روان درمانی فردی

رهاسازی خاطرات گذشته

رهاسازی خاطرات گذشته

با نگاه به گذشته، آیا احساس خشم و رنجش نسبت به افراد یا وقایعی خاص در زندگی پیدا می کنید؟ شاید احساس کنید به شما سخت گذشته و بخشش برایتان دشوار است.

اگر از کسانی که نسبت به شما بدرفتاری کرده اند، کینه داشته باشید یا به خاطر شیوه ی شکل گیری زندگیتان رنجیده خاطر شوید، عادی است. لیلا را در نظر بگیرید: دختری فوق العاده تیزهوش و توانا که والدین فقیری داشت. هنگامی که لیلا ۱۱ ساله بود، کلاس یازدهم را برای ورود به مدرسه ی محلی دستور زبان پشت سر گذاشت. اما والدینش نمی‌توانستند هزینه ی لباس فرم و چیزهای دیگری را که لازمه ی شرکت در این مدرسه بود. بپردازند. بنابراین او به مدرسه ی دولتی رفت.

رهاسازی خاطرات گذشته

عملکرد لیلا خوب بود، اما همیشه از این واقعیت‌ که هیچ گاه به مدرسه ی دستور زبان راه پیدا نکرد، رنجیده خاطر بود و اعتقاد داشت می توانست به چیزهای بیشتری در زندگی دست یابد. اگر چه می دانست والدینش قادر به تقبل هزینه ها نبودند، اما همیشه رنجیده بود و فکر می‌کرد آنها می‌توانستند بیشتر تلاش کنند. این باور تا بزرگسالی با لیلا همراه بود و هر گاه با مشکلی در محل کارش روبرو می‌شد، فکر می کرد اگر تحصیلات بهتری داشت، می‌توانست دانشگاه معتبری برود، احترام بیشتری کسب کند و آینده بهتری داشته باشد. هنگامی که ماهان به مدرسه می‌رفت، یکی از همکلاسی هایش به او زور می‌گفت.

ماهان در تمام زندگی به روزهای مدرسه و اینکه چگونه با او رفتار می‌شد، باز می‌گشت. او همیشه کودکی ساکت بود و تقریباً هیچ دوستی نداشت. تجربه های گذشته باعث شده بود ماهان نسبت به مردم و ایجاد دوستی هایش بسیار محتاط و به انگیزه ی آنها مشکوک باشد. به دلیل این دیدگاه منفی، او همیشه از زندگی ناامید و ناراضی بود و به خاطر عدم موفقیت اجتماعی، تقصیر را به گردن اتفاقی که مدرسه برایش افتاده بود، می انداخت. زمانی که شوهر نسیم او را به خاطر منشی اش ترک کرد، هشت سال از ازدواج شان می گذشت.

رهاسازی خاطرات گذشته

نسیم زندگی جدید

حتی پس از اینکه نسیم زندگی جدیدی برای خود ساخت و از نظر مالی به ثبات رسید، باز هم گذشته را مرور می کرد. این رنجش همیشه با او بود. نسیم نسبت به هر مردی که از وی خواستگاری می کرد. بی اعتماد بود؛ در نتیجه، آن مردها از خواستگاری دست می کشیدند. در عوض نسیم به هم خوردن روابط را گواه روشنی بر آن می‌دانست که مردها قابل اعتماد نیستند. در موارد مربوط به لیلا، ماهان، و نسیم، درگیر شدن در آسیب‌های گذشته باعث شده بود که هیچ یک از این افراد نتوانند زندگی شاد و کاملی داشته باشند. شکی نیست که لیلا، ماهان و نسیم هریک با چالش‌هایی سهمگین روبرو بوده اند، اما عدم توانایی آنها برای بخشش و حرکت به جلو به معنای آن بود که آنها بقیه ی زندگی خود را با تنهایی و ناامیدی بگذارنند.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره