روانکاوی

شخصیت وسواسی

شخصیت وسواسی

وجه مشخصه شخصیت وسواسی انعطاف ناپذیری، کمال پرستی، مطلق گرایی و کنترل کردن، ثانویه به توجه بیش از حد به جزئیات و نظم و ترتیب به قیمت از دست دادن زمان، دور شدن از هدف یا صدمه زدن به رابطه با دیگران است.

علاوه بر وسواس این افراد به عنوان افرادی یکدنده، خسیس، تنگ نظر، حالت حق به جانب گرفتن نا سازگار نیز در جامعه شناخته می‌شوند.

قاعده و نظم و ترتیبی

برای این افراد اکثر چیزها بایستی طبق یک قاعده و نظم و ترتیبی انجام شود و معمولاً استثنا و راه دومی وجود ندارد از آداب شستشو گرفته تا نحوه رانندگی، پختن، روابط بین فردی و …. در صورت توجه به زندگی شخصی افراد می توان آنها را بسیار تمیز و منظم یافت به طوری که حتی می‌توانند چشم بسته وسیله مورد نظر خود را بیابند نحوه چیدن کمد، قرار داشتن هر چیزی در نقطه و مکان خاصی … این وسواس و اجبار هم در افکار و هم در رفتار آنها وجود دارد.

آنها تقریباً هیچگاه بطور ناگهانی تصمیم برای کاری نظیر رفتن به مسافرت و یا انجام کاری نمی گیرند و هر چیزی بایستی از قبل برنامه‌ریزی شده باشد حتی محل‌های توقف و خوردن نیز بایستی مشخص شده باشند و هر نوع تغییر یا اتفاق غیرمنتظره آنها را برهم ریخته یا فلج می‌کند. کمال پرستی و اصرار برای انجام کارها بر اساس نظم و انضباط در بسیاری از موارد بر راندمان آن ها اثر سوئی می گذارد.

مثال

برای مثال اگر چنین فردی لیست خرید خود را گم کند زمانی که برای پیدا کردن آن لیست صرف می کند بیش از دوباره نوشتن لیست خرید است. در ذهن او اصلاً چرا بایستی گم شود کار می‌کند نه چیز دیگری. به این دلیل و نیز به خاطر انعطاف ناپذیری این افراد در روابط بین فردی نیز دچار مشکل هستند.

رابطه با دیگران

در رابطه با دیگران آنها معمولا بسیار کنترل کننده و حالت ریاستی دارند و به جز افرادی که در موقعیت و جایگاه بالایی قرار دارند نسبت به سایرین از بالا به پایین نگاه کرده و حالتی تحقیر آمیز دارند. این افراد در کارهایی که از یک نظم و دقت بالایی برخوردار است موفق هستند ولی در مواردیکه نیاز به تصمیم گیری سریع و حل مشکل دارد و یا هر نوع تغییر در نظم ترتیب کار شدیدا به هم ریخته و ناتوان می‌شوند. انها درخت را می بینند ولی جنگل را نه. این افراد کار دیگران را اصلا قبول ندارند لذا معمولاً کار خود را به دیگران نمی سپارند. همچنین برای اطمینان خاطر پیدا کردن و به ظاهر برای جلوگیری از اتلاف وقت در بسیاری از موارد کار را به خانه می‌آورند تا در وقت فراغت آن را کامل و یا دوره کنند. این افراد حتی در ابراز احساسات خساست بخرج می دهند.

زیرا فقط نیمه خالی لیوان را می بینند و نیمه پر را و لذا دلیلی برای تعریف، تمجید و ابراز احساس نمی بینند و به همین دلیل در روابط احساسی با افراد خانواده و محیط کار نیز مشکل دارند. در ذهن آنها بایستی برای هر کاری منفعت و فایده ای وجود داشته باشد و تفریح و سرگرمی به خودی خود تقریبا چیزی بی مورد و هدر دادن وقت است به همین دلیل در زمان پیاده روی با دوست خود وارد بحث های مفید می‌شود و یا در موقع بازی تنیس به جای لذت بردن از هوا، محیط، ورزش همراهی و بدست آوردن آرامش سعی می کند تا ضربات پشت دست خود را قوی‌کند و یا پیک نیک را به کلاس درس برای دیگران تبدیل کند. باز به دلیل همین خساست ولی با این استدلال اینکه ممکن است یک روزی به کار ایند یا عتیقه شوند آنها تقریباً اکثر چیزهای کهنه و یا غیر قابل استفاده را نگه داشته و دور نمی ریزند. همچنین این افراد از لحاظ مسائل اخلاقی، اجتماعی، مذهبی و سیاسی دیدی بسیار خشک و بسته داشته و معمولاً تندرو هستند.

 

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

نیاز به مشاوره ازدواج  دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره قبل از ازدواج دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره