روان درمانی فردیدرمان های دارویی

شیشه و قرص اکس

شیشه و قرص اکس

شیشه و قرص اکس

شیشه ماده‌ای از گروه مواد محرک است و ماده فعال آن ماده ای است به نام متامفتامین و شکل ظاهری آن به دو شکل کریستال های شبیه جوهر نمک ویا خرد شده ی آن است که در ایران، کشیدن آن مرسوم شده است.

شیشه یک ماده محرک بسیار اعتیاد آور است و مصرف آن، ترشح دوپامین، سروتونین و نوراپی نفرین را در سیناپسهای عصبی در مغز به شدت افزایش می دهد و به تحریک سلولهای مغزی منجر شود. شیشه ماده ای است نسبتاً گران قیمت و مصرف آن ایجاد برانگیختگی، افزایش هوشیاری، کم خوابی و سرخوشی می‌کند. متأسفانه، مصرف شیشه شخص را در وضعیتی قرار می دهد که تمایل به درمان ندارد و شاید این مصیبت بار ترین تاثیر شیشه بر مغز باشد که پیگیری درمان این معتادین را مشکل می‌کند.

مصرف طولانی مدت شیشه

مصرف طولانی مدت شیشه، به ایجاد بدبینی شدید، خشونت، ضعف شدید حافظه، توهم شنوایی و بینایی، جنون آنی، افسردگی، پانیک، عوارض قلبی – عروقی، سکته‌های مغزی – قلبی و بسیاری از اختلالات عصبی منجر خواهد شد. گروه جدیدی از مواد اعتیاد آور که به صورت محرک های مغزی وارد بازار ایران شده اند با نام های اکستاسی، اکستازی، XTC، آدم، E ، X و یا قرص های شادی بخش شناخته شده اند و بسیار اعتیاد آور و خطرناک می باشند و اثرات قوی ضد اشتها دارند.

عوارض مصرف

از عوارض شدید و مزمن مصرف این قرص ها می‌توان به این حقیقت اشاره کرد که حتی با یک‌بار مصرف، آسیب های مغزی در شخص ایجاد می‌کنند. اکستازی از دست آمفتامین های جایگزین است و علاوه بر خاصیت تحریک کنندگی دارای خواص توهم زایی و دوره های بازگشت توهم نیز می‌باشد. ظاهر آن تا حد زیادی با میزان خلوص آن نرتبط است و رنگ آن از قهوه ای تا سبز، صورتی و شفاف و قابل تغییر است.

اکستازی به صورت دهانی مصرف می‌شود و آثار ناشی از آن به میزان ماده مصرفی، خلق افراد در زمان مصرف و شرایطی که در آن ماده مصرف شده است، بستگی دارد. اکستازی ماده ای است که بر روی نورونهای دارای سروتونین تاثیر می‌گذارد. مصرف این دارو باعث می‌شود که سلول های تولید کننده سروتونین تخریب شده و ماده ای به نام سروتونین در مغز آزاد شود. عملکرد سروتونین بر افزایش خلق، تنظیم خواب، فعالیت جنسی و حساسیت به درد، تأثیر می‌گذارد. مصرف اکستازی موجب می‌شود که مسیر کانال های بازجذب سروتونین مسدود شود و در نتیجه، به تدریج مقدار سروتونین در فضای سیناپسی افزایش می یابد و با افزایش سروتونین، فرد احساس لذت سرخوشی پیدا می‌کند. پس از اتمام تاثیری اکستازی، نورونهای سروتونرژیک با کمبود سروتونین روبرو می‌شوند و در نتیجه، فرد دچار حالات اضطراب و افسردگی می شود و برای برطرف کردن چنین عوارضی و برای جبران میزان سروتونین بدن، مجدداً به مصرف آن روی می آورد. حقیقتا، با مصرف طولانی مدت اکستازی، نورونهای سروتونرژیک از بین می‌روند و افراد دچار فراموشی و پیری زودرس می‌شوند.

اثرات مصرف دارو 

مصرف این دارو باعث می‌شود که اثرات سریع آن ۹۰ – ۲۰ دقیقه پس از مصرف ظاهر شود و ۲ تا ۳ سال در یک حد، حفظ شده و بعد افت کند. اثرات قرص اکس شامل افزایش شدید احساس خوب بودن در فرد، افزایش انرژی، احساس تمایل برای ارتباط با دیگران، احساس تعلق، عشق، سرخوشی، دست و دلبازی، در آعوش گرفتن و بوسیدن دیگران و قوی شدن احساسات می باشد. عوارض شدید مصرف این مواد، اختلال در خواب، کابوس های شبانه، حملات ناگهانی اضطراب و دیوانگی، انقباض شدید فک و پارگی زبان در اثر صحبت کردن طولانی، فراموشی، اختلال در یادگیری و کاهش آب بدن است که در زمان مصرف این دارو، افراد مجبور به مصرف آب فراوان و مکرر هستند و این عمل باعث کاهش سدیم خون و تشنج می‌شود. سردرد، سرگیجه، افت شدید خلق در روزهای پس از مصرف، مسمومیت کبدی، صدمه به اعصاب مغزی، بزرگ شدن پستان در آقایان، اختلالات هورمونی در خانم ها، احتباس ادراری و سرکوبی فعالیت خون سازی مغز استخوان از عوارض مصرف طولانی مدت این ماده هستند.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره