روانکاوی

رفتار جرات مند

رفتار جرات مند

هر یک از وضعیت های زیر شامل یک پاسخ پاخاشگرانه و یک پاسخ منفعلانه است. برای هر یک از آنها واکنش جرات مند خود را بنویسید. یک نمونه واکنش جرات مند بعد از هر یک آمده است.

۱. همسر: من امشب تا دیر وقت جلسه دارم، بنابراین برای شام نمی توانم خانه باشم، باید خودت به بچه ها رسیدگی کنی، نمی خواهم در این مورد کوتاهی کنی.

واکنش پاخاشگرانه: باز دوباره! جلسات مسخره ی تو همیشه مهمتر از خانواده هستند!، ظالمانه است.
پاسخ منفعلانه: بسیار خوب، روز خوبی داشته باشی.

رفتار جرات مند

پاسخ جراتمندانه جایگزین:

پاسخ جرات مندانه نمونه: بسیار خوب، من از پس کارها بر می‌آیم، اما از این به بعد، هر موقع جلسه داشتی از قبل به من اطلاع بده. اینجوری من می توانم کارهایم را بهتر برنامه ریزی کنم.

۲. همسر: من مریض هستم و از اینکه مادرت غیرمنتظره و برای مدت طولانی به اینجا می آید، خسته شده ام. من نمی خواهم موقعی که از محل کار می آیم او اینجا باشد.

پاسخ پرخاشگرانه: حداقل او بیشتر از تو علاقمند است با من صحبت کند!
پاسخ منفعلانه: بسیار خوب، فکر می‌کنم به او بگویم، اما تو که می دانی او چطور آدمی است.

پاسخ جراتمندانه جایگزین:

نمونه از پاسخ جرأتمند: من می‌دانم دوست نداری او تا دیر وقت اینجا باشد، اما من از همکاری او واقعاً لذت می‌برم و برخی اوقات حتی نمی دانیم زمان چگونه می گذرد. وقت اداره را ترک می‌کنی به من زنگ بزن تا قبل از رسیدن تو با او خداحافظی کنم.

۳. همسر: اینجا خیلی کثیف شده! نمی توانی لوازم خود را از اینجا برداری؟ به غیر از صدای مداوم آن تلویزیون، نمی‌توانی کاری انجام دهی؟
پاسخ پرخاشگرانه: اگر اینجا اینقدر کثیف است، چرا ول نمی کنی بروی؟ و دیگر برنگردی!
پاسخ منفعلانه: متاسفم. آنها را جمع می‌کنم، همه چیز درست می‌شود.
پاسخ جرات مندانه جایگزین:

نمونه از پاسخ جراتمندانه: اینجا شلوغ است، امروز روز سختی داشتم، بگذار یک نوشیدنی بخورم، بعداً می‌توانیم اینجا را مرتب کنیم.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره