روانشناسی کودک و نوجوان

روشهای یادآوری را به کودک بیاموزید

روشهای یادآوری را به کودک بیاموزید

روشهای مختلفی وجود دارد که بر اساس آن، می توانید به کودکتان آموزش دهید که به جای فراموش کردن، به خاطر بیاورد. این کار را به او از طریق نقش بازی کردن، تمرین مثبت و الگو قرار دادن آموزش دهید.

روشهای یادآوری را به کودک بیاموزید

پاسخ درنگیده. به کودک خود آموزش دهید که قبل از ترک خانه بایستند و از خودش بپرسد : آیا من چیزی را فراموش نکرده ام؟ در مقابل در توقف کند، تا ۱۰ بشمارد و اطمینان حاصل کند که چیزی را جا نگذاشته است. این کار را با وارد کردن کودک به جستجوی بدنی خودش کامل کنید.

جستجوی بدنی. به او یاد دهید که بدنش را از فرق سر تا نوک پایش وارسی کند و به دنبال اشیای فراموش شده بگردد. آیا کلاه، عینک، ژاکت، کیف، کتاب‌ها، دستکش، جامدادی و … را با خود برداشته ام؟

روشهای یادآوری را به کودک بیاموزید

جستجوی اطراف. به او نشان دهید که چطور به دنبال چیزهایش بگردد و توجه کنید که آیا او می‌تواند با چشم یکی از وسایلش را که جا گذاشته است، نشان دهد یا نه. به او یاد دهید از چیزهایی که می بیند به عنوان نشانه ای برای یاد آوردن چیزهای دیگر استفاده کند. برای، مثال دیدن تکلیف شب بر روی تخته سیاه پیش از ترک کلاس، به او یادآوری خواهد کرد که چه چیزهایی را برای انجام تکلیف شب بردارد.

فهرستی تهیه کنید. فهرستی از اشیایی که باید در آن روز به خاطر آورده شوند، تهیه کنید و کودک را وادارید که آن را در جایی که به آسانی دیده شود، نگه دارد تا بدین وسیله چیزها را به خاطر بیاورد. تکه های کوچک برچسب برای این منظور مناسب هستند.

روشهای یادآوری را به کودک بیاموزید

به او اجازه دهید که راه های خودش را برای به یادآوردن پیدا کند. یکی از کودکانی که ما می‌شناختیم، عادت داشت تکالیفی را که می بایست در منزل انجام دهد، هر روز از دفترچه ای یادداشت کند. ولی معمولاً فراموش می کرد که دفترچه را با خودش منزل ببرد. به تدریج آموخت که تکالیف را کف دستش بنویسد. زیرا امکان فراموش کردن، آن تقریبا وجود نداشت! گاهی نمی توانید به روش های ابداعی کودک اعتراضی کنید.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره