روانکاوی

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی که با نام زگیل مقاربتی هم شناخته می شود از شایع ترین بیماری های عفونی پوستی است که از طریق برقراری رابطه جنسی با افراد آلوده ایجاد میشود . این بیماری کاملا مسری است و فقط با یک بار برقراری ارتباط جنسی با فرد آلوده ایجاد میشود.

زگیل تناسلی به شکل زگیل هایی در اطراف ناحیه تناسلی و مقعد به وجود می آید و در صورت پیشرفت عفونت گاهی می تواند باعث ایجاد سرطان دهانه رحم و واژن در زنان شود.

الگوهای روابط جنسی

متاسفانه با تغییر نگرش و الگوهای روابط جنسی در میان جوانان در جوامع امروزی ، سن ابتلا به این بیماری بسیار کاهش یافته و بسیاری از افراد در سنین پایین درگیر این بیماری می شوند . میزان شیوع این بیماری در زنان و مردان یکسان است و حتی کودکان هم ممکن است گرفتار شوند.

انتقال بیماری 

این بیماری از طریق تماس مستقیم پوستی در حین برقراری رابطه جنسی بین افراد منتقل می شود و عامل اصلی ایجاد آن نوعی ویروس  به نام پاپیلومای انسانی است .

گاهی اوقات زگیل های تناسلی در اثر برقراری ارتباط جنسی دهانی بر روی لب ها ، زبان ، دهان و گلوی فرد ایجاد می شوند.

ویروس پاپیلوما انواع و تیپ های مختلفی دارد . برخی از تیپ های این ویروس خطر کمتری دارند و باعث به وجود آمدن زگیل هایی کوچک در اطراف ناحیه تناسلی و مقعد می شود این نوع زگیل ها با عفونت کمی همراه هستند و پس از گذشت ۱۸ الی ۲۴ ماه خود به خود از بین می روند . ولی این ویروس تیپ های پرخطرتری هم دارد که می توانند علاوه بر زگیل، عفونت های گسترده تری به وجود بیایند و باعث به وجود آمدن بیماری های مهلکی مثل سرطان دهانه رحم و مهبل در زنان می شوند .

علائم زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی عبارت است از توده هایی برجسته ، سفت ، گوشتی شکل و توپر در اطراف نواحی تناسلی و مقعد به شکل تک زگیل های پراکنده در اندازه های بسیار کوچک و زگیل های خوشه ای در اندازه هایی بزرگ تر. رنگ زگیل های تناسلی ممکن است همرنگ پوست باشد و در مواقعی هم پررنگ تر و یا کم رنگ تر از آن است .

وجود زگیل ها در اطراف نواحی دهان که می تواند ناشی از ارتباط جنسی دهانی باشد .احساس سوزش و خارش در محل زگیل ها ،بروز حساسیت های متداول در محل زگیل ها، وجود ترشح و رطوبت در محل زگیل هااحساس درد و خونریزی در مواقعی که زگیل های تناسلی در مسیر مجاری ادراری قرار گرفته اند و باعث انسداد آن شده است.

زگیل تناسلی در مردان و زنان 

در مردان زگیل های تناسلی عمدتا در نواحی زیر ایجاد می شود .

  • نوک آلت تناسلی طول بدنه ی آلت تناسلی پوست کیسه های بیضه مقعد زگیل تناسلی در زنان
  • در زنان زگیل های تناسلی عمدتا در نواحی زیر به وجود می آید .
  • مهبل نواحی داخلی و خارجی واژن دهانه ی رحم مقعد شکل ظاهری انواع زگیل تناسلی در زنان و مردان

همان طور که در بالا اشاره کردیم ویروسی به نام HPV عامل ایجاد بیماری زگیل تناسلی است . این ویروس تیپ های بسیار زیاد و متنوعی دارد . با انجام یک آزمایش ساده به راحتی می توان تیپ ویروس HPV را که باعث ایجاد زگیل های تناسلی شده است شناسایی کرد و آن را تشخیص داد .

ظاهر زگیل های تناسلی

زگیل های تناسلی ظاهر مشخصی دارند . این زگیل ها به شکل توده هایی سفت و برجسته در اندازه های متفاوتی در نقاط مختلف ناحیه ی تناسلی و مقعد به وجود می آیند . زگیل های تناسلی ممکن است به شکل تک زگیل هایی پراکنده در اندازه های مختلف به وجود بیایند یا در اثر رشد و تکثیر ، گسترش یابند و به شکل زگیل های خوشه ای در اندازه های بزرگ تری ایجاد گرند .

زگیل های تناسلی معمولا هم رنگ پوست هستند ولی ممکن است در مواردی کم رنگ تر و پررنگ تر از آن شوند .

در یک تقسیم بندی کلی تیپ های مختلف ویروس HPV به دو نوع کم خطر و پرخطر دسته بندی می شوند .

تیپ کم خطر ویروس HPV

رخی از انواع این ویروس فقط باعث تولید زگیل هایی کوچک می گردند و در ایجاد سلول های سرطانی نقشی ندارند . تیپ های کم خطر این ویروس فقط باعث ایجاد زگیل هایی بر روی پوست نواحی تناسلی و مقعد می شوند و عفونت های گسترده ای را به همراه خود ندارند . گاهی این زگیل ها ممکن است در نواحی داخلی دستگاه تناسلی ایجاد شوند ولی بی خطر هستند و معمولا پس از گذشت مدت زمانی در حدود ۱۸ الی ۲۴ ماه بسیاری از این زگیل ها خود به خود ناپدید می شوند.

تیپ پر خطر ویروس

برخی از انواع ویروس پاپیلومای انسانی می توانند علاوه بر زگیل های تناسلی عفونت های شدید ایجاد کنند. تیپ های پرخطر این ویروس می توانند بر عملکرد سلول های نواحی تناسلی را تخریب کنند و آنها را به سلول های سرطانی تبدیل کنند . سرطان هایی مثل سرطان دهانه رحم ، دهانه واژن ، واژن ، مهبل ، آلت تناسلی مردان ، دهان ، زبان ، حنجره ، لوزه و مقعد از جمله شایع ترین سرطان هایی هستند که می توانند در اثر تیپ های پرخطر این ویروس ایجاد شوند .

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره