روانکاوی

شخصیت وابسته

شخصیت وابسته

وجه مشخصه شخصیت وابسته وابستگی و گره خوردن افکار، باورها، احساسات و رفتارشان به دیگران و ترس شدید از تنهایی است.

هسته اصلی شخصیتی این افراد حرمت نفس پایین و نیازمند بودن به دیگران است. آنها افرادی مطیع، منفعل و ضعیف هستند و تمایلی برای ابراز مخالفت با دیگران ندارند و تمامی سعی خود را می کنند تا رضایت و خرسندی دیگران را بدست آورند. آنها به راحتی تحت تاثیر و مورد سوء استفاده دیگران قرار می‌گیرند و به معنی واقعی افرادی آویزان و تو سری خور هست هستند. این افراد همانند افراد با شخصیت مرزی از تنهایی و رها شدن بسیار هراسان هستند.

این نوع شخصیت با ویژگیهای زیر مشخص می‌شود :
  •  حتی در تصمیم گیری های ساده نیز مشکل دارند. برای مثال، در انتخاب پوشیدن لباس بایستی نظرات دیگران مثلا همسر را نیز بپرسند و یا اینکه حتی چه چیزی سفارش دهند و بخورند؟ یا چه برنامه‌ای را نگاه کنند؟ نظرشان در مورد مسئله خاصی چیست؟ در چه کلاسی شرکت کنند؟ سردشان است یا نه؟
  • می‌خواهند که دیگران به جای آنها مسئولیت زندگی شان را برعهده بگیرند. از آنجائیکه آنها خود را از نظر استقلال و توانمندی ناقص و بی کفایت می دانند در اکثر موارد نقش منفعل و درمانده را بازی کرده و از پذیرش مسئولیت زندگی به عنوان یک فرد بالغ سر باز می‌زنند. آنها به طور مشخص تصمیمات مهم و اصلی زندگیشان را به همسر یا والدین و یا دوستان خود می‌سپارند نظیر انتخاب شغل، محل سکونت، رشته تحصیلی، انتخاب همسر و یا دوست. البته نبایستی این مسئله را با مشورت اشتباه کرد. در مشورت فرد نظرات دیگران را بدون پیش‌داوری می‌شنود، بر اطلاعات خود می افزاید، و استدلال ها را به طور منطقی و عقلانی مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و آنگاه تصمیم نهایی را گرفته و بر اساس آن عمل می‌کند.
  • در ابراز مخالفت با دیگران مشکل دارند. آنها به دلیل ترس از عدم تایید محرومیت از حمایت و یا طرد شدن، حتی با چیزی که درست نمی دانند به سختی مخالفت می‌کنند و به اصطلاح راحت کنار می آیند و بسیار سازشکار هستند.
  •  به سختی خود آغازگر چیزی هستند. آنها اعتماد به نفس کمی دارند و بر این باورند که برای انجام و یا تداوم کاری حتماً به دیگران نیاز دارند و باید خود را نالایق یا ناتوان در درک و یا انجام کاری که با آن روبرو هستند می‌دانند مثلاً چه جوری بنزین بزنم؟؛ گاز چه جوری روشن میشه؟ اگر گرسنه شون شد چه کاری کنم؟ من نمی دونم؛ بگو چه درست کنم؟
  • گاهی برای جلب حمایت، توجه و موافقت دیگری تن به کارهای ناخوشایند نیز می دهند و یا برای آنچه که می خواهند از طرفشان به دست آورند از خودگذشتگی به خرج داده و یا سوء استفاده رفتاری، کلامی و یا جنسی دیگری را تحمل می‌کنند. – در صورت تنها بودن بسیار نگران شده و یا احساس درماندگی و بیچارگی می‌کنند. به همین دلیل اگر طرفشان تاخیر کرده باشد، نگران شده و نمی دانند چه کاری انجام دهند؟ یا در رابطه ای که چیزی به جز بندگی و بردگی نیست، باقی می‌مانند؛ و یا اگر رابطه قبلی به پایان برسد به سرعت به دنبال رابطه جدید می‌ روند.
  •  ترس از تنهایی تقریبا تمام ذهن شان را فرا گرفته و لذا در بسیاری از موارد همانند کودکی که دچار اضطراب جدایی از مادر است در رابطه با دیگری رفتاری تقریبا بچه گانه از خود نشان می‌دهند ( ۱۵ بار تماس در طی یک روز، منم باهات میام سر کارت! اگه منو دوست داری اون….)
نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

نیاز به مشاوره ازدواج  دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره قبل از ازدواج دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره