روانشناسی کودک و نوجوانخانواده درمانی

ذهنیت کودک رها شده

ذهنیت کودک رها شده

توضیحات نینا نشان می‌دهد که او یک ماه قبل از اقدام به خودکشی، از ذهنیت کودک محافظ بی تفاوت به ذهنیت کودک رها شده تغییر جهت داده بود: از خودم فاصله گرفتم و سرگرم چیزهای دیگر شدم، ولی دقیقا نمی توانستم چه کاری انجام بدهم. تا آخرین لحظه از تمام توانایی ها و امکاناتم استفاده کردم. او موفق به فرار از احساسات ناامیدی بدبختی و بی ارزشی خود نمی شود.

ذهنیت کودک رها شده

نینا: درست قبل از اینکه قرص‌ها را بخورم، رفتم محل کار همسرم تا او را ببینم. من سابقا آنجا می‌رفتم و به نوعی او را به زحمت می‌انداختم. او فقط دلش می خواست که من زودتر از آنجا بروم، فقط همین. در آن موقع، خیلی احساس تنهایی کردم، تنهاتر از هر زمان دیگر و بلافاصله به خودم گفتم بهتر است بمیرم تا از شر این احساسات لعنتی خلاص شوم. ترجیح می‌دهم به جای احساس ناراحتی و آزردگی، مرگ را تجربه کنم، دیگر نمی توانم این ناراحتی را تحمل کنم. واقعا نمی دانستم که چه اتفاقی می‌افتد، یک مشت قرص خوردم و تقریباً مطمئن بودم که به من آسیب می‌زند و این طوری از شر این زندگی خلاص می شوم. ولی فهمیدم که مرگ را از سر گذراندم و در عوض باید هر روز با این درد و رنج به زندگی ادامه دهم. هر روز. دیگر تحمل این وضعیت را ندارم. گاهی اوقات بیماران مبتلا به اختلال شخصیت مرزی به این آرامش خاطر نیاز دارند که بدانند چنانچه درد و رنج زیادی را متحمل شوند، می توانند اقدام به خودکشی کنند و این که می‌توانند این جوری از شر درد و رنج شان خلاص شوند.

درمان‌گر نبایستی این مایه آرامش خاطر را از بیمار بگیرد. بیمار می تواند راجع به اقدام به خودکشی فکر کند و هر چقدر دلش می‌خواهد و نیاز دارد درباره اقدام به خودکشی با درمانگر صحبت کند. ولی بیمار باید قبول کند که قبل از اقدام به خودکشی، به درمانگرش مراجعه کند و به طور کامل درباره احساساتش با او بحث و گفتگو بنشیند.

ذهنت والد تنبیه گر

اکثر بیماران مبتلا به اختلال شخصیت مرزی نمی‌توانند به راحتی ذهنیت کودک عصبانی خود را به خاطر بیاورند یا درباره آن به بحث و تبادل نظر بپردازند. لذا اغلب اوقات، بهتر است از تکنیکهای تصویرسازی ذهنی برای دستیابی به آن استفاده کنیم. درمانگر از نینا می‌خواهد تا تصویری از کودک عصبانی خود در ذهنش بسازد.

درمانگر: آیت برایتان خیلی سخت است که تصویری از نینا عصبانی به عنوان یک کودک در ذهنتان تجسم کنید و ببینید او چه شکلی است؟
نینا: نه، می توانم این کار را انجام بدهم.
درمانگر: و نینا عصبانی چه کاری می کند؟
نینا: مشغول بهم ریختن اتاقم است.
درمانگر: چرا اتاقتان را بهم می‌ریزد؟
نینا: چون او خیلی عصبانی است. او از دست همه عصبانی است.
درمانگر: آیا می‌توانید دقیقا تصور کنید از دست چه کسانی عصبانی است؟
نینا: پدرش و برادرش.
درمانگر: آیا می توانید همین الان در نقش نینا عصبانی، عصبانیت تان را با صدای بلند به آنها که آنجا ایستادند، بروز بدهید و به آنها بگویید چرا از دستشان عصبانی هستید؟
نینا: نه.
در واقع این ذهنیت والد تنبیه است که نینا را از بیان و ابراز عصبانیتش باز می دارد. او در قالب ذهنیت والد تنبیه گر می رود تا مانع از ابراز عصبانیت کودک عصبانی شود و همچنین اجازه ندهد که کودک عصبانی به خاطر ابراز عصبانیتش تنبیه شود.

ذهنیت کودک رها شده

ذهنت والد تنبیه گر

این ذهنیت است از همانندسازی بیمار با جنبه‌های تنبیه گر والدین اش که در حال حاضر درون سازی شده اند و معمولا خود بیمار آنها را به کار می‌گیرد. در بخش بعدی، دکتر به نینا کمک می‌کند تا صدای ذهنیت والد تنبیه گرش را به صدای پدرش مرتبط سازد. این مکالمه، دقیقا ادامه بخش قبلی است.
درمانگر: چرا ابراز عصبانیت برایتان سخت است؟ فکر می کنید دلیلش چیست‌؟
نینا: به خاطر اینکه من حق چنین کاری را ندارم.
درمانگر: آیا می توانید به آنها اجازه بدهید که الان این حرف را به شما بزنند؟ کدام یک از آنها، این حرف را به شما می زنند؟ پدرتان یا برادرتان؟
نینا: پدرم.
درمانگر: پس همین الان پدرتان را تجسم کنید و به او اجازه بدهید تا به شما بگوید که حق ندارید عصبانی شوید. فقط طوری بگویید که من بتوانم بشنوم او چی میگوید.
نینا: او می‌گوید: تو همیشه سر به سر برادرت می گذاری و او را عصبانی می کنی. تو می دانی که او بیمار است. ولی تو او را ناراحت و عصبانی می کنی. من از تو فقط یک چیز می خواهم، این که تو اتاقت بمانی و ساکت باشی. نینا حق ابراز عصبانیت اش را ندارد. در بخش بعدی می بینیم که وقتی نینا در ذهنیت تنبیه گر قرار دارد و به خودش می گوید: من بچه بدی هستم. من خیلی شیطان صفت و کثیف هستم و این مهم‌ترین پیام ذهنیت والد تنبیه گر است.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره