روانکاوی

ذهنیت بزرگسال سالم

ذهنیت بزرگسال سالم

این ذهنیت، سالم است و بخشی از خویشتن دوران بزرگسالی محسوب می‌شود که در مقایسه با سایر ذهنیت ها، نقش عملکرد اجرایی را برعهده دارد. ذهنیت بزرگسال سالم کمک می‌کند تا نیازهای هیجانی اساسی کودک برآورده شوند.

طرحواره درمانگر در فرآیند درمان باید ذهنیت بزرگسال سالم را تقویت کند تا سایر ذهنیت‌های ناکارآمد تعدیل شوند و از این طریق به اهداف درمان دست یابند. بیشتر بیماران بزرگسال، این ذهنیت را به درجاتی دارند، اما تفاوت در نحوه استفاده از آن است. ذهنیت بزرگسال سالم در بیماران سالمتری که عملکرد بهتری دارند، قوی‌تر است. ذهنیت بزرگسال سالم در بیمارانی که از اختلالات شدیدتر رنج می‌برند، ضعیف‌تر است. بیماران مبتلا به اختلال شخصیت مرزی، اصلا چنین ذهنیتی ندارند. درمانگر باید به بیمار کمک کند که چنین ذهنیتی را ایجاد کند.

 

در واقع درمانگر به بیمار کمک می کند ذهنیتی را که اصلاً رشد نکرده است، پر و بال بدهد.
ذهنیت بزرگسال سالم مثل پدر و مادر خوب، سه وظیفه بنیادی را دنبال می‌کنند:

۱. حمایت، تایید و محافظت از کودک آسیب پذیر.
۲. محدودیت گزینی برای کودک عصبانی و تکانشی/ بی انضباط، طبق اصول احترام متقابل و انضباط شخصی.
۳. جنگیدن با سبک های مقابله ای ناسازگار و ذهنیت والد ناکارآمد یا تعدیل آن ها.

فرایند درمان

بیماران در فرایند درمان، رفتارهای درمانگر را به عنوان بخشی از ذهنیت بزرگسال خودشان درون سازی می کنند. بیمار در ابتدای درمان نمی‌تواند این کار را انجام بدهد. به همین دلیل نقش بزرگسال سالم را به عهده می‌گیرد. به عنوان مثال، اگر بیمار بتواند با ذهنیت والد ناکارآمدش مبارزه کند، درمانگر مداخله ای نمی‌کند. با این حال، اگر بیمار نتواند با ذهنیت والد ناکارآمد بجنگد و بی‌رحمانه به خودش انتقاد کند بدون اینکه بتواند از خودش دفاع کند، درمانگر به بیمار کمک می کند تا بتواند بر علیه ذهنیت والد ناکارآمد، جبهه‌گیری کند. به‌تدریج بیمار نقش بزرگسال سالم را، خودش ایفا می‌کند.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره