روانکاوی

سبک های مقابله ای ناسازگار

سبک های مقابله ای ناسازگار

سبک های مقابله ای ناسازگار بیانگر تلاش کودک برای کنار آمدن با نیازهای هیجانی ارضا نشده در یک محیط آسیب‌زا است. این سبک های مقابله ای در دوران کودکی انطباقی هستند، اما غالباً در دوران بزرگسالی ناسازگارند. ما سه نوع سبک مقابله ای را شناخته ایم: تسلیم شده مطیع، محافظ بی‌تفاوت و جبران کننده افراطی. آنها به‌ترتیب مطابق با فرآیندهای مقابله ای تسلیم، اجتناب و جریان افراطی هستند.

سبک های مقابله ای ناسازگار

عملکرد سبک مقابله ای تسلیم شده مطیع

عملکرد سبک مقابله ای تسلیم شده مطیع، اجتناب از بدرفتاری های بعدی است. عملکرد دو سبک مقابله ای دیگر یعنی محافظ بی‌تفاوت و جبران کننده افراطی، گریز از هیجان‌های آشفته سازی است که در پی فعالسازی طرح واره ها بوجود آمده اند. سبک مقابله ای تسلیم شده مطیع به درستی طرحواره ها اذعان می کند و گردن می نهد. بیمارانی که چنین سبکی اتخاذ می‌کنند، منفعل و وابسته به نظر می‌رسند. آنها از دستورهای درمانگر بی چون و چرا اطاعت می‌کنند. افرادی که سبک مقابله ای تسلیم شده مطیع دارند، در برابر مراجع قدرت، خودشان را افرادی درمانده و ضعیف می پندارند. آنها احساس می‌کنند هیچ حق انتخابی ندارند و تلاش می‌کنند برای اجتناب از تعارض با دیگران، حرف شنوی داشته باشند. آنها افرادی مطیع هستند و تنها برای ادامه ارتباط یا جلوگیری از انتقام و تلافی سایرین، به دیگران اجازه می‌دهند هر کاری با ایشان بکنند مثل بدرفتاری، کنترل، نا ارزنده سازی و نادیده انگاری. محافظ بی تفاوت از اجتناب طرحواره به عنوان سبک مقابله ای استفاده می‌کند.

سبک مقابله ای محافظ بی‌تفاوت

این سبک مقابله ای نوعی کناره‌گیری روان شناختی محسوب می‌شود. افرادی که سبک مقابله ای محافظ بی‌تفاوت را اتخاذ می‌کنند، از مردم کناره‌گیری می‌کنند و هیجان هایشان را نادیده می‌گیرند. تمام این راهکارها بدین منظور انجام می‌شود که فرد را از درد آسیب پذیر بودن محافظت کنند. این سبک مقابله ای شبیه زره یا دیوار محافظتی است که ذهنیت های آسیب پذیر درون آنها پنهان شده اند. بیمارانی که این سبک مقابله ای را بر می گزینند، ممکن است دچار احساس کرختی یا پوچی شوند، چنین بیمارانی ممکن است برای اجتناب از سرمایه‌گذاری عاطفی در زمینه روابط اجتماعی و درگیر نشدن در فعالیت‌ها، به بدبینی تمام عیار یا کناره‌گیری روی بیاورند. رفتارهای نظیر کناره‌گیری اجتماعی، خود اتکایی افراطی، اعتیادهای خود آرامبخش، خیال پردازی، توجه برگردانی وسواس گونه و محرک طلبی از این سبک مقابله ای برمی خیزند. تجارب ما نشان می دهد که سبک مقابله ای محافظ بی تفاوت در بسیاری از بیماران مبتلا به مشکلات منشی شناختی، دردسرساز است مخصوصاً در بیماران مبتلا به اختلال شخصیت مرزی، اغلب اوقات تغییر این سبک، بی نهایت مشکل و طاقت سوز است. این بیماران در سنین کودکی این سبک مقابله‌ای را به عنوان راهبرد انطباقی برای گزیده اند. آنها در یک محیط آسیب‌زا گیر می‌کنند که به شدت آزارشان می‌دهد و باعث می‌شود که از خودشان فاصله بگیرند، نسبت به همه چیز بی تفاوت باشند و هیچ احساسی نداشته باشند. همزمان که کودکان به سنین بزرگسالی می رسند و به جهانی کمتر خصمانه و محروم کننده وارد می‌شوند، امید می رود که سبک مقابله ای محافظ بی تفاوت را کنار بگذارند و هیجان‌های خودشان و اطرافیان را بپذیرند. چنین بیمارانی به سبک مقابله ای محافظ بی تفاوت، عادت می کنند و چنین سبکی برای آنها حالت خودکار پیدا می کند. آنها اغلب نمی دانند چگونه در سیر زندگی این سبک مقابله ای را یاد گرفته اند و به کار می برند. آنها به عنوان یک زندانی به این سبک پناه می‌برند.

سبک های مقابله ای ناسازگار

جبران افراطی

جبران کننده افراطی از جبران افراطی به عنوان سبک مقابله ای استفاده می کند. آنها برخلاف طرحواره واقعی عمل می کنند. به عنوان مثال اگر بیماری احساس نقص کند،سخت در تلاش است تا بی نقص جلوه کند و شیوه برتری طلبی را اتخاذ می‌کند. اگر دچار احساس گناه شود، دیگران را سرزنش می‌کند. اگر احساس کند تحت سلطه دیگران قرار گرفته است، آنها را تهدید می‌کند. اگر احساس کند با او بدرفتاری شده است، با دیگران به خشونت رفتار می‌کند. اگر احساس حقارت کند با منزلت طلبی و به رخ کشیدن موفقیت‌ها، به دنبال تاثیر گذاشتن بر دیگران است. برخی از افرادی که سبک مقابله ای جبران کننده افراطی را برمی‌گزینند ممکن است در دام رفتارهای منفعلانه – پرخاشگرانه بیفتند.

چنین افرادی به ظاهر مطیع و سر به راه به نظر می رسند، درحالیکه در درون کینه‌توز هستند یا اینکه اعتراض خود را از طریق اهمال کاری، چوب لای چرخ گذاشتن، شکایت، یا عدم همکاری نشان می دهند. بقیه افرادی که سبک مقابله ای جبران کننده افراطی را اتخاذ می‌کنند، وسواسی هستند. آنها با برنامه ریزی دقیق، پای بندی شدید به حفظ نظم یا احتیاط‌های غیرضروری سعی می‌کنند امور را طبق پیش‌بینی خودشان پیش ببرند تا از این طریق، خویشتن‌داری و نظم نظامی گونه خود را حفظ می‌کنند.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره