفتاری و…به وجود می آورد طلاق و افزایش آن در طول زمان می تواند بر کاهش همبستگی روابط خانوادگی حاکم باشد.

این امر نشان می دهد که رشد جامعه شهرنشین و افزایش میزان بیگانگی که حاصل فرد گرائی و کاهش انسجام و همبستگی اجتماعی است، به شدت خانواده را تحت تأثیر قرار داده است. هنگامی که در خانواده شکاف و ناساز گاری بین فرهنگ مادی و رسوم معنوی ایجاد گردد و منجر به تعارض در بین عقاید مذهبی و اجتماعی گردد، می توان اشاره به شکل گیری خانواده گسسته نمود.

خشونت در خانواده

اختلافات زناشویی

اختلافات زناشویی و نزاع بین پدر و مادر باعث می شود محیط خانواده برای تربیت فرزندان، ناامن و نامناسب شود. وقتی خانواده، کانون و محیط مناسبی برای زندگی نباشد، انسان سعی می کند برای فرار از این واقعیت تلخ، بیشترین اوقات خود را در خارج از خانواده بگذراند. و این کار ارتباط او را با دیگرانی که چون شکارچیان ماهری به دنبال شکار می گردند، زیاد می کند و آنها پس از شناخت مشکل شخص در نقش انسانی دلسوز ظاهر شده، فرد را به سوی اعتیاد و دیگر انحرافات اجتماعی فرا می خواند.

هر چقدر ستیزه های خانوادگی بیشتر باشد، احتمال کشش به طرف انحرافات اجتماعی بیشتر است خانوادههايی که همبستگی و ارتباط کمتری با هم دارند، اختلاف و ناسازگاری در بین آنها بیشتر است و کمتر میتوانند به طور موثر با همديگر همبستگی داشته باشند وفرزندان آنها از نظر بهداشت روانی از کودکان ديگر خانوادهها پايینتر اند.

خشونت در خانواده

زندگی نمی تواند برای کودکی که احساسات پدر و مادرش دایما از عشق به تنفر و از امنیت به نا امنی تغییر می یابد، معنی ومفهومی داشته باشد. این گونه پدرومادرها آمادگی ندارند که نسبت به احتیاجات را بر اورده کنند. ودر صورتی که کودک حساسیت داشته در مقابل این محیط عاطفی بشکل مخالف واکنش نشان دهد، کاملا ممکن است که به بزهکاری نوجوانان، و حیات مجرمانه بهنگام بلوغ، کشیده شود.

آسیب شناسان اجتماعی وجامعه شناسان عمده اختلافات خانوادگی را به چهار دستۀ مسائل

  • اقتصادی
  • اجتماعی
  • فرهنگی
  • ناموسی

تقسیم می کنند.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره