روانکاوی

سبک دلبستگی شما چیست

سبک دلبستگی شما چیست؟

ما با دیگران در اینکه در دلبستگی مان به دیگران چقدر احساس امنیت می کنیم، تفاوت داریم. سبک دلبستگی ما در دوران کودکی شروع به پدیدار شدن می‌کند. کودکان تمایل دارند وقتی پدر یا مادرشان اتاق را ترک می‌کنند یکی از چهار نوع رفتار را نشان دهند.

• بعضی از کودکان نسبت به بقیه مضطرب تر هستند. یک نوزاد ممکن است گریه کند. اعتراض کند، دست هایش را به هم بکوبد و ممکن است به شدت هراسان به نظر برسد.
• کودکان ممکن است سبک وابستگی مضطرب ۔ دوگانه داشته باشند، وقتی ما در اتاق را ترک می‌کند اعتراض می‌کنند، اما هنگامی که او برمی‌گردد خشم سردی نشان می‌دهند.
• برخی سبک اجتنابی دارند که در آن به نظر می‌رسد تا حدی به مادر وابسته هستند، اما غالباً برای نزدیک شدن به مادر احتیاط می‌کنند.
• دیگران یک وابستگی ایمن دارند. آنها می‌توانند رفتن مادر از اتاق را تحمل کنند و وقتی برمی‌گردد شور و اشتیاق نشان دهند. کودکانی که وابستگی ایمن دارند، وقتی تنها هستند احساس راحتی می کنند و احتمال بیشتری وجود دارد که محیط اطراف خود را کشف کنند آنها می‌دانند یک پایگاه ایمن دارند، زیرا اطمینان دارند که مادرشان برخواهد گشت.

سبک دلبستگی

طبق نظریه وابستگی، نوزادان تمایل ذاتی دارند تا صمیمیت به والد اصلی معمولاً مادر، اما نه همیشه را حفظ کنند. وابستگی یک نوزاد بر پایه ارزش انطباقی رابطه با سرپرست برای محافظت حمایت، غذا و فرصت اجتماعی شدن است. زمانی که نوزاد متوجه می‌شود که بازگشت مادر قابل پیش بینی است، نوزاد این باور را پرورش می دهد که مادر امین، قابل اعتماد، مسئول و مراقب است. این یک احساس امنیت برای نوزاد فراهم می‌کند به او اجازه می دهد که محیط دور از مادر را کشف و خود را در غیاب مادر آرام کند. از سوی دیگر، یک نوزاد ممکن است انتظاراتی مانند اینکه والد قابل اعتماد نیست، توجه نمی کند و یا مسئول نیست را پرورش دهد.

نظریه‌پردازان دلبستگی معتقدند که این سبکها در طول زندگی ادامه پیدا می‌کنند و بر چگونگی ارتباط ما در انواع روابط نزدیک به خصوص روابط صمیمی تاثیر می گذارند. اگر انتظار شما از یک رابطه متعهد این است که فرد پاسخگو نیست، و قابل تکیه نمی‌باشد، تهدید به جدایی میکند و نمی‌توان به او اعتماد کرد، آنگاه روابط بالغ شما ممکن است در معرض خطر باشد.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره