روان درمانی فردیروانکاوی

دمانس

دمانس

اکثریت بیماران با دمانس از آشفتگی‌های خواب رنج می برند. اگر چه آنها با توجه به ماهیت شان مشابه تغییرات تیپیک خواب در فرآیند بهنجار سالمندی هستند، اما در این بیماران بسیار جدی‌تر تظاهر می کنند.

از ویژگی‌های اختلالات خواب در بیماران دمانسی می‌توان افزایش تعداد دوره‌های بیداری شبانه، افزایش دوره های کاهش یافته ی ویگلانس و خواب آلودگی روزانه را نام برد. پدیده ی بی خوابی شبانه همراه با حالت اضطراب و گیجی، سندرم غروب‌زدگی نامیده می‌شود. اختلال خواب شبانه در این افراد و پیامدهای آن در همسر و پرستار مراقب، علت عمده ی سپردن بیمار به مراکز سازمانی به شمار می‌آید. تحقیقات پلی سومنوگرافیک در افراد مبتلا به بیماری دمانس، آشفتگی پیوستگی خواب از جمله تاخیر دوره ی نهفتگی آغاز خواب، دوره‌های بیداری مکرر شبانه، کاهش درصد خواب عمیق و افزایش تعداد فازهای خواب سبک را گزارش می‌کنند. بر خلاف افسردگی، افراد با دمانس به کاهش خواب REM، به معنی کاهش میزان خواب REM و تاخیر دوره ی نهفتگی خواب REM گرایش دارند. علاوه بر این، دوک های خواب و کمپلکس های K کمتری گزارش می شوند.

دمانس

نورولپتیک های سداتیو

نورولپتیک های سداتیو ممکن است در درمان آشفتگی‌های خواب مناسب باشند، از آنجا که این داروها بخوبی تحمل شده برای نمونه، باعث شلی عضلات و دپرسیون تنفسی نمی شوند و ممکن است به طور مثبت هم بر روی بی خوابی و هم بر اضطراب/گیجی تاثیر گذاشته و تنها اثرات خفیف خماری به دنبال داشته باشند. با این وجود، تاکنون هیچ گونه بررسی نظام دار پلی سومنوگرافیکی از تاثیر این داروها در افراد با دمانس صورت نگرفته است. بنزودیازپین ها اغلب جهت بهبود آشفتگی‌های خواب مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما ممکن است سبب واکنش های متناقض افزایش اضطراب و گیجی و تشدید اختلال کارکرد تنفسی شوند. از تجویز بنزودیازپین ها با نیمه عمر طولانی، مانند دیازپام به دلیل اثر سداتیوی آنها در طول روز و تاثیر نامطلوب بر روی ساختار ریتم خواب/بیداری باید اجتناب گردد.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره