روان درمانی فردی

درمان بی خوابی و کم خوابی

روشهای درمان بی خوابی و کم خوابی

گاهی خوابیدن امکان پذیر نیست و انسان مجبور میشود مقدار داروی خواب آور مصرفی را افزایش دهد. مصرف کوتاه مدت داروهای خواب آور تحت نظر متخصصان می تواند خواب را تنظیم کند. پزشک با در نظر گرفتن تمام جوانب اعم از فواید و اثرات جانبی داروها ابتدا تلاش می کند بدون نوشتن دارو و با آموزش دادن مشکل بی خوابی را درمان کند. پزشک در آموزش بهداشت خواب را در نظر می گیرد و اصول آن را یاد میدهد و سبک زندگی فرد و شغل و استرس های او را بررسی می کند.

اختلال خواب

وقتی فردی خواب طبیعی نداشته باشد مبتلا به اختلال خواب شده است. اختلالات خواب به علت مشکلات مختلف جسمانی مانند بیماری های تنفسی، مشکلات گوارشی، بیماری های روماتیسمی و حتی مشکلات روحی روانی مانند افسردگی و اضطراب به وجود می آیند. نظر به این که اختلالات خواب در عملکرد روزانه افراد تاثیر منفی دارند ، درمان آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

شرایط زندگی در جامعه

شرایط زندگی در جامعه ما همانند دیگر نقاط دنیا تغییرات اساسی کرده و بعضی از افراد مجبورند به شکل چرخشی کار کنند یعنی یک هفته صبح کار هستند و هفته بعد شب کارند. این مشکل باعث به هم خوردن برنامه خواب و بیداری افراد می گردد. این افراد اغلب برای رفع این مشکل به مصرف داروهای خواب آور متوسل میشوند. یکی دیگر از عوامل ایجاد کننده اختلال خواب، اختلالات روانی مانند اضطراب و افسردگی است. اکثر مبتلایان به مشکلات روانی به جای این که به فکر درمان بیماری روانی باشند، خودسرانه و بدون تجویز پزشک داروهای آرام بخش مصرف می کنند. علت دیگر کم خوابی و بی خوابی ابتلا به اختلالات اضطرابی مانند استرس پس از بروز یک سانحه است.

استرس – افکار مزاحم و منفی

گاهی علت این استرس های زندگی مشغله های کاری است که باعث می شود هنگام خواب افکار مزاحم و منفی به سراغ شان بیاید و دچار بی خوابی شوند. علت دیگر بی خوابی افزایش سن است. با افزایش سن، ساعت خواب افراد کم می شود. اختلالات جسمی مانند بیماری های قلبی عروقی، بزرگ شدن پروستات، دیابت و هر دردی نیز باعث بی خواب می شوند. اختلالات خواب را می توان به چند دسته تقسیم کرد؛ در برخی بیماران ساعت خواب کم می شود و گاه کیفیت خواب کاهش پیدا می کند

دارو های خواب آور

داروهای خواب آور

اکثرا کسانی که از داروهای خواب آور استفاده می کنند به این علت است که ساعت خوابشان کم میشود به این بیماران توصیه می کنیم به یک پزشک متخصص مراجعه کنند تا مشکل آن ها رفع گردد. اگر فردی مبتلا به مشکل جسمانی است و این امر مانع از خواب طبیعی می شود با درمانهای درست و رفع مشکل جسمی برنامه خواب او هم خود به خود تنظیم خواهد شد. هنگامی که بیماری به متخصص مراجعه می کند، ابتدا پزشک شرح حال وی را می پرسد و مشکل بی خوابی او را بررسی می کند.

بی خوابی – اختلالاتی مانند اضطراب و افسردگی

اگر علت بی خوابی اختلالاتی مانند اضطراب و افسردگی باشد، درمان این بیماری ها شروع می شود. افرادی که به افسردگی مبتلا هستند صبح زود از خواب بیدار می شوند و افرادی که مضطرب اند شب ها مشکل در به خواب رفتن دارند. افرادی که این دو اختلال را دارند تمام طول شب خواب سبک دارند و بارها از خواب بیدار می شوند. پزشک بعد از تشخیص علت بی خوابی درمان را شروع میکند.

افراد دو قطبی

افراد دو قطبی

افرادی به بیماری دو قطبی مبتلا هستند، ممکن است بی خواب شوند. عوارض دارویی به نوع دارو بستگی دارد. وقتی بیمار از داروهای بنزودیازپین مانند دیازپام و فلوزپام و… استفاده می کند، پس از مدتی به این نوع داروها وابسته می گردد بنابراین در مصرف داروهای خواب آور تجویز شده توسط پزشک احتیاط شود . مصرف داروهای خواب آور حتما زیر نظر پزشک باشد. اثر دیگر این داروها زمانی آشکار می شود که اثر خواب آوری دارو کم می شود و بیمار مجبور است دوز دارو را بالا ببرد.

ممکن است بیمار قبل از خواب کافئین یا مواد مخدر یا محرک مصرف کند؛ این مواد باعث بی خوابی می شوند. توصیه  پزشکان به افرادی که مشکل بیخوابی دارند این است که قبل از خواب شبانه دوش آب گرم بگیرند و زمانی که خوابشان می آید به رختخواب بروند. مطالعه کتاب قبل از خواب و مسواک زدن هم در ایجاد خواب آرام بسیار موثرند. از همه مهم تر این است که فکر خود را با افکار مزاحم کارهایی که در طول کرده اید و یا باید انجام میدادید مشغول نکنید.

بیشتر بخوانید

خواب کافی و روش مطالعه صحیح

راه حل اختلال خواب در بارداری

درمان اختلالات خواب

راه رفتن در خواب

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟! 

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره