روان درمانی فردی

راستگویی را تقویت کنید

تقویت راستگویی، حتی مهمتر از جریمه کودک به علت دروغگویی است. شما باید کودک را به رفتارهای شایسته ای چون راستگویی و درستکاری، ترغیب کنید.

کودک را برای راستگویی اش تحسین کنید

این روش، ساده ترین راه برای تشویق راستگویی است. اطمینان یابید که کودک را به گونه ای متناسب با سنش تحسین می کنید. برای مثال، شما با کودک سه، ۴ ساله ای روبه‌رو می‌شوید که شیشه مربا را شکسته است. کودک، مکث کوتاهی می‌کند و به جای اینکه بگوید من نکردم، می‌گوید ببخشید! فوراً به او بگویید، از راستگویی او بسیار خوشحالید و رفتارش عالی است؛ بعد جریمه‌ای برای شکستن شیشه مربا تعیین کنید.

راستگویی را تقویت کنید

دفتری برای راستگویی تهیه کنید. دفتری تهیه کنید و اعمال و رفتار خوب کودک از جمله راستگویی او را در آن بنویسید. این کار را هر روز انجام دهید. در حضور کودک، بخش‌هایی از یادداشت ها را برای افراد دیگر بخوانید.

 برای راستگویی به کودک پاداش بدهید

در صورت امکان، از پیامدهای منطقی برای پاداش دادن به راستگویی استفاده کنید. اگر کودک به شما راست می‌گوید که کجا بوده، به او بگویید، از این به بعد به او اطمینان دارید و به او اجازه خواهید داد به جاهای بیشتری برود. اگر دیدید کودک، همیشه سر وقت برمی گردد و فقط به محل‌های مجاز می رود، این رویه را ادامه بدهید و به او اطمینان کنید. اگر کودک شما قبل از این که شما بفهمید، نزد شما آمد و گفت که چه کار کرده، او را کمتر از حالت معمول تنبیه کنید. البته، اجازه ندهید کودک از این روش برای فریب دادن شما استفاده کند.

راستگویی را تقویت کنید

در صورتی که کودک، سابقه دروغگویی دارد، استفاده از پاداش ها و نمودارهای پیشرفت، می تواند کمک کننده باشد. وقتی بچه ای که قبلاً زیاد دروغ می‌گفته، به درستی می‌گوید که کتابش را در مدرسه جا گذاشته است، به او پاداش دهید و کمک کنید تا راه حل مناسبی برای این مشکل بیابد. وقتی رفتار راستگویی را در کودک تقویت و تثبیت کردید تحسین ها و پاداشها را به تدریج کاهش دهید

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره