روان درمانی فردی

درون گرا به چه کسی گفته می شود؟

خیلی از ما به دلیل ندانستن این که درون گرایی چیست، نمی دانیم که چطور می‌توانیم با یک فرد درون گرا (introverted) ارتباط خوبی داشته باشیم. در ادامه مطلب نکاتی در مورد ارتباط با شخص درون گرا ارائه شده است.

یک صفت شخصیتی و یک بُعد اصلی (مرکزی) در نظریهٔ شخصیت انسان‌است. این دیدگاهی‌است که توسط کارل یونگ در سال ۱۹۲۰ عمومیت و محبوبیت یافت. هرچند که هردوی درک همگانیِ محبوب شده، و مفهوم مورد استفاده از آن در روان‌شناسی، با منظور اصلی او متفاوت است. در آن به مسئله گرفتن انرژی انسان از دنیای بیرونش می‌پرداخت. بسیاری از افراد درون‌گرایی را همراه به سکوت و خجالت همراه می‌دانند در مقابل آن انسان‌های برونگرا افرادی هستند که اجتماعی و شاد هستند. ایننظریه بر این اصل استوار است که درونگراها انرژی خود را از درون خود دریافت می‌کنند (ایده‌ها و مفاهیم را از ذهن) و برون‌گراها انرژی خود را از دنیای بیرون خود و در ارتباط با دیگران.

برون‌گرایی در تمایل به بیرون رفتن، پرحرفی، و رفتار پر انرژی نمایان می‌شود، در حالی که درون‌گرایی بیشتر در رفتار انفرادی و خویشتن‌داری آشکار می‌گردد. تقریباً همهٔ مدل‌های جامعِ شخصیتی شامل این چند مفهوم در پیکربندی‌های مختلف هستند. مثال‌ها عبارتند از: پنج عامل بزرگ شخصیت، روانشناسی تحلیلی یونگ،مدل سه عاملیِ هانس ایسنک، ۱۶ عامل شخصیت یا پرسش‌نامه ۱۶ عامل شخصیتِ ریموند کاتل، پرسش‌نامه شخصیتی چندمحوری مینه‌سوتا چند، و آزمون شخصیت مایرز–بریگز.

برون‌گرایی و درون‌گرایی هردو معمولاً به عنوان یک زنجیرهٔ پیوستهٔ واحد نگریسته شده‌اند؛ بنابراین، بیشتربودنش در یکی از آن دو مستلزم کاهش در دیگری‌است. کارل یونگ و توسعه‌دهندگان شاخص مایرز بریگز دیدگاه‌های متفاوتی ارائه می‌دهند و باور دارند که همه هر دو گرایش برون‌گرایی و درون‌گرایی را دارند، (و معمولا) یکی از آن دو بر دیگری غالب است. با این حال، به جای تمرکز بر رفتار فردی، یونگ: درون‌گرایی به عنوان «نوع نگرشی که برحسب روش برخورد در جهت‌گیری در زندگی از طریق محتویات ذهنی روانی نمایان می‌شود» (تمرکز بر فعالیت‌های روانی درونی)، و برون‌گرایی: به عنوان «نوع نگرشی که برحسب شدت علاقه بر روی جسم خارجی تعریف می‌شود» (جهان خارج)

پیش از آن طبق وظیفه خودم برای این که بدانید چه منابعی را می‌توانید برای یادگیری این موضوع پیگیری کنید، کتابی که محتوای آن می‌تواند برای یافتن این مفهوم به شما کمک کند را معرفی می‌کنم

این کتاب The art of speedreading people (هنر تشخيص شخصیت انسان‌ها) است. این کتاب که توسط پاول و باربارا تایگر نوشته شده است، در حقیقت کتابی است کاملاً کاربردی در مورد MBTI (که در مقاله شخصیت شناسی) در موردش صحبت کردیم . البته این کتاب MBTI را بسیار ساده و کاربردی بیان کرده است و یکی از اجزای جدی این موضوع بحث درون گرا یا برون گرا بودن افراد است که حدود یک چهارم مطالب این صفحه از این کتاب گلچین شده است.

این کتاب بدون شک توسط ناشران مختلفی به زبان فارسی ترجمه و چاپ شده است و برای یافتن آن کافیست جست و جوی کوچکی در اینترنت داشته باشید.

درون گرایی چیست؟

اجازه بدهید همین اول کار برویم سراغ این موضوع که درون گرایی واقعاً چیست و این تعریف عموماً بر خلاف آنچه اکثر مردم می‌پندارند است:

درون گرایی یا برون گرایی تحت تأثیر این ترجیح است که یک فرد انرژی خود را از چه مجرایی کسب می‌کند؟ از تبادل با اشخاص دگیر یا با تنهایی و با خود بودن؟

این ترجیح بسیار مهم است زیرا بسیاری از رفتارهای افراد از آن نشأت می‌گیرد و اگر می‌خواهید در یک نگاه متوجه شوید که درون گرا هستید یا برون گر خوب است که به سوال زیر پاسخ دهید که کدامیک به من انرژی بیشتری می‌دهد:

تبادل با سایر اشخاص؟

یا با خود تنها بودن؟

افراد برون گرا هرچقدر که با دیگران ارتباط بیشتری برقرار کنند و تبادل بیشتری داشته باشند، انرژی بیشتری می‌گیرند اما درون گرا ها برخلاف آنها، ترجیح می‌دهند که تجربیات و دانسته‌های خود استفاده کنند. (شاید این توضیح کمی به ما کمک کند که بدانیم درون گراها برای دریافت جواب به درون خود توجه می‌کنند)

افراد درون گرا بسیار علاقه مند هستند که روی یک کار به تنهایی متمرکز شوند و بر خلاف آنها افراد برون گرا ترجیح می‌دهند که چند کار را به صورت مشترک انجام دهند.

طرز و سبک کار هم موضوع بسیار جالبی است که تفاوت درون گراها و برون گراها را به خوبی نشان می‌دهد! مثلاً افراد برون گرا معمولاً در اتاقشان را باز نگه می‌دارند و بر عکس آنها افراد درون گرا ترجیح می‌دهند که درهای اتاقشان بسته باشد که حواسشان به چیز دیگری (عوامل بیرونی) پرت نشود.

باربارا تایگر در کتاب هنر تشخيص شخصیت انسان‌ها از تشبیه جالبی استفاده می‌کند و درون گرایی و برون گرایی را به یک باتری تشبیه می‌کند و می‌گوید:

برون گراها وقتی در کنار دیگران هستند و با آنها تعامل دارند باتری‌هایشان شارژ می‌شود در حالی که درون‌گراها اگر بیش از حد معینی در کنار دیگران باشند باتریشان خالی می‌شود!

به بیانی دقیق‌تر فعالیتی که برون گراها انرژی می‌دهد، باعث تخلیه انرژی درون گراها می‌شود!!

خب حالا فرض کنید که به یک مهمانی شام دعوت باشید و به شما خبر بدهند که برنامه لغو شده است، نتیجه کاملاً واضح است:

برای افراد درون گرا ترجیح بر این است که در اکثر اوقات روی یک موضوع به صورت بسیار عمیق تخصص داشته باشند و بر خلاف آنها برون گراها دوست دارند راجع به هر چیزی اطلاعاتی داشته باشند (هرچند سطحی)

یک نکته بسیار جالب در مورد سبک و نحوه کار برون گراها و درون‌گرها این است که افراد برون گرا معمولاً سرعت عمل زیادی دارند (علی‌الخصوص در تصمیم گیری) و عملاً در نقطه مقابل آنها افراد درون گرا حضور فعالی دارند که سرعت عمل آنها در تصمیم گیری کمی پایین است و در حقیقت برون گراها اول عمل می‌کنند و بعد به آن می‌اندیشند و درون گراها قبل از این که دست به کاری بزنند در مورد ان خوب می‌اندیشند.

امیدوارم با این توضیحات توانسته باشید تشخیص دهید که درون گرا هستید یا برون گرا؟

یک فرد درون گرا چه ویژگی‌هایی دارد؟

حالا که شناخت قابل قبولی از افراد درون گرا پیدا کردیم، خوب است که یک نگاه کلی به ویژگی‌های عمومی آنها داشته باشیم.

نکته بسیار همه این است که هیچ فردی همه این ویژگی‌ها را با هم ندارد و این ویژگی‌ها در حقیقت، ویژگی‌های عمومی درون گراها هستند و افراد درون گرا اکثر این ویژگی‌ها را دارند.

۱. ترجیح به تنهایی دارند

۲. از جمع‌های جدید استقبال زیادی نمی‌کنند

۳. معمولاً تمرکز بالایی دارند

۴. عموماً به کتاب خوانی علاقه زیادی دارند

۵. به نوشتن خاطرات علاقه مند هستند

۶. حریم شخصی و اطلاعات شخصی برایشان اهمیت دارد.

۷. دوستان محدود با روابط عمیق دارند

درون گراها افسرده نیستند!

متأسفانه در کشور ما اکثر افراد شناخت صحیحی از موضوع درون گرایی ندارند و از همین جهت یا افراد درون گرا (علی‌الخصوص کودکان)‌ را افسرده می‌دانند و یا افرادی که مطالعات ناقصی دارند افراد افسرده را درون گرا فرض می‌کنند که هر دو این موضوعات خطرناک هستند!

فرد درون گرا افسرده نیست! افسردگی توضیحات خاص خود را دارد و فرد درون گرا فقط ترجیحات متفاوتی دارد و از تنهایی لذت بیشتری می برد و تمایل دارد فقط دوستان معدود اما عمیقی داشته باشد.

پس مراقب باشید که این تفکر باعث نشود که شما از این موضوع برداشت اشتباهی داشته باشید…

آیا درون گرایی بد است؟

مطمئنا! نه! درست مثل چپ دست بودن!

متأسفانه چون ارتباطات درون گراها كمتر هست، شرایط دنیا به گونه‌ای است که رفتارهای افراد درون گرا کمرنگ دیده شود و از همین جهت شاید در نگاه اول رفتارهای آنها ناپسندیده حساب شود اما مطمئن باشید که این تفکر اشتباه به زودی در همه جای دنیا از بین خواهد رفت و اهمیت وجود افراد درون گرا و توانمندهای آنها چندین برابر بیشتر بروز خواهد یافت

چه تعداد از افراد درون گرا هستند؟

تحقیقات نشان می‌دهد که در اکثر جوامع حدود یک سوم جمعیت درون گرا هستند اما به دلیل این که افراد درون گرا کمتر اهل بروز خود هستند، بسیار کمتر به چشم می‌آیند! بنابراین یا شما خودتان جزو درون گراها هستید و یا با افراد بسیاری سرو کار دارید که درون گرا هستند و با دانستن برخی از ویژگی‌های آنها می‌توانید با آنها ارتباط بسیار بهتری داشته باشید و همدلی خود را با آنها تقویت نمایید.

پس به نظر می‌رسد که در کشور ما حدود ۲۵ میلیون نفر درون گرا باشند یعنی از هر ۳ نفر، یک نفر درون گرا خواهیم داشت.

مراقب درون گرایی یا برون گرایی باشید که بهانه نشوند!

موضوع بسیار مهم این است که باید مراقب باشیم که ترجیح دریافت انرژی ما باعث نشود که از یک سری وظایف و فعالیت‌های ضروری سر باز بزنیم و پیگیر آنها نباشیم. برای مثال افراد درون گرا، ممکن است که تمایلی به ارتباطات زیاد نداشته باشند،‌اما این موضوع نباید دلیلی بر این باشد که آنها از تعامل و معاشرت با دیگران خودداری کنند و بسیاری از دریچه‌های ارتباطی خود را مسدود کنند.

از آن طرف افراد برون گرا نیز نباید اینطور عمل کنند که حتی لحظه‌ای نیز با خود خلوت نداشته باشند.

افراد درون گرای مشهور

در دنیای ما افراد درون گرای بسیار مشهوری وجود دارند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنم:

استیو جابز (مالک سابق شرکت اپل)

آلبرت انیشتین (از بزرگترین فیزیکدان تمام تاریخ)

گاندی (رهبر هندوستان)

وارن بافت (از ثروتمندترین افراد دنیا)

آیا درون گراها سخنرانان خوبی نیستند؟

اگر فکر کردید که به دلیل درون گرا بودن نمی‌توان سخنران خوبی بود باید بگویم که به شدت در اشتباه هستید و این حرف تحت هیچ شرایطی درست نیست! در فهرست بالا، ما دو سخنران بسیار معروف داریم. کسانی که با سخنرانی‌های خود دنیا را متحول کرده‌اند! یکی استیو جابز است که حتماً توصیه می‌کنم سخنرانی‌های آنها را مشاهده کنید. دومین سخنران بسیار درون گرا نیز ماهاتما گاندی است! به زودی در مورد گاندی مطالبی را در سایت منتشر خواهم کرد…

بنابراین همین الان این تفکر اشتباه را فراموش کنید و بدانید که اینها بهانه‌هایی هستند که شما به دنبال یادگیری مهارت‌های سخنرانی نباشید! به زودی مطالبی در مورد نحوه سخنرانی افراد درون گرا منتشر خواهم کرد.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟! 

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟! 

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره