روانکاوی

خواب و اسکلروز متعدد

خواب و اسکلروز متعدد

اختلالات خواب در افراد با اسکلروز متعدد (MS) فراگیر است، ولیکن توسط اغلب پزشکان به صورت بالینی به خوبی تشخیص داده نمی‌شوند. افزایش آگاهی در جامعه ی پزشکی ممکن است در تشخیص و درمان سریع نابهنجاری خواب در MS که منجر به خواب زدگی مفرط روزانه و خستگی می شوند، سهم داشته باشد.

خستگی روزانه در MS

حداقل سه چهارم افراد مبتلا MS از خستگی شکایت می‌کنند که درمان آن اغلب دشوار است. یک ارتباط مابین خستگی و خواب مختل شده یا چرخه‌های خواب نابهنجار در افراد با MS نشان داده شده است. این بیماری سبب چندپارگی خواب هم از لحاظ ساختار درشت و هم خُرد خواب می گردد.

خواب و اسکلروز متعدد

خستگی در MS می تواند به طور نسبی با اختلال ساختار خواب، کیفیت ضعیف خواب به استناد گزارش ذهنی، درد، شب ادراری و افسردگی قابل توضیح باشد. تحقیقات بیشتری نشان داده است که شکایت ذهنی از خستگی، با فرآیندهای پاتولوژیک مخرب منتهی به آتروفی پیشرونده ی مغزی در افراد مبتلا به MS فروکش کننده ۔ عودکننده در ارتباط هستند. جهت درمان نشانه های خستگی شدید روزانه در مدت MS، مودافینیل داروی انتخابی است.

آمانتادین داروی مناسبی در درمان نشانه های خستگی با شدت کمتر است. اما علت زمینه ای خواب‌زدگی روزانه در MS ممکن است مرتبط با اختلال خواب باشد. در این موارد بهتر است پیش از درمان علامتی خستگی روزانه با مودافینیل یا آمانتادین، اختلال خواب تحت تاثیر قرار گیرد.

اختلالات خواب در MS

آشفتگی خواب در MS معمولاً از ااسپاسم‌های پا، درد، عدم تحریک، شب ادراری، یا دارو ناشی می شود. شایع ترین اختلالات خواب در افراد مبتلا به بیماری MS، اختلالات ریتم شبانه روزی، بی خوابی، اختلالات تنفسی در خواب، نارکولپسی و RBD هستند. بیش از یک سوم افراد مبتلا به MS از RLS رنج می‌برند، این نشان می‌دهد که MS می‌تواند باعث RLS شود، یا اینکه ممکن است عوامل مستعد کننده ی این بیماریها مشترک باشند. اغلب این اختلالات از ضایعات خاص CNS ناشی می شوند، برای نمونه، آسیب ساعت زیستی، اسیلاتور شبانه روزی در هسته ی فوق کیاسمایی، یک جفت ساختار کوچک درست بالای کیاسمای بینایی، ممکن است موجب اختلالات ریتم شبانه روزی بشود. اختلال خواب به طور بالقوه منجر به خواب‌زدگی روزانه، افزایش خستگی و خواب غیرنیروبخش شده و ممکن است با رویدادهای خطرناک تنفسی و خطر مرگ در هنگام خواب در ارتباط باشد، در حالی که تخریب میلین در بصل‌النخاع به آپنه ی کشنده ی خواب می‌انجامد. آگاهی و درمان این امراض در جهت بهبود بهداشت و کیفیت زندگی در افراد با MS حیاتی است. باید در نظر داشت که اختلالات خاص خواب در MS ممکن است به علت تخریب میلین ناشی از ضایعات مغزی بوده و از این رو به طور بالقوه قابل برگشت باشند. بنابراین درمان دارویی برای اختلالات خواب در MS شاید به طور مادام العمر مورد نیاز نباشد

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره