زوج درمانی

راه های حل اختلاف با همسر

راه های حل اختلاف با همسر اگر شما تفاوت های جسمی و روانی میان زن و مرد را بهتر و بیشتر بشناسید، می توانید همدیگر را بهتر درک کنید و هم ذات پنداری بیشتری با هم داشته باشید.

بهترین روابط، روابطی هستند که در آن هر دو طرف بتوانند خود واقعی شان باشند. اگر تلاش کنید همسر تان را تغییر دهید یا اینکه خودتان را به شکل کلی جوری تغییر دهید تا ایده آل همسرتان شوید، رابطه شما با مشکلات جدی مواجه خواهد شد.

وقتی دو نفر، باورها یا عادت های کاملا متفاوتی دارند اختلاف در روابط ایجاد خواهد شد. مثلا اگر یکی از زوجین افکار شدیدا مذهبی داشته باشد و دیگری چندان پایبند به این عقاید نباشد، این زوج به سختی خواهند توانست زمینه مشترکی برای عملکردهای خود پیدا کنند. درست است که متضادها ممکن است همدیگر را جذب کنند اما در طولانی مدت با مشکل مواجه خواهند شد.

 رابطه زناشویی

رابطه زناشویی بین دو نفر که از دو دنیای فکری متفاوتی هستند می تواند دردسرساز باشد. نیازی هم نیست همسران کاملا شبیه یکدیگر باشند؛ هر رابطه سالمی، شامل توافق و سازگاری است.

تفاوت های کوچک ِ حل نشده وقتی تکرار میشوند تبدیل به مشکلات بزرگی میشوند.

اگر با هر کسی برای مدتی طولانی رابطه داشته باشید، طبیعتا اختلاف نظرهایی ایجاد خواهد شد و این تنها ویژه رابطه زناشویی نیست و در سایر روابط نیز دیده می شود

مذاکره کنید

شما می توانید مذاکره کنید و در مورد اختلاف هایتان به توافق هایی برسید، به شرطی که مشورت کردن و مذاکره کردن را به خوبی اجرا کنید. اما زمانی که مشکلی باعث به وجود آمدن تفاوتی در ارزش های اصلی می شود، مشاجرات و درگیری های لفظی جنبه شخصی به خود می گیرند. همسران ممکن است بابت شبیه هم فکر نکردن یا یکسان رفتار نکردن، همدیگر را نقد یا سرزنش کنند.

ارزش های اساسی دو نفر

اگر ارزش های اساسی دو نفر، مشابه نباشد، ارتباط برقرار کردن تقریبا غیر ممکن خواهد بود. هر دو نفر سعی خواهند کرد ثابت کنند خودشان درست می گویند و اختلاف و مشاجره، امری عادی خواهد شد. ارزش ها و باورها، الویت های هر کسی هستند و به سختی می توان ارزش های کسی را تغییر داد زیرا در مورد ارزش های اصلی هر فرد، درست و غلطی وجود ندارد. البته نیازی نیست تمام ارزش های فردی دو نفر کاملا با هم منطبق باشند، اما لازم است تا حدودی تشابه و اشتراک هایی داشته باشد.

ناسازگاری های کوچک

ناسازگاری های کوچک می توانند اختلاف در روابط زناشویی را بزرگتر تر کنند. یکی از شکایت های شایع که در زندگی زوجین وجود داشت مربوط به ظرف ها بود! زن از اینکه ظرفی در سینک ظرفشویی بماند نفرت داشت، اما همسرش اهمیتی به این موضوع نمی داد. زن اغلب به همسرش می گفت که او باید هر ظرفی را که استفاده کرده است، فورا بشوید نه اینکه در سینک ظرفشویی باقی بگذارد، و وقتی می دید مرد، اهمیتی به حرف هایش نمی دهد، خسته و دلزده شده بود و فکر می کرد او از سر غرض ورزی و بدخواهی به حرفش اهمیتی نمی دهد، اما واقعیت این بود که این مرد، واقعا نسبت به کارهای خانه، تنبل و بی علاقه بود.

این زن، بی علاقگی شوهرش به شستن ظرف ها را حمله ای شخصی تلقی می کرد و اگر این دو نفر به مشاور مراجعه نکرده بودند، همان اختلاف کوچک، ادامه پیدا کرده و بزرگ تر و شدیدتر می شد. وقتی یک زوج اختلافی دارند، باید برای صحبت در مورد آن وقت بگذارند. در برخی موارد، سازش و مدارا امکان ندارد اما در مواردی دیگر، بحث باید بر پایه درک از شرایط همدیگر باشد. به هر حال اگر مشکلات، ریشه یابی و حل نشوند، رابطه زناشویی بدتر خواهد شد.

اکثر مردم با تفاوت ها جوری برخورد می کنند که به عشق و زندگی مشترک شان آسیب می زند

آدم ها به روشهای مختلف با تفاوت های بین خود و دیگران رفتار می کنند، اما معمولا این را نمی دانند که گاهی روش برخورد آنها با این اختلاف ها، شرایط را بدتر می کند و به زندگی مشترک شان آسیب می زند.

برخی قادر نیستند در بعضی موارد کوتاه بیایند

اهمیت زوجین

قتی یکی از زوجین اهمیت بسیار زیادی به مُد و به روز بودن می دهد در حالیکه دیگری حتی به سختی می تواند جوراب هایش را با لباسش ست کند! این دو نفر برای لباس پوشیدن و بیرون رفتن از خانه، ناهماهنگی هایی خواهند داشت. همسری که همیشه سعی دارد طبق مُد، تیپ و لباسش را انتخاب کند ممکن است اینطور فکر کند که طرف مقابلش نیاز دارد تا سبک زندگی و طرز فکرش را بهبود بدهد زیرا برای او بیرون رفتن با کسی که شبیه شلخته هاست، باعث خجالت است!

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرماییدا

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره