بیماری های جنسی

سکس تراپی یا درمان جنسی

سکس تراپی یا درمان جنسی

پیش از روشنگری و ظهور تبیین های علمی (تشریحی و فیزیولوژیکی) برای پدیده های جسمانی، شناخت رایج، اغلب در قالب های جادویی و ماوراطبیعی بود. درمان های مربوط نیز به همین روش بود(سحر و طلسم کردن ها) یا شامل طلب آمرزش برای گناهی بود که تصور می شد باعث ایجاد مشکل شده است.

حیطه درمان اختلالات جنسی

در حیطه درمان اختلالات جنسی، رویکرد روان تحلیل گری در توسعه سایر مکاتب فکری روان شناختی به ویژه رفتاری-شناختی، موفق بوده است. رفتار گرایی براساس نظریه ی یادگیری پاولوف و اسکینر پایه گذاری شده است، به طوری که در مان های رفتاری با استفاده از اصول یادگیری و تغییر رفتار های ناسازگارانه تدوین شده است ، این درمان با تقلیل یا حذف رفتارهای ناسازگارانه و جایگزین های سازگارانه آغاز و تقویت می شودند

در سال های اخیر بیشتر از گذشته از شیوه های دارو درمانی و زیستی-پزشکی برای درمان اختلالات جنسی، به ویژه برای درمان اختلال نعوظ، استفاده می کنند ( به عنوان مثال: سیلدنافیل و تادالافیل) امروزه متخصصین بالینی نیازمند استفاده ازیک رویکرد زیستی-روانی و اجتماعی ترکیب شده جهت کمک به بیمارانشان برای غلبه ی موفقیت آمیز بر مشکلات جنسی شان هستند.

الف) تمرکز حسی غیر تناسلی

از زوج خواسته می شود از مقاربت جنسی همراه با دخول خودداری کرده و نواحی تناسلی یکدیگر و سینه های زن را لمس نکنند. این عناصر فعالیت جنسی، موقتا ممنوع هستند. یکی از همسران در ابتدا بدن دیگری (غیر از نواحی ممنوع) کاوش و نوازش می کنند، ممکن است از بوسه، ضربه خفیف، ماساژ و غیره استفاده کند. همسری که این تماس جسمانی را دریافت می کند به همسر فعال باز خورد خواهد داد. در عمل آنها بایستی هر جمله را با کلمه <من> ، برای به حداقل رساندن احتمال اتقاد مفی شروع کنند.

برای مثال، آنها ممکن است بگویند(( من واقعا آنچه انجام میدهی را دوست دارم))
پس از یک دوره زمانی آنها نقشهایشان را عوض خواهند کرد. اگر آنها خسته شوند یا اگر از اضطراب شدید در هر کدام ازهمسران فراخوانده شود، بایستی جلسه را متوقف کنند. زوج نبایستی به مرحله بعدی برنامه بروند تا اینکه طی چندین جلسه تمرکز حسی غیر تناسلی موفق، توانایی لذت بردن را کسب کنند. همچنین بسار مهم است که تصریح شود که این جلسات بایستی در محیط خصوصی، گرم و راحت، با نور ملایم اجرا شود.

ب) تمرکز حسی تناسلی

در مرحله بعدی برنامه، به زوج اجازه لمس کردن نواحی تناسلی و سینه ها داده می شود. مقاربت جنسی همراه با دخول نیز طی این مرحله ممنوع باقی می ماند. آنها نباید برای برانگیخته شدن کوشش کنند یا برای آن یکدیگر را تحت فشار بگذارند. زوج بایستی به احساس ارمیدگی و تمرکز بر دادن و گرفتن لذت ادامه بدهند، بازخورد بایستی مانند مرحله قبل ادامه یابد.

ج) دخول کنترل شده ی مهبلی

این حالت ممکن است مربوط به وضعیت مردانی باشد که از انزال زودرس یا اختلال نعوظ رنج می برند و یا زنانی با مشکل گرفتگی عضلات مهبل باشند. زوج بایستی طی یک جلسه لذت بردن متقابل وقتی هردو احساس آرمیدگی و برانگیختگی جنسی می کنند، به سوی این مرحله پیش بروند. وضعیت زن در بالا، وضعیت بسیار مناسبی است.

وضعیت مرد در بالا در این مرحله توصیه نمی شود چون احتمال انزال را افزایش می دهد.

د) دخول کنترل شده مهبلی با حرکت

این مرحله پایان تمرکز حسی است

پیش آگهی کلی در درمان جنسی
در کل تقریبا ۵۰ تا ۷۰% زوجین، بهبودی قابل توجهی را گزارش می کنند. یافته ها نشان داد که انگیزه برای درمان(بویژه در شوهر)، کیفیت ارتباط غیر جنسی و پیشرفت درمان از جلسه سوم، همگی اهمیت پیش آگهی دهنده دارند.

پژوهشگران نتایج دراز مدت درمان جنسی را ارزیابی کردند و نتیجه گرفتند که این درمان برای واژینیسموس عالی و برای اختلال نعوظ خوب است اما برای انزال زودرس ضعیف بوده است. همچنین آنان در یافتند که پیش آگهی درمان میل جنسی آسیب دیده زنانه ضعیف است، بنظر می رسد این پیش آگهی ضعیف به دلیل مشکل های ثانوی مربوط به ارتباط کلی است بنابراین شاید پیش آگهی در چنین مواردی واقعا وابسته به شناسایی و حل مشکلات ارتباطی کلی زوجین باشد.

درمان دوجنسیتی(Dualsex Therapy)

در درمان دوجنسیتی، درمان مبتنی بر این مفهوم است که وقتی در یک رابطه یکی از طرفین دچار کژکاری جنسی می شود، هردو طرف باید تحت درمان قرار گیرند چونهردو در این موقعیت ناراحت کننده جنسی درگیر هستند.

مشکلات جنسی اغلب باز تابی از سایر سوتفاهم ها یا نا هماهنگی ها در روابط زناشویی است و در این موارد باید با تاکید بر اینکه کارکرد جنسی جزئی از روابط مزبور است، کل این روابط باید تحت درمان قرارگیرد.

مبنای این برنامه جلسات میز گردی است که در آن یک تیم درمانی شامل درمانگر مذکر و مونث مشکلات زوج را تبیین و تشریح می کنند و روی آنها کار می کنند. این جلسات چهارجانبه مستلزم مشارکت فعال بیماران است. درمانگران و بیماران جنبه های روان شناختی و فیزیولوژیک کارکرد جنسی را مورد بحث قرار می دهند و درمانگران نگرش آموزشی دارند.

در مانگران فعالیت های اختصاصی جنسی را پیشنهاد می کنند که زوج در خلوت خانه انجام می دهند. هدف درمان برقراری یا برقراری مجدد ارتباط در درون واحد زناشویی است. روی رابطه جنسی بعنوان کارکردی طبیعی تاکید می شود که در محیط مناسب خانگی شکوفا می شود و تا رسیدن به این هدف بهبود روابط، تشویق می شود. در نوعی از این درمان که موثر بوده است، یک درمانگر به درمان زوج می پردازد.

درمان کوتاه مدت و مبتنی بر روش های رفتاری است. درمانگر سعی می کند موقعیت را به گونه ای که می بیند منعکس کند تا اینکه عوامل روانپویشی زمینه ای را تفسیر کند. او نمای تحریف نشده ای از روابط زوج عرضه می کند که اغلب سبب تصحیح دیدگاه کوتته نظرانه و محدود هر یک از طرفین می شود.

بیشتر بخوانید : سکس تراپی چیست و سکس تراپیست کیست

این چشم انداز جدید ممکن است سبب قطع حلقه معیوب ارتباط زوج شود وسبب تشویق ارتباطی موثر تر و بهبود یافته شود

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره