روانکاوی

سم زدایی

سم زدایی

سم زدایی به معنای حذف مواد از بدن معتاد می باشد که در طی این فرایند به شخص معتاد کمک می‌شود تا بر اثرات مزمن مسمومیت غلبه کند و علائم ترک را به حداقل برساند؛ به عبارت دیگر، سم زدایی یعنی قطع یا کاهش مصرف مواد مخدر که در اثر آن علایم ترک ظاهر می‌شوند

و هدف از دارو درمانی در این مرحله، کاهش شدت علایم یا کاهش دوره ی سم زدایی است. به علاوه، بعد از سم زدایی بیمار تحت درمان با یک آنتاگونیست اپیوئیدی قرار می گیرد که هدف آن جلوگیری از عود مصرف ماده ی مخدر است. یکی از اقدامات ضروری در طی در ترک اعتیاد رفع علائم ناخوشایند ترک است، تا بیزاری ناشی از بازگیری، باعث عود اعتیاد نگردد.

سم-زدایی

شدت علایم ترک

شدت علایم ترک به فاکتورهای مختلفی چون سطح و مدت زمان مصرف، داروهای مصرف شده ی همزمان با مواد، سلامت عمومی، وضعیت تغذیه ی فرد و وضعیت سم زدایی بستگی دارد. ملو و مندلسون، معتقدند که شکست روش سم زدایی، به عنوان یک راه حل درمانی تعجب آور نیست، زیرا برخی از داروهای اعتیادآور قوی مانند کوکائین، نشانه های ترک شدیدی ایجاد نمی کنند؛ همچنین، الگوی دریافت مواد برخی از افراد شامل چرخه ی متغیر مصرف و سم زدایی می شود مثلاً، مصرف دائمی ممکن است مصرف کننده را روانه ی زندان کند، از چنین الگویی تبعیت می‌کند.

به هر حال، عمل سم‌زدایی خواه از روی ضرورت باشد یا تصادفی، نمی‌تواند معتادان را از دوباره مصرف کردن مواد بازدارد. سم زدایی به دو صورت سم زدایی با دارو و بدون دارو، انجام می‌شود. سم زدایی یا ترکه بدون دارو، یعنی کنار گذاشتن دارو بدون مصرف داروهای خاص، اما سم‌زدایی با دارو، یعنی جایگزینی داروهای کنترل شده به جای مصرف کنترل نشده ی مواد سم زدایی بخش مهم و اولیه در درمان اعتیاد است، اما با درمان یکی است و به عبارت دیگر پیش زمینه ی درمان، سم زدایی است. به منظور سم زدایی مخصوصاً با بوپرنورفین به بیمار آموزش داده می‌شود که برای حداقل ۶ ساعت اخیر مواد اپیوئیدی مصرف نکرده باشد برای هروئین ۶ تا ۸ ساعت اخیر، برای تریاک ۸ تا ۱۲ ساعت اخیر و برای متادون یا شیره ۲۴ تا ۳۶ ساعت اخیر.

 

بنابراین، انتظار می رود که در هنگام مراجعه برای سم‌زدایی، بیمار علایم خفیفی داشته باشد. در صورتی که هیچ‌گونه علامت ترکی وجود نداشته باشد، باید مجدداً بیمار را از آخرین زمان مصرف ارزیابی نمود و بهتر است در صورت امکان، مدتی صبر نمود تا علایم ترک در شخص ظاهر گردد، یا شروع درمان به روز دیگری موکول شود.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره