روانکاوی

درمان شناختی چیست؟

درمان شناختی چیست؟

درمان شناختی نوعی روان درمانی است که توسط روانپزشک آمریکایی آرون ت . بک ابداع شده است . این درمان یکی از رویکردهای درمانی در گروه بزرگتر از درمان های رفتاری شناختی(CBT) است و اولین بار توسط بک در دهه ۱۹۶۰ توضیح داده شد.

درمان شناختی مبتنی بر مدل شناختی است که بیان می کند که اندیشه ها، احساسات و رفتار همه متصل هستند و افراد می توانند به سوی غلبه بر مشکلات و رسیدن به اهداف خود با شناسایی و تغییر تفکر بی نظیر یا نادرست، رفتار مشکوک و ناراحتی پاسخ های احساسی حرکت کنند. برای درمان شناختی نیاز به همکاری فرد با درمانگر برای توسعه مهارت ها برای آزمایش و اصلاح باور ها، شناسایی تفکر تحریف شده، ارتباط با دیگران به شیوه های مختلف و تغییر رفتار است.

مفهوم سازی مورد

در درمان شناختی توسط درمانگر شناختی به عنوان یک نقشه راه برای درک واقعیت های ذهنی فرد، انتخاب مداخلات مناسب و شناسایی نکات مثبت است.

با توجه به رویکردهای روان شناختی طولانی مدت که بر مبنای درک و بینش و ناخودآگاه بودند، بک به این نتیجه رسید که شیوه ای که بیمارانش درک و تفسیر می کنند بر شیوه زتدگی آنها تاثیر جدی دارد.

  • یک فرایند شناخته شده به عنوان درمان منطقی هیجانی توسط آلبرت الیس از دهه ۱۹۵۰ با ایده های مشابه کار کرده است

بک رویکرد خود را در زمینه افسردگی توضیح داد. او بعدا تمرکز خود را بر روی اختلالات اضطرابی در درمان شناختی و اختلالات عاطفی در سال ۱۹۷۶ و سایر اختلالات و مشکلات گسترش داد. او همچنین طرحواره ها را معرفی کرد باورهای اساسی هستند که باعث می شوند مردم اطلاعات را در مورد خود، جهان و آینده پردازش کنند

رویکرد شناختی جدید

رویکرد شناختی جدید با مدل رفتاری که در آن زمان رو به رشد بود، درگیر شد، به نظر رویکرد شناختی صحبت از علل ذهنی علمی یا معنی دار بود، نه به سادگی ارزیابی محرک ها و پاسخ های رفتاری.

با این حال، دهه ۱۹۷۰، روانشناسی عمومی “انقلابی شناختی” را تجربه کرد. تکنیک های اصلاح رفتاری و تکنیک های شناختی درمانی به هم پیوند خورده است، که موجب درمان شناختی رفتاری می شود .گرچه درمان شناختی همیشه شامل برخی از اجزای رفتاری است، طرفداران رویکرد خاص بک به دنبال حفظ و ایجاد یکپارچگی خود به عنوان یک روش متمایز، به طور واضح درمان رفتاری شناختی را که در آن تغییر شناختی مکانیسم کلیدی تغییر است را ارائه دادند.

پیشگامان برخی از جنبه های اساسی درمان شناختی در سنت های مختلف فلسفی باستان، به ویژه استئویزیسم شناخته شده است.

درمان شناختی بر مبنای مدل شناختی

درمان شناختی بر مبنای مدل شناختی، بیان می کند که افکار، احساسات و رفتار متقابلا یکدیگر را تحت تأثیر قرار می دهند. شناخت شناسی به عنوان مکانیسم اصلی که تغییرات عاطفی و رفتاری مداوم در آن اتفاق می افتد، دیده می شود. درمان بر اساس همکاری، طراحی، تمرکز بر مهارت و بر اساس مفهوم سازی مورد است.

درمان رفتاری احساسی منطقی(REBT)بر اساس اعتقاد بر این است که اکثر مشکلات ناشی از تفکر غیر منطقی است . به عنوان مثال، کمال گراها و بدبینان معمولا از مسائل مربوط به تفکر غیر منطقی رنج می برند؛ برای مثال، اگر یک کمالگرایی با شکست کوچک مواجه شود، ممکن است آن را به عنوان یک شکست بزرگتر درک کند. بهتر است یک استاندارد معقول منطقی ایجاد شود، بنابراین فرد میتواند یک زندگی متعادل را تجربه کند.

این نوع درمان شناختی فرصتی برای بیمار است تا از اعوجاج فعلی خود یاد بگیرد و با موفقیت آنها را از بین ببرد. درمان رفتاری شناختی (CBT)یک سیستم رویکردی از سیستم های شناختی و رفتاری روان درمانی است.

برخلاف روشهای روان شناختی، CBT در مورد خدمات دریافتی فردی شفاف است. در پایان درمان، فرد اغلب مهارتهای شناختی درمان را به اندازه کافی یاد می گیرد، و وابستگی به یک درمانگر را برای ارائه پاسخ ها کاهش می دهد.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره