روانکاوی

سردرد به عنوان علت اختلالات خواب

سردرد به عنوان علت اختلالات خواب

حمله های میگرنی ممکن است به علت محرومیت از خواب یا خواب بیش از اندازه ی معمول تسریع شوند و خواب ممکن است با تسکین حمله های میگرنی در ارتباط باشد. بیداری با میگرن اغلب در خواب REM روی می دهد. سردرد مزمن یک طرفه ی حمله ای نیز به نظر می‌رسد در ارتباط با خواب REM باشد.

سندرم سردرد مرتبط با خواب یک سردرد مزمن غیر معمول است که معمولاً پس از ۶۰ سالگی شروع شده و منحصراً در خواب می دهد. خواب در این افراد ممکن است بهنجار تا به طور قابل ملاحظه ناکافی باشد. حمله های سردرد به طور منفرد یا متعدد، مشاهده شده و هنگام شب گرایش به تظاهر در زمان مشخص دارد. طیف بالینی این اختلال شامل، انواع یک طرفه، انواع طولانی مدت بوده و در برخی موارد با آغاز حمله در نوجوانی یا دوران جوانی همراه است. تا به امروز نسبت ابتلا در افراد مونث به مذکر ۱۔۱/۷ گزارش شده شدت است. شدت درد در کمتر از یک سوم موارد شدید و در حدود دو سوم موارد خفیف تا متوسط بوده؛ در بیش از ۴۰ درصد موارد جایگاه درد و در بخش پیشانی ۔ گیجگاهی قرار دارد؛ در ۳۸ درصد موارد سردرد ضربان دار، در ۵۷ درصد موارد مبهم و در کمتر از ۵ درصد موارد تیر کشنده است. حالت تهوع در ۱۹ درصد موارد گزارش شده است؛ در ۶/۸ درصد موارد نور هراسی، صدا هراسی، یا هر دو قابل مشاهده است. علائم اتونوم خفیف اشک ریزش، احتقان بینی، فروافتادگی پلک ها ممکن است نادر باشد. شواهد کافی، عمدتاً به دنبال تحقیقات پلی سومنوگرافی نشان می دهد که سردرد خواب یک اختلال اولیه وابسته به خواب REM با منشاء کرونوبیولوژی است.

سردرد به عنوان علت اختلالات خواب

لیتیم، ملاتونین، ایندومتاسین و کافئین پیش از خواب در جز اثربخش ترین گزینه‌های درمانگری قرار می‌گیرند. داده‌های موجود اجازه ی گمانه‌زنی می‌دهد که در اشخاص مستعد، یک اختلال وابسته به سن در هسته ی فوق کیاسمایی می‌تواند به طور چرخه ای مکانیسمی را فعال کند که منجر به بیداری ناگهانی و سردرد بشود. مکانیسمی که ممکن است با رویدادهای عصبی ۔ فیزیولوژیکی مانند کاهش شدید شلیک نورونی در هسته ی سجافی پشتی در طول فاز خواب REM تشدید شود.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره