روانکاوی

راهبردهای حسادتی که شریک زندگیتان را از شما دور می کند

راهبردهای حسادتی که شریک زندگیتان را از شما دور می کند

گمان می کردم که احتمالاً در سفر کاری اش، با لیلی برخورد برخورد گرمی خواهد داشت و مرا با او مقایسه می‌کند. اینقدر عصبانی بودم که نمی توانستم فکر کردن به او را تحمل کنم. در نتیجه وقتی به خانه برگرشت، به سمتش رفتم.

راهبردهای حسادتی که شریک زندگیتان را از شما دور می کند

خیلی عصبانی بودم، می ترسیدم که منو رها کنه. من اونو متهم به داشتن یک رابطه پنهانی کردم و گفتم که یک حرمزاده ی دروغگو است و سرش داد می‌کشیدم. خیلی سردرگم بود. سپس گفت: دیانا! لیلی حتی اونجا نبود. به خاطر بیماری بچه اش مجبور شد سفرش را لغو کنه. احساس دیوانه بودن بهم دست داد و باید اعتراف کنم کارهای زیادی کرده ام که بابت شان احساس گناه می کنم. موقعیت یاب ماشین مان را چک کردم تا ببینم کجا داره میره. کنجکاو بودم که آیا ممکنه ممکن وقتی برای چند ساعت خانه رو ترک می کنه به دیدن لیلی بره. به دنبالش به باشگاه بهداشت رفتم، چون می‌دانستم که لیلی اونجا کار می کنه گرچه مطمئن نبودم که کدوم باشگاه باشه. من این احساسات حسادت آمیز رو می‌فهمم و فکر می‌کنم باید یه کاری بکنم، باید از قضیه سر دربیارم. احتمالاً دیوونه شدم.

همانند دیانا، شما نیز ممکن است احساس حسادت، اضطراب و عصبانیت را به سختی بپذیرید، زیرا باور دارید که احساسات این چنینی مدت زمان طولانی به طول می انجامند، تشدید خواهند شد و شما را از پا در خواهند آورد. شما از اینکه اجازه دهید این احساسات پدید آیند، می ترسید و بنابراین فکر می کنید باید دست انجام کاری بزنید. این مساله شبیه داستان فردی است که از غرق شدن در آب می ترسد و به همین دلیل برای نجات خود، بیهوده دست و پا می‌زند، غافل از آنکه بداند همین کارها باعث غرق شدن او می‌شوند. در این بخش به طیف گسترده‌ای از راهبردهای مشکل سازی می پردازیم که شما مورد استفاده قرار می دهید. اگر چه من این رفتارها را راهبرد می نامم، ولی قصد ندارم بگویم که شما عمداً این راهبردها را انتخاب می کنید. به نظر می‌رسد آنها خود به خود رخ می‌دهند.

راهبردهای حسادتی که شریک زندگیتان را از شما دور می کند

احساسات شدید

در واقع ممکن است فکر کنید هیچ انتخابی در این زمینه ندارید یا حتی فکر کنید البته که این کار را کردم و آن حرف را زدم، زیرا در آن لحظه حسادت می ورزیدم. اما شما می‌توانید به نقطه‌ای برسید که متوجه شوید احساس شدیدی دارید. آنگاه می توانید از این احساس فاصله بگیرید، به خودتان چند دقیقه زمان برای تفکر بدهید و به کاری که قصد انجام آن را دارید فکر کنید. احساس کردن با رفتار کردن تفاوت دارد. ما به نگرانی و نشخوار فکری پرداختیم، راهبردی که ممکن است از آن برای پیش بینی آنچه در حال وقوع است یا پیش‌بینی خیانت احتمالی و تلاش برای کنترل وقایع، قبل از آنکه از کنترل خارج شوند، استفاده کنید. دامنه وسیعی از تکنیک ها و راهبردهای انطباقی را مطرح خواهم کرد که شما می توانید بلافاصله از آنها استفاده کنید. اما اول بیایید برخی از راهبردهای مشکل سازی که ممکن است در حال حاضر مورد استفاده قرار دهید را بررسی کنیم. با هر راهبردی که توصیف می‌کنم، از شما می‌خواهم مزایا و هم معایب استفاده از آن را در نظر بگیرید. من نمی‌گویم که هرگز نباید هیچ یک از این کارها را انجام دهید، تنها می خواهم در مورد هر یک از آنها مزایا و معایب، خطرات و جایگزین ها را در نظر بگیرید. به خاطر داشته باشید که هر واکنش یا راهبردی که پیش رو دارید یک انتخاب است، بنابراین باید بتوانید در مورد پیامدهای ممکن فکر کنید و بعد درباره انتخاب های جایگزین آن تامین کنید.

۱. بازجویی
۲. گشتن به دنبال سرنخ ها
۳. به دنبال نشانه هایی مبتنی بر علاقه دیگران به همسرتان
۴. اخم کردن و کنار کشیدن
۵. متهم کردن
۶. تخریب رقیب
۷. تخریب شریک زندگی تان
۸. تهدید به اتمام رابطه
۹. افزایش هزینه برای شریک زندگی خود
۱۰. تلاش برای برافروختن حسادت شریک زندگی خود
۱۱. روابط زناشویی

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره