زوج درمانی

زوج درمانی هیجان مدار

امروزه شیوع ناسازگاری زناشویی و تاثیر آن بر سلامت جسمی و روحی زوجین و کودکان، باعث شده است که متخصصان سلامت روان به حیطۀ زوج درمانی بیشتر توجه کنند. در ادامه مطلب بخوانید.

زوج درمانی هیجان مدار در اوایل دهۀ 1980 به مثابه پاسخی به فقدان مداخلات زوجی فعال و کارآمد مطرح شد. این فقدان بیشتر در حوزۀ انسان گرایی احساس می شد. این رویکرد درمانی بر نقش کلیدی و اهمیت حیاتی هیجان و محاورات برخاسته از هیجانات، در سازماندهی به الگوهای تعاملی تاکید دارد.

امروزه نیز نقش برجستۀ هیجانات در تعارضات زناشویی مورد پذیرش قرار گرفته است و مطالعۀ پژوهشگران نیز در این خصوص رو به گسترش است. نگارنده در کتاب حاضر، ضمن مروری بر ادبیات پژوهشی زوج درمانی، راهنمایی و تمرین هایی در رابطه زوج درمانی و درمان هیجان مدار؛ مبانی درمان هیجان محور؛ درگیر هیجانی؛ استوارسازی و تثبیت یک بنیان ایمنی بخش؛ و درمان هیجان مدار رویکردهای راه حل محور را بررسی کرده است. خواندن این کتاب کاربردی به تمامی مشاوران و مخصوصاً محققان زوج درمانی و خانواده درمانی پیشنهاد می شود و بی تردید مطالعه این کتاب مورد استقبال روان‌شناسان، روان‌پزشکان و متخصصان روان‌شناسی سلامت خانواده قرار خواهد گرفت.»

پروتکل درمانی

ازدواج به عنوان مهمترین و عالی ترین رسم اجتماعی، برای دستیابی به نیازهای عاطفی و امنیتی افراد بزرگسال همواره مورد تأیید بوده است.

آنچه در ازدواج مهم است رضایت از ازدواج و سازگاری زناشویی می باشد. رضایت زناشویی فرآیندی است که پیامد توافق زناشویی است و به صورت درونی احساس می شود. هر دو زوج به گونه ای رفتار، تصور و ادراک می کنند که گویا نیازها و انتظاراتشان برآورده شده و چیزی وجود ندارد، که در روابطشان خلل ایجاد کند.

درمان هیجان محور، تاکید خاصی بر یکپارچه سازی هیجان یا شناخت، انگیزش و رفتار دارد. درمانگر به منظور اصلاح هیجان ها، آنها را فعال می کند. در این شیوه ی درمان، شناسایی و بهبود طرح واره های هیجانی اهمیت زیادی دارد. گرینبرگ و پایی ویو این طرح واره های هیجانی را مجموعه ای از اصول سازمان یافته با محتوای فرد-ویژه تعریف می کنند که با هیجان ها، اهداف، خاطرات و تمایلات رفتاری گره خورده اند. طرح واره های هیجانی از تاثیر متقابل تاریخچه ی یادگیری اولیه ی فرد و خلق و خوی فطری او به وجود می آیند. وقتی طرح واره های هیجانی فعال می شوند، تاثیر بسزایی در چگونگی تعبیر و تفسیر وقایع زندگی و واکنش به آنها دارند. هدف نهایی درمان هیجان محور، مانند مدل طرحواره، تغییر طرح واره های هیجانی است. درمان با هدف ایجاد طرح واره های جدید، تجربه ی درونی غیرقابل دسترس… را وارد حوزه ی آگاهی بیمار می کند.

پروتکل زوج درمانی هیجان مدار در 10 جلسه آموزشی یک ساعته تدوین شده است و مناسب برای استفاده در امور پژوهشی و درمان گروهی است.

جلسه اول :

– معرفی و ایجاد روابط حسنه – پذیرش زوجین و خوش آمد گویی – آشنایی اعضای گروه با یکدیگر و مشاور – بیان کلی راجع به اهداف زوج درمانی گروهی هیجان مدار – اهمیت حساسیت منظم در جلسات –انجام تکالیف – توافق بر سر زمان جلسات و تعداد و مدت آن

– ارائه تعاریف مفاهیم زوج درمانی – ناباروری –تعهد زناشویی –دلزدگی زناشویی –بررسی نظرات اعضا در مورد مفاهیم.

– ارزیابی انگیزه و اهداف زوجین از شرکت در این جلسات

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟! 

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید .

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟! 

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید .

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp , IMO , Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره