روان درمانی فردی

ده سبک طرح واره ای را در قالب چهار طبقه

یانگ و همکاران ده سبک طرح واره ای را در قالب چهار طبقه عمده معرفی کرده است:

ده سبک طرح واره ای
الف) سبک های کودک
 •  کودک آسیب پذیر
 • کودک عصبانی
 •  کودک تکانشی / بی‌انضباط
 •  کودک خوشحال
ب) سبک های مقابله ای ناسازگار
 •  تسلیم شونده فروتن
 •  محافظ جدا افتاده
 • جبران کننده افراطی
ج) سبک های پدر یا مادری ناسازگار
 •  پدر یا مادر تنبیه گر
 •  پدر یا مادر پرتوقع
د) سبک بزرگسال سالم
 •  بزرگسال سالم
سبک های کودک

سبک های کودک، به طور ذاتی از لحظه تولد در هر فردی وجود دارد و سبک های کودک شامل تجربه ها و بازنمایی های طبیعی کودک است که شامل احساس ها و شناختارهایی در زمینه غم، خشم، و وحشت، شادی و دیگر هیجان های بنیادین است.

همچنین، شامل گرایش های رفتاری از جمله گریه کردن، بدخلقی و پرتوقع بودن، است. کودک آسیب پذیر سبکی است که معمولاً در بسیاری از طرح واره های بنیادین تجربه می شود و شامل کودک ترک شده، کودک آزادیده، کودک محروم شده و کودک طرد شده است. سبک کودک ترک شده، قسمتی از بیمار است که ناراحتی و وحشت و مرتبط با اکثر طرح واره ها را احساس میکند، این طرح واره ها شامل طرح واره های ترک شدن، آزار دیدن، محرومیت، نقص داشتن و فدا کردن است.

در این سبک بیمار شکننده و کودک وار است. این بیماران، اشتغال ذهنی و وسواس گونه ای در ارتباط با یافتن یک نماد پدری یا مادری تحت مراقبت قرار گرفتن، دارند. این بیماران، فرد حمایت کننده را ایده آل سازی می‌کنند، و رویایی در زمینه ترک شدن دارند.

کودک عصبانی

کودک عصبانی، قسمتی در بیمار است که از عدم ارضای نیازهای هیجانی اش در کودکی بسیار عصبانی است بدون توجه به پیامدهای منفی رفتارش، پرخاشگری می کند. کودک عصبانی در مقایسه با کودک آسیب پذیر، فرد را از احساس های دردناک مرتبط با طرح واره های برانگیخته شده، بیشتر حمایت می کند. کودک تکانشی /بی انضباط، هیجان‌های خود را بیان می کند، بر اساس خواسته‌های خود رفتار می‌کند، و پیرو تمایلات ذاتی لحظه به لحظه خود به شیوه بی انضباطی است، بدون آن که پیامدهای احتمالی آن را برای خود یا دیگران در نظر بگیرد.

کودک خوشحال

کودک خوشحال، سبکی است که در آن نیازهای هیجانی برآورده می‌شود. سبک تسلیم شونده فروتن، در مقابل طرح واره تسلیم می شود و تظاهر آن به صورت کودک منفعل و درمانده است که به دیگران وابسته می شود. سبک محافظ جدا افتاده، حالتی از کرختی یا انفصال است که در آن عواطف مرتبط با طرح واره به طور کامل از حیطه آگاهی منفک می شوند. سبک جبران کننده افراطی، با بدرفتاری با دیگران و رفتار کردن به سبک متضاد با طرح واره، سعی می‌کند که با طرح واره خود بجنگد.

سبک پدر یا مادر تنبیه گر

سبک پدر یا مادر تنبیه گر، خشم یا نفرت درونی شده یکی از والدین یا هر دو است. شکل گیری این سبک ناشی از تنبیه بیمار در زمان کودکی به دلیل انجام کارهای غلط است. نشانه ها و علامت های آن به صورت خود- – سرزنش گری، انکار خود، خود – آسیب رسانی، افکار خودکشی و رفتارهای خود – ویرانگر بروز می یابد. پدر یا مادر ژرتوقع به طور مداوم به کودک فشار می آورد تا استانداردهای بی نهایت افراطی را رعایت کند.

سبک بزرگسال سالم

سبک بزرگسال سالم، سبک آگاهانه ای است که در آن فرد قادر می شود تا بدون آنکه درگیر احساس‌های دردناک شود، به طور عینی و منطقی فکر کند. یک هدف عمده کار بر روی سبک در طرح واره درمانی، شناسایی سبک‌های طرح واره در جلسه‌های درمان و کمک به بیمار به منظور چرخش از سبک های مختلف به سمت سبک بزرگسال سالم است.

سبک های عمده در بیماران مبتلا به اختلال شخصیت مرزی عبارتند از:

 • کودک آسیب پذیر
 • کودک عصبانی
 • کودک تکانشی / بی انضبا
 • محافظ جداافتاده
 • پدر یا مادرتنبیه گر و پدر یا مادر پرتوقع
نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره