روانکاوی

خودکشی

خودکشی

مرگی که ناشی از خودکشی عمدی و توسط خود شخص رخ میدهد، اقدامی آگاهانه در جهت نابودسازی خود می باشد. روشنترین دلیل آن مشکلات پیچیده انسان نیازمندی است که برای رهایی از مشکلات خود، خودکشی را به عنوان بهترین راه حل انتخاب میکند.

خودکشی

خودکشی عملی اتفاقی و بی معنی نیست بلکه راهی برای رها شدن از یک مشکل یا بحران است که شخص را به طور شدید رنج میدهد. خودکشی با نیازهای برآورده نشده، احساس یاس و درماندگی، تعارضهای دوگانه در زندگی و فشار روانی غیر قابل تحمل رابطه مستقیم دارد. به نظر میرسد. خودکشی، یک اقدام فردی است که امکان دارد از جانب شخص سر بزند و در بروز آن عوامل اجتماعی نیز نقش اساسی دارند.

  • خودکشی هشتمین علت مرگ در کل جمعیت و سومین علت مرگ در بین جوانان است.
  • هر سال حدود 5 میلیون نفر در جهان اقدام به خودکشی می کنند که از این عده 500 هزار نفر جان خود را از دست
    میدهند

فرایند خودشکی

1- تهدید
2- اقدام
3- پایان دادن به زندگی

تهدید

در این فرایند غم انگیز برخی همه تهدید می کنند که خود را خواهند کشت اما معمولا به تهدید خود عمل نمی کنند. تهدیدکندگان آشکارا، مستقیم و شفاف اعلام می کنند که قصد دارند به حیات خود خاتمه دهند. این گونه افراد واقعا به ادامه زندگی علاقه مند هستند و تهدید آنها برای دستیابی به امکانات بیشتر برای ادامه زندگی و برداشتن موانع موجود در مسیر است. به دلیل نبود اطلاعات کافی در مورد نیات افراد نمی توان تعیین کرد که چه در صدی از آنها تهدید و چه در صدی به این تهدیدات واقعا عمل می کنند. اما می توان گفت که آنهایی که به تهدیداتشان توجه می شود به احتمال زیادتری از خودکشی دست بر خواهند

خودکشی

اقدام

اقدام کنندگان به خودکشی، برخلاف تهدید کنندگان نیات خود را آشکار و روشن اعلام نمی کنند. البته ممکن است به دیگران نشان دهند تا چه حد افسرده اند یا بگویند نمی توانند بخوابند اما معمولا از بیان واژه خودکشی خوداری می کنند و از همین رو در انتفال نشانه های افسردگی و فرسودگی خود به دیگران چندان موفق نیستند برخی از این افراد به علت مبهم پیغام توسط دیگران جدی گرفته نمی شوند. از همین رو اقدام کنندگان به خودکشی، سرانجام با به کار گیری شیوه های غم انگیز و خطرناک دست به خودکشی می زند. این افراد به گونه ای خودکشی می کنند. اغلب این افراد به گونه ای اقدام به خودکشی می کنند که نجات انها ممکن باشد. به عنوان مثال خوردن قرص در حضور دیگران….. برخی دیگر اقدام آنها به مرگ حتی در حضور دیگران می انجامد.

پایان دادن به زندگی

در مورد پایندگان زندگی نیز وضعیت متفاوت است. حدود دو سوم آنها پیش از مرگ حداقل یک بار اقدام به خودکشی کرده و بیشترشان به نحوی قصد خود را دیگران منتقل می کنند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره