روانکاوی

خواب و حمله‌های صرعی

خواب و حمله‌های صرعی

در حدود ۲۰ درصد از کل حمله ها در افراد مبتلا به صرع در هنگام خواب، معمولاً در خواب NREM (خواب با حرکت غیر سریع چشم) مرحله ۲ و با وسعت کمتر درخواب SWS (خواب با موج آهسته) روی می دهند. حمله‌های صرعی در خواب REM یک پدیده ی کاملاً نادر است. در خواب حمله های صرعی لب پیشانی در مقایسه با حمله های لب گیجگاهی بیشتر رخ می دهند.

خواب و حمله های صرعی

از این واقعیت جهت موضع یابی منشاء تولید سر استفاده می شود. حمله ها در صرع لب گیجگاهی به هنگام خواب، بیشتر گرایش به فراگیر شدن دارند که این امر در صرع لب پیشانی مشاهده نمی‌شود. برخی سندرم های صرعی از جمله صرع میوکلونیک جوانان، به محرومیت از خواب بسیار حساس بوده و می تواند منجر به تکرار حمله ها بشود. محرومیت از خواب می تواند اغلب از اختلالات خواب یا شیوه ی زندگی ناشی شود. ساختار خواب تحت تاثیر حمله های تشنجی در خواب مختل می‌شود. برخی تحقیقات، بهبودی خواب با افزایش کارایی آن، افزایش خواب REM و کاهش تعداد اِرازل ها را به دنبال درمان حمله های تشنجی نشان داده است. اگر چه کاملاً مشخص نیست که آیا بهبودی خواب بر اساس مشخصه های فارماکولوژیکی داروهای ضد صرع یا ناشی از کاهش دفعات حمله های تشنجی است. صرع با انقطاع ساختار خواب در ارتباط بوده و به نظر می‌رسد که حمله ها در فاز پس از حمله روی ساختار خواب تأثیر بگذارند. برای نمونه، حمله های تشنجی در صرع لب گیجگاهی در طول روز، خواب REM را در شب متعاقب آن به طور قابل توجهی کاهش می دهد.

آپنه خواب و حمله‌های صرعی

حمله های صرعی ممکن است با آپنه ی خواب در ارتباط باشند. اپیزودهای منفرد آپنه ی خواب، چه مرکزی چه انسدادی ممکن است با حمله های صرع شبانه مشاهده شوند. یک پژوهش در مورد میزان بروز آپنه ی خواب در ۳۹ فرد مبتلا به صرع بدون پاسخ به دارودرمانگری نشانگر آپنه ی انسدادی خواب (OSA) و ۳۳ درصد این افراد بوده است. فراوانی حمله های تشنجی، موضع و نوع حمله‌ها، تعداد داروهای ضد صرع و نمره های مقیاس خواب آلودگی اپوُرت در افراد دارای OSA یا بدون آن، مشابه بوده اما جنس مذکر و افزایش نمایه ی توده ی بدن افراد را برای OSA مستعد می سازد. یک تحقیق در سطح بسیار کوچک اثر فشار مثبت و پیوسته ی راه هوایی فوقانی (CPAP) از طریق بینی (تعداد=۵) یا اثر اسباب داخل دهانی را در مقابل خرناس (تعداد=۱) در پنج نفر بزرگسال و یک کودک با بیماری صرع و مورد ارزیابی قرار داده و در سه بیماری ۴۵ درصد و در یک فرد ۶۰ درصد کاهش حمله‌ها را گزارش کرده است. این نتایج از فرضیه ی بهبود کنترل حمله ی صرعی با درمان مناسب OSA پشتیبانی می کند.

خواب و حمله های صرعی

حرکات دوره ای اندامها در خواب و بیماری صرع

۱۲ درصد از افراد با بیماری صرع دارای افزایش تعداد حرکات اندام ها در خواب (PLMS) هستند. از آنجا که PLMS ممکن است باعث چندپارگی خواب شده و خطر بروز حمله ها را افزایش بدهد، بنابراین درمان PLMS باید، مورد توجه قرار گیرد.

نتیجه گیری: ۳۰ تا ۴۰ درصد افراد مبتلا به صرع با درمانگری ضد صرع بهبود نیافته و به یک حالت بدون حمله دست نمی یابند. کیفیت خواب خوب خواب و کارآیی آن در صرع حائز اهمیت است. حمله های تشنجی، بهداشت ضعیف خواب و اختلالات اولیه ی خواب ممکن است موجب بدتر شدن کیفیت خواب شده و از این رو کنترل حمله ها کاهش یابد. بنابراین اختلالات خواب در هنگام ارزیابی و طرح راهبردهای درمانی در افراد با بیماری های صرع باید در نظر گرفته شوند.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره