روانکاوی

رابطه درمانی

رابطه درمانی

این نوع رابطه که میان درمانگر و بیمار شکل می‌گیرد نقش بسیار مهمی را در طرحواره درمانی بازی می‌کند. رابطه درمانی تحت عنوان بازی والدینی حدومرزدار مفهوم‌سازی می‌شود به معنای این است که درمانگر در حیطه ضوابط و محدودیت‌های تعریف شده در روابطه درمانی نقش یکی از والدین بیمار را بر عهده گرفته و با محبت و گرمی با بیمار رفتار می‌کند.

سبک این رابطه باز والدین

توجه به این نکته مهم است که سبک این رابطه باز والدینی بایستی با مشکلات یا طرحواره‌های بیمار همخوانی داشته باشد. به ویژه در مورد بیماران دارای اختلالات شخصیت یک رابطه درمانی جایی است که در آن بیمار فرصت می‌یابد و جرأت می کند که احساسات دردناک خود را به نمایش بگذارد، تلاش می‌کند تا رفتارهای اجتماعی جدیدی را امتحان کند، و برای نخستین بار الگوهای ارتباطی خود را تغییر دهد. بنابراین می‌توان گفت که رابطه درمانی دقیقاً جایی است که بیمار در آن فضا روی مشکلات خود کار می کند.

طرحواره درمانی

طرحواره درمانی رویکرد پیچیده و ساختارمند نسبت به مفهوم سازی و درمان انواع گوناگونی از مشکلات داراست. بنابراین طرحواره درمانی نه تنها به منظور درمان اختلالات خاص، بلکه بیشتر به عنوان یک رویکرد درمانی فراتشخیصی برای درمان تمامی اختلالات ابداع گردیده است. با این حال در طی دوران رشد و تحول این رویکرد مدل‌های خاصی برای درمان انواع اختلالات شخصیت در آن شکل گرفته است. در اینجا اما در ابتدا نگاهی به اجمالی به مفاهیم اصلی طرحواره خواهیم داشت و به طور مختصر به شرح هر یک از این طرحواره های ناسازگار همراه با مثال خواهیم پرداخت. سپس توضیحاتی درباره چگونگی ایجاد مفهوم ذهنیت طرحواره، ویژگی ذهنیت‌ها و ارزیابی آنها ارائه خواهد شد و در نهایت مداخلات درمانی بر اساس رویکرد ذهنیت طرحواره ای را توضیح خواهیم داد.

مداخلات درمانی

غالب این مداخلات درمانی مطرح شده را هم می‌توان با رویکرد طرحواره درمانی کلاسیک و هم با رویکرد ذهنیت طرحواره ای مورد استفاده قرار داد. به عنوان مثال در فن گفتگوی صندلی خالی، که گفتگویی میان جنبه کمال گرا و جنبه سالم بیمار برقرار می‌گردد، این مداخله درمانی را می‌توان هم به عنوان گفتگوی میان دو ذهنیت والد پر توقع و بزرگسال سالم و یا میان طرحواره معیارهای سرسختانه و جنبه سالم بیمار در نظر گرفت. بنابر این مداخلات درمانی در مدل ذهنیت طرحواره را می توان در مدل طرحواره اصلی نیز اعمال کرد.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره