روانکاوی

راهبردهای اجتماعی: بلوغ اجتماعی

راهبردهای اجتماعی: بلوغ اجتماعی

رشد اجتماعی متضمن تکامل از خامی به بلوغ و از نقص به کمال است. در لحظه تولد، نوزاد انسان حتی در مقایسه با تمام گونه های حیوانات عاجزترین آنان و شاید وابسته ترین آنها برای زنده ماندن است. از خامی تا پختگی، راهی است که از وابستگی کامل به استقلال نسبی طی می‌شود، راهی است طولانی و تدریجی که سرانجام به بلوغ اجتماعی منتهی می گردد. رفتار هر سطحی از رشد اجتماعی را می‌توان مشاهده و ثبت نمود. حیطه های رشد اجتماعی شامل، شناخت حقوق و مسئولیت های خود و دیگران، دوستیابی، همکاری‌های گروهی، پیروی از روشهایی که مورد توافق دیگران نیز هست، انجام قضاوتهای معنوی و اخلاقی، کسب استقلال برای رفتن به مکانهای مختلف است بلوغ اجتماعی به شش مقوله زیر تقسیم می شود:

  1. خودیاری،
  2. تحریک و جابه‌جایی
  3. اشتغال
  4. ارتباط،
  5. خودرهنمونی
  6. جامعه پذیری.

این مقیاس نشان می دهد که برای مثال: کودک شش ساله باید بتواند به تنهایی به مدرسه برود. کودک ده ساله باید بتواند آزادانه در شهر به هر جا که لازم باشد برود. کودک ۱۲ ساله باید بتواند برخی کالاهایی مورد نیاز فردی خود را خریداری نماید. نوجوان ۱۵ ساله باید بتواند یک کار فوق العاده را به تنهایی به انجام رساند. جوان ۱۸ ساله باید بتواند یک سفر به نقطه دور از شهر خود را ترتیب بدهد.

بلوغ اجتماعی

پیش بینی نتایج کنش‌های اجتماعی. کودک را در آموختن نتایجی که از عدم رعایت مقرارت یک بازی ممکن است به وجود آید یاری کنید. ایفای نقش، بازی ابتکاری یا خلاق، داستان‌ها و مباحثات از جمله اموری هستند که می‌توانند کودک را در کشف نتایج زیر پا گذاشتن مقررات و عدم رعایت قانون یاری کنند.

تثبیت استقلال. کودک را تشویق کنید که به تنهایی به مکان‌های مختلف برود. نقشه های ساده ای با راهنما طراحی کنید که با استفاده از آن راهنمودها به هدف برسد. درباره مراحل مختلف رسیدن به محل مورد نظر به کودک اطلاعاتی دهید تا او به آن محل دست یابد. می توانید از نقشه هایی که مسیر را مشخص کرده استفاده کنید. برنامه‌های عملی خرید برای کودک درست کنید که او بتواند به تنهایی خرید کند. برنامه‌هایی تدوین کنید که در آن فرصت‌های مناسب گفتگو با مردم، خواستن نشانی و راهنمایی و مصاحبه با دیگران برای کودک فراهم شود.

داوری‌های اخلاقی. به کودک کنید که رسوم فرهنگی را فرا بگیرد و بر آن پایه بتواند از رشد آوری کند. از داستان های نیمه تمامی که نتیجه گیری و قضاوت‌های نهایی به عهده فراگیر نهاده شده در این مورد می‌توان استفاده کرد.
برنامه ریزی و اجرا. به کودک بگویید برای یک مسافرت، یک نوع بازی و فعالیت، یک مهمانی، یک گردش و روز تعطیلی، یک دیدار دوستانه و… برنامه‌ریزی کند. آنگاه او را کمک کنید که بتواند برنامه خود را با موفقیت به اجرا درآورد. این توفیق می تواند کودک را در احساس و نیل به استقلال و بلوغ و یاری دهد.

مسئله تعطیلات. کودکانی هستند که در نتیجه ناتوانی در ادراک اجتماعی به راحتی نمی توانند دوستی برای خود پیدا کنند. برخی از اولیا کودکان شکایت دارند که کودک آنها کاری برای انجام دادن در روزهای تعطیل ندارند. این نوع کودکان که فاقد دوست همبازی اند، ثابت شده است که روزهای تعطیلی و ایام تابستان برای آنها مشکل ترین دوره‌های زندگی بوده است. همکاری و مشارکت اولیا کودکان و سازمان های اجتماعی می‌توانند بسیاری از مشکلات این چنین کودکان را مرتفع سازند.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره