روانکاویروان درمانی فردی

دست کم گرفتن جنبه‌های مثبت

دست کم گرفتن جنبه‌های مثبت

گاهی اوقات ما نقاط قوت زندگی خودمان را نادیده می گیریم و بر نقاط منفی تمرکز می‌کنیم. برای مثال، شما ممکن است بر این واقعیت تمرکز کنید که همسرتان در حال صحبت کردن با یک شخص جذاب می باشد، در حالی که بسیاری از ابراز های عاطفی وی را که در سراسر شب نثار شما کرده را نادیده می گیرید.

دست کم گرفتن جنبه‌های مثبت

وقتی شما در روابط خودتان نقاط مثبت را دست کم می گیرید، ممکن است خیلی از حلقه های ارتباطی نیرومند بین همدیگر را از دست دهید. شما ممکن است به صورت غیر عمدی پاداش دهی به رفتارهای مثبت وی را متوقف کنید که می‌تواند موجب این احساس در همسرتان شود که شما قدر او را نمی دانید. روحیه همسرتان ممکن است تضعیف شود و نتیجه بگیرد که مشارکت در این نقاط مثبت هیچ حسی ایجاد نمی‌کند. پیامد دیگر این است که روحیه شما ضعیف خواهد شد و بر سوگیری های منفی خود تمرکز خواهید کرد.

یک جایگزین برای نادیده گرفتن نقاط مثبت

یک جایگزین برای نادیده گرفتن نقاط مثبت، تلاش برای تمرکز مجدد از نقاط منفی به سوی نقاط مثبت است. وقتی همسرتان کار مثبتی را انجام می دهد، به او بازخورد مثبت بدهید: من قدردانی می کنم که شما برای صحبت درباره کار من زمان اختصاص دادید یا من از اینکه شما در کارها به من کمک می‌کنید، قدردانی می کنم. به مدت دو هفته، سعی کنید توجه همسرتان را برای انجام کارهای مثبت جلب نمایید. این فعالیت ها می تواند شامل رفتار های ساده ای نظیر صحبت کردن با شما، تعریف و تمجید از شما، کمک کردن، صرف زمان با یکدیگر یا چیزهای دیگر باشد. هر روز یک یادداشت از کارهای مثبتی که همسرتان در آنها مشارکت می‌کند، تهیه نمایید.

این کار به شما کمک خواهد کرد تا نکات مثبت رابطه‌تان را ببینید و سوگیری تان شما متعادل تر شود. شما ممکن است اعتراض کنید و بگویید چرا من باید بر این نقاط مثبت تمرکز کنم؟ چرا همسرم این کارها را انجام نمی‌دهد؟ بله، غیر طبیعی نیست که انتظار داشته باشید همسرتان در یک رابطه، کارهای مثبت انجام دهد. اما حتی اگر شما این را تصدیق کنید، برایتان خیلی مفید خواهد بود که به آنها توجه نمایید، زیرا این چیزی است که رابطه نیاز دارند.

دست کم گرفتن جنبه‌های مثبت

زوجین دارای مشکلات

یک شکایتی که من از زوجین دارای مشکلات، بارها می‌شنوم، این است: هر دو زوج اعتقاد دارند که از آنها قدردانی نمی‌شود و کارهای مثبت آنها توسط دیگری نادیده گرفته می شود. آیا زمان هایی وجود دارد که احساس می کنید ارزش شما درک نمی شود؟ اگر همسرتان هر روز شروع به توجه نمودن به نقاط مثبت شما نماید و از شما تمجید کند، چه احساسی خواهید داشت؟ من پیشنهاد می کنم، به مدت دو هفته آن را امتحان کنید. به کارهای خوب همسرتان توجه نمایید و ببینید آیا احساس بهتری می کنید. وقتی ما بر رفتارهای مثبت متمرکز می‌شویم و آنها را با تعریف و تمجید دیگران تقویت می کنیم، فراوانی آن رفتارهای مثبت افزایش می یابند. در اینجا به برخی چالش‌ها در زمینه تمایل شما برای دست کم گرفتن نقاط مثبت اشاره شده است:

• هزینه‌های نادیده گرفتن نقاط مثبت در روابط چیست؟ اگر شما قدر برخی چیزها را ندانید، همسرتان ممکن است، احساس قدردانی نکند.
• آیا تمرکز بر نقاط منفی منجر به تقویت روابط و پیوندهای مثبتی می شود که شما دو نفر در آنها سهیم هستید؟ احتمالاً نه.
• یک فهرست از نقاط مثبت که همسرتان در گذشته به شما یادآوری کرده را تهیه کنید.
• هر روز یک فهرست برای پیگیری و شمارش رفتارهای مثبت همسرتان تهیه کنید.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره