روانکاوی

رویدادهایی که موجب هراس شده است

رویدادهایی که موجب هراس شده است

گزارش ما از رویدادهای زندگی هانس کوچولو این سه سالگی شروع می شود. او در این سن توجه زیادی به احلیل خود داشت و آن را به اسم خاصی بیان می کرد. آنچه در خلال این دوره در مورد هانس قابل توجه بود، لذت از لمس کردن احلیل و اشتغال خاطر بسیار به آن یا احلیل دیگران بود. برای مثال، او می‌خواست بداند که آیا مادر هم احلیل داشته است یا نه. جریان دوشیدن شیر از گاو نیز برای او بسیار جالب توجه بود.

تهدید کردن

ولی مادر او را به دلیل دستکاری احلیل تهدید می‌کرد. اگر این کار را بکنی، تو را پیش دکتر می برم تا آن را ببرد؛ آن با چی بازی می‌کنی؟ به این ترتیب تهدید مستقیم به اختگی از جانب یکی از والدین، که دو جا مادر بود، اعمال می‌شد. فروید، این وضع را شروع عقده اختگی در هانس می‌دانست. علاقه هانس به احلیل به توجه وی به اندازه احلیل شیر در باغ وحش و توجه به تفاوت بین اشیا جاندار و بی جان انجامید. سگ ها و اسب احلیل دارند، میز و صندلی ندارد.

هانس نسبت به بسیاری از چیزها کنجکاو بود، ولی فروید آن را به کنجکاوی جنسی مربوط می‌دانست. هانس سه سال و نیمه بود که خواهر به دنیا آمد. او نیز از ناحیه احلیل مورد توجه هانس قرار گرفت. ولی احلیل او هنوز بسیار کوچک است. وقتی رشد کند احلیل او نیز رشد خواهد کرد. به نظر فروید، هانس نمی توانست آن چه را که واقعا می دید، بپذیرد، یعنی اینکه احلیل در کار نیست. زیرا در این صورت باید با اضطراب اختگی خود روبرو می‌شد.

اضطراب ها

این اضطراب ها زمانی رخ می داد که او در حال کسب لذت از احلیل خود بود. هانس، در سن چهارسالگی به اغوای مادر پرداخت. در این مرحله، اختلالات عصبی در وی آشکار شد. پدر، که مشکلات تحریک جنسی بیش از حد وی را به حساسیت مادر نسبت می‌داد به فروید نوشت که هانس می‌ترسد که اسبی او را در خیابان گاز بگیرد و به نظر می‌رسید که این ترس به نوعی با ترس وی از دیدن احلیل بزرگ اسب مربوط باشد. همچنان که به خاطر دارید او در سنین اولیه، متوجه احلیل بزرگ در اسب ها شده و نتیجه گیری کرده بود که چون مادر نیز بزرگ است، پس باید احلیلی مانند اسب داشته باشد. هانس از رفتن به خیابان می ترسید و شب ها نیز افسرده به نظر می‌رسید. او خوابهای آشفته می دید.

در طول شب به کرات او را به رختخواب مادر می بردند. وقتی با پرستار خود در خیابان راه می‌رفت به شدت می‌ترسید و می خواست که به خانه بازگردد تا کنار مادر باشد. ترس از اینکه اسب او را گاز بگیرد به ترس از اینکه اسب به اطاق او بیاید، تبدیل شد. هانس دچار ترسی کامل شده بود؛ وحشت و ترسی غیر منطقی از یک چیز. چه چیز دیگری نی توان درباره این هراس آموخت؟ چگونه می توان تعمیم آن را توجیه کرد؟ همانطور که فروید خاطرنشان می کند، باید این ترس را فراتر از ترس های کودکانه هانس به حساب آورد.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره