بیماری های جنسی

درمان های روانشناسی در مشکلات جنسی

درمان های روانشناسی در مشکلات جنسی

هیپنوتیزم درمانی

هیپنوتیزم درمانگران روی علامت اضطراب برانگیز خاص یعنی کژکاری جنسی خاص تاکید می کنند.

کاربرد موفقیت آمیز هیپنوتیزم بیمار را قادر می سازد تا بر علامتی که عزت نفس و تعادل روانی اش را بر هم زده است کنترل داشته باشد.ابتدا طی چند جلسه بدون هیپنوتیزم ؛همکاری بیمار با ذرمانگر تشویق و تحکیم م شود .این مباحث سبب می شود که رابطه ی مطمئنی بین پزشک و بیمار برقرار شود ،بیمار از لحاظ جسمی و روانی احساس راحتی کند و اهداف درمانی مطلوب طرفین به دست آید.در خلال این دوره درمانگر قابلیت بیمار را برای تجربه ی خلسه ی هیپنوتیزمی ارزیابی می کند .جلسات بدون هیپنوتیزم هم به پزشک فرصت می دهد که شرح حال روانی کاملی از بیمار تهیه کند و پیش از شروع هیپنوتیزم درمانی معاینه روانی کلی به عمل آید.تمرکز درمان بررفع علائم و تغییر نگرش است .به بیمار یاد داده می شود برای مدارا با موقعیت اضطراب انگیز (یعنی رابطه ی جنسی ) از روش های دیگر استفاده کند .

همچنین به بیماران روش های آرام سازی آموخته می شود تا پیش از روابط جنسی روی خودشان انجام دهند . با اعمال این روش ها اضطراب تخفیف می یابد و پاسخ های فیزیولوزیک تحریک حنسی به آسانی موجب تحریکی لذت بخش و تخلیه ی هیجانی می شود .

موانع روانشناختی لیز شدن مهبل ،نعوظ و ارگاسم برطرف می شود و کارکرد جنسی طبیعی برقرار می گردد . برای تسریع تاثیر مداخله ی روان درمانی می توان هیپنوتیزم را به برنامه روان درمانی انفرادی اصلی افزود .

رفتار درمانی

رویکردهای رفتاری در ابتدا برای درمان انواع هراس ها طراحی شدند ولی در حال حاضر برای درمان سایر کژکاری ها نیز به کار می روند .

رفتار درمانگران

رفتار درمانگران ،کزکاری جنسی را نوعی رفتار ناسازگارانه ی آموخته شده تاقی می کنند که سبب می شود بیماران از تعامل جنسی بترسند .درمانگر با استفاده از روش های سنتی سلسله مراتبی از موقعیت های اضطراب برانگیز را ترتیب می دهد که از ضعیف ترین حالت تهدید آمیز نظیر تصور بوسه تا تهدیدکننده ترین موقعیت نظیر دخول آلت تناسلی را در بر می گیرد.

رفتار درمانگر به بیمارکمک می کند تااز طریق یک برنامه ی استاندارد حساسیت زدایی تدریجی بر اضطرابش تسلط یابد این برنامه برای مهار پاسخ اضطرابی آموخته شده طرح ریزی شده است که از طریق تشویق رفتارهای ضد اضطراب انجام می شئد .بیمار نحست در ذهن خود با موقعیت اضطراب انگیز خفیف مدارا کرده و به تدریج به سوی اضطراب انگیزترین موقعیت پیش می رود .گاهی برای کمک به تسلط اولیه ی بیمار بر اضطراب از دارو ، هیپنوتیزم و آموزش اختصاصی آرام سازی عضلانی عمیق استفاذه می شود .

آموزش قاطعیت

آموزش قاطعیت نیز به بیماران کمک می کند تا نیازهای جنسی خود را صریح و بدون ترس ابراز کنند و از این لحاظ مفید است.تمرین های قاطعیت و اظهار و جود همراه درمان جنسی داده می شود و بیمار تشویق می شود خواست های جنسی خود را مطرح کند ودر مقابل خواست های غیر منطقی مقاومت کند .

تمرین های جنسی برای بیماران تجویز می شود که باید در خانه انجام دهند و ممکن است براساس سلسله ی مراتبی باشد که از لذت بخش ترین و موفق ترین فعالیت های بیمار در گذشته شروع می شود .

یکی از انواع درمان شامل مشارکت نامزد بیمار در برنامه ی حساسیت زدایی است . در این روش نامزد به جای درمانگر اجزای سلسله مراتب را تنظیم می کند .در چنین مواردی همکاری نامزد الزامی است تا به بیمار کمک کند دستاوردهای جلسات درمانی را به فعالیت های جنسی در منزل منتقل کند

از گروه درمانی برای بررسی مشکلات درون روانی و بین فردی بیماران مبتلا به اختلالات جنسی استفاده شده است.گروه درمانی برای بیماری که در مورد یک مشکل جنسی خاص احساس شرم ، اضطراب یا گناه می کند ،یک نظام حمایتی قوی فراهم می سازد .

گروه ،محل تبادل نظر مفیدی است که در آن با اسطوره های جنسی مقابله می شود ،مفاهیم غلط اصلاح می شوند و اطلاعات صحیحی در مورد فیزیولوژی و آناتومی جنسی و انواع رفتارهای جنسی ارائه می شود .

گروه های درمان اختلالات جنسی

گروه های درمان اختلالات جنسی را به چند مشکل می توان ترتیب داد. اعضاء گروه ممکن است همگی مشکل مشابهی مانند انزال زود رس داشته باشند یا ممکن است همه از یک جنس اما با مشکلات جنسی متفاوتی باشند .گروه ها ممکن است مختلط و مشکلات جنسی اعضاء متفاون باشد.

گروه درمانی می تواند به عنوان کمکی در کنار سایر اشکال درمان ویا به عنوان شیوه ی اولیه ی درمانی به کار رود . گروه هایی که برای درمان کژکاری خاصی ترتیب داده می شوند معمولا رویکرد رفتاری دارند . گروه هایی که اعضای آن را زن و شوهر های دچار کژکاری جنسی تشکیل می دهد نیز می تواند مفید باشد.

گروه ، فرصتی است برای کسب اطلاعات درست ،اعتبار بخشی عمومی به رجحان های فردی و تقویت عزت نفس و پذیرفتن خویشتن ،فنونی نظیر ایفای نقش و نقش گذاری روانی ممکن است در درمان به کار رود .در موارد زیر تشکیل چنین گروه هایی توصیه نمی شود : وقتی یکی از طرفین همکاری لازم را ندارد یا بیمار مبتلا به اختلال افسردگی شدید یا روان پریشی است ،وقتی بیمار بیان مطلب سمعی – بصری جنسی را مشمئز کننده می داند و یا ترس یا تنفر زیادی از گروه دارد.

درمان جنسی تحلیل گرا

یکی از موثرترین روش های درمانی ،ترکیب درمان جنسی با روان درمانی روان پویشی و تحلیل گراست در این موارد درمان جنسی بیش از حد معمول طول می کشد و مجالی برای آموزش یا بازآموزی اقناع جنسی در متن وقایع زندگی روزمره ی بیمار فراهم می سازد .

افزودن مفاهیم روان پویشی به روش های رفتاری درمان کزکاری جنسی این امکان را فراهم می کند که بیمارانی که کژکاری جنسی آنها همراه با سایر آسیب های روانی است نیز مداوا شوند.

مطالب و پویایی هایی که در درمان جنسی تحلیلی بیماران پدیدار می شود همان است که در روان درمانی تحلیلی (روانکاوی ) دیده می شود

  •  رویاها
  • ترس از مجازات
  • احساسات پرخاشگرانه
  • مشکل اعتماد به نامزد
  • ترس از صمیمیت
  • احساسات ادیپال و ترس از قطع آلت تناسلی

سسروان پزشک که به دقت مناسب ترین زمان برای درمان جنسی را انتخاب می کند و توانایی بیمار برای تحمل رویکرد راهنمایی کننده ی متمرکز بر مشکلات جنسی در نظر می گیرد از رویکرد مرکب درمان جنسی تخلیل گرا استفاده می کند .

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره