روانکاوی

شخصیت مرزی یا بینابینی

شخصیت مرزی یا بینابینی

این نوع، جدی ترین اختلال شخصیتی بوده و به همین دلیل به آن شخصیت مرزی یا بینابینی گفته می‌شود. زیرا این گروه در مرز بین اختلال و بیماری روانی یا سایکوز دیوانگی و جنون قرار دارند و حتی در موارد استرس شدید می توانند علایم سایکوز از جمله هذیان را نشان دهند.

از ویژگی‌های BPO ناپایداری در خلق و خو، روابط شخصی، هویت آنی و لحظه‌ای و خودآزاری است. این افراد اکثر علائم زیر را دارا هستند :

 •  خلق و خوی بسیار متغیر و متفاوت و نامتناسب دارند ممکن است گاهی دچار بی‌قراری، تحریک‌پذیری و اضطراب و به دنبالش دچار خشم، وحشت و یا ناامیدی و یاس شدید شوند.
 •  به دلیل ترس از رها شده و احساس تنهایی و درماندگی در مواردی که تهدیدی این امر وجود داشته باشد رفتارهای بسیار شدید و نامتناسب از خود نشان می‌دهند.
 •  هنوز خود را به درستی نمی شناسند در واقع در مورد هویت خود گیج و گنگ هستند و نمی‌دانند از زندگی خود چه می خواهند و در موارد شدید، ارزش ها، اهداف، نوع دوستان و شغل شان دائما در حال تغییر است
 •  در مشاغلی که ساختاری مشخص و از قبل تعریف شده وجود نداشته باشد معمولاً مسئله‌دار می‌شوند.
 • پروابط شخصی بسیار هیجانی و ظاهراً قوی و ناپایدار دارند. این افراد ممکن است در مواجهه با فردی که بالقوه کاندید خوبی برای روابط رمانتیک به نظر می‌رسد را در همان دو جلسه اول ملاقات در ذهن خود به عنوان فردی ایده‌آل بسازند و بخواهند زمان زیادی را با او بگذارنند و در همان جلسات اول بسیار صمیمی شوند ولی مدت کمی بعد شروع به زیر سوال بردن مشخص می‌کنند. احساس می‌کنند که طرفشان چندان به آنها توجه نمی کند، از خود مایه نمی گذارد، یا زمانی که به او نیاز دارند، حضور ندارد. آنها رفتاری معامله‌گرانه با طرف شان دارند.
 •  گاهی یک احساس خلا و پوچی عمیق در درون خود حس می‌کنند و به همین خاطر ممکن است دست به رفتارهای خود آزار دهنده و مخاطره انگیز از اعتیاد گرفته تا بریدن یا زخمی کردن خود و حتی خودسوزی یا تهدید به خودکشی بزنند.
 •  در بسیاری از موارد رفتارهای غیر قابل پیش بینی و شوک برانگیز دارند.
 • در روابط اجتماعی بسیار پر توقع بوده و دیگران در ذهن آنها مطلق خوب یا بد، سیاه یا سفید هستند و اگر کوچکترین چیزی خلاف انتظار آنها باشد شدیداً به هم می ریزند اگر طرفش چند دقیقه‌ای در رسیدن به قرار تاخیر داشته باشد شدیدا ناراحت شده و کل شخصیت و طرف مقابل را زیر سوال خواهند برد.
 •  به دلیل بی حوصلگی و نیز نوعی افسردگی مزمن خفیف، به دنبال هیجان و تنوع بوده و ممکن است دست به رفتارهای هیجانی آنی و هیجانی غیرمنطقی و نادرست بزنند مثل ولخرجی، قمار، مسافرت های متعدد، رانندگی، بی مبالات، مشکلات تغذیه ای، دزدی از فروشگاه، روابط جنسی متعدد و …
  – بدلیل احساس پوچی عمیق، یا در موارد گسستگی روانی و یا پیشگیری از رها شدن، دست به اعمال خود آزار دهنده بزنند و یا حتی تهدید به خودکشی کنند اگرچه معمولا نقص و میل درونی برای آن را ندارند ولی در ۸ تا ۱۰ درصد موارد تهدید و اقدام آنها به مرگ می انجامد.
 •  معمولا دچار خشم و عصبانیت نامتناسب با عامل محرک می‌شوند و حالتی تهاجمی پیدا می‌کنند و یا کلمات نیش دار و تحقیر آمیز یا توهین‌آمیز به کار می‌برند

نکته : در مواقع استرس شدید خصوصاً مواقع احساس طرد و رهاشدگی فرد با شخصیت مرزی ممکن است دچار از خود بیخود شدگی و گسستگی روانی شود که حالتی شبیه پارانوئید بوده و معمولاً ظرف چند دقیقه تا چند ساعت از بین می‌رود. در این حالت فرد اقدام به آسیب رساندن به خود معمولاً بریدن یا سوزاندن قسمت هایی از بدن می کند و در چنین شرایطی معمولاً فرد درد چندانی حس نمی‌کند.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

نیاز به مشاوره ازدواج  دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره قبل از ازدواج دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره