روانشناسی کودک و نوجوانروان درمانی فردیروانکاوی

ذهنیت های کودکانه

ذهنیت های کودکانه

ذهنبت های کودکانه در افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی کاملا واضح و آشکارند. به همین دلیل چنین افرادی، کودکانه رفتار می‌کنند. ما چهار ذهنیت کودکانه را تا به حال شناسایی کرده ایم: ذهنیت کودکان آسیب پذیر، ذهنیت کودک عصبانی، ذهنیت کودک تکانشی / بی انضباط و ذهنیت کودک شاد. ما معتقدیم این ذهنیت ها، ذاتی هستند و نشان دهنده گستردگی هیجانی ذاتی نوع انسان به شمار می روند.

ذهنیت های کودکانه

اتفاقات و حوادث دوران اولیه کودکی

اتفاقات و حوادث دوران اولیه کودکی ممکن است ذهنیت کودک را سرکوب کند یا رشد دهد، اما انسان با توان بروز ذاتی تمام این ذهنیت متولد می‌شود. بیماری که ذهنیت کودک آسیب پذیرش بر او حاکم شده است، احتمالاً فردی ترسیده، ناراحت، بیچاره یا درمانده به نظر می‌رسد. این ذهنیت مثل یک کودک کم سن و سال است که برای زنده ماندن نیاز مبرم به مراقبت بزرگسالان دارد، اما از بد حادثه چنین مراقبتی دریافت نکرده‌ است. کودک، نیاز مبرم به والد یا سرپرست دارد تا نیازهایش را مرتفع سازد.

ماهیت خاص ذهنیت کودک آسیب پذیر بستگی به طرح واره ها دارد: والدین، کودک خود را به مدت زیادی تنها می‌گذارند، (کودک رها شده)، شدیداً او را به باد انتقاد می‌گیرند (کودک ناقص)، او را شدیداً تنبیه می‌کنند (کودک بدرفتاری شده) و محبت را از او دریغ می‌کنند (کودک محروم).

طربح واره های دیگری که ممکن است با این ذهنیت ارتباط داشته باشند عبارتند

  • از انزوای اجتماعی، وابستگی
  • بی کفایتی
  • آسیب پذیری نسبت به ضرر یا بیماری، گرفتار
  • خویشتن تحول نیافته و شکست.

اغلب طرح واره ها جز ذهنیت کودک آسیب پذیر محسوب می‌شوند. به همین دلیل ما معتقدیم که در رویکرد ذهنیت طرح واره ای، ذهنیت کودک آسیب پذیر از جایگاه خاصی برخوردار است و مهمترین ذهنیت تلقی می‌شود.

ذهنیت های کودکانه

هدف نهایی، دستیابی به بیشترین بهبود برای این ذهنیت است. اگر ذهنیت کودک عصبانی در بیماران فعال شود، به شدت خشمگین می‌شوند. تقریباً تمام بچه های کم سن و سال در مواجهه با ناکامی نیازهایشان، عصبانی می شوند. اگرچه والدین ممکن است کودک را تنبیه کنند یا سد راه او شوند، ولی با این حال، خشم، واکنشی طبیعی در کودکان کم سن‌ و سال به چنین مخمصه هایی است.

ذهنیت کودک عصبانی

بیمارانی که ذهنیت کودک عصبانی در آنها فعال شده اند، اگر به این نتیجه برسند که نیازهایشان ارضا نمی‌شود یا طرح واره های خاص این ذهنیت ( مثل رهاشدگی، بی اعتمادی / بدرفتاری، محرومیت هیجانی و اطاعت) فعال شوند، مستقیما خشم خود را بروز می دهند. وقتی که طرح واره ها برانگیخته شوند و بیمار احساس رها شدگی، بدرفتاری، محرومیت یا اطاعت کند، عصبانی می‌شود و ممکن است داد و بیداد راه بیندازد، بدوبیراه بگوید و دست به رفتارهای تکانشی بزند و یا اینکه دچار خیال پردازی های خشم برانگیز شود. وقتی که ذهنیت کودک تکانشی / بی انضباط حاکم می‌شود، فرد برای ارضا نیازها و دستیابی به لذت به صورت تکانشی عمل می‌کند، بدون اینکه به محدودیت ها یا مشکلات دیگران توجه کند. این ذهنیت در کودک، نشانگر حالتی طبیعی، بازداری نشده، بی تمدن، غیر مسئوول و آزاد است.

کودک تکانشی / بی انضباط، کم طاقت است و نمی‌تواند رضایت آنی را به خاطر اهداف آتی به تاخیر بیندازد. فردی که چنین ذهنیتی دارد ممکن است لوس، عصبانی، بی دقت، تنبل، ناشکیبا، بی توجه و بی ادب به نظر برسد. طرحواره های مرتبط با این ذهنیت عبارتند از استحقاق، خویشتن داری / خود انضباطی ناکافی. وقتی که ذهنیت کودک شاد فعال شود، فرد احساس رضایت خاطر و تعلق می کند. این ذهنیت با هیچ کدام از طرح‌ وارهای سازگار اولیه ارتباط ندارد، چون نیازهای اصلی کودک به قدر کافی ارضا شده اند. ذهنیت کودک شاد نشانگر عدم فعال‌ سازی طرح واره های ناسازگار اولیه است.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره