روانکاوی

شیوع اختلال سلوک

شیوع اختلال سلوک

با توجه به تعاریف بسیار متفاوتی که برای اختلال سلوک استفاده شده و آمارهای متفاوت مربوط به سنین مختلف جنس، طبقه اقتصادی اجتماعی و وضعیت جغرافیایی، برآورده شیوع این اختلال دشوار است.

اختلال سلوک بین کودکان

برآوردها از میزان اختلال سلوک بین کودکان با دامنه تقریباً ۱۰ تا ۴۰ درصد ذکر شده است. اگر آمار رفتارهای خاصی که اختلال سلوک را شامل می‌شوند و گزارش خود جوانان راجع به فعالیتها یشان را منظور کنیم میزان شیوع به طور قابل توجهی بالاست. برای مثال، در میان نوجوانان سنین ۱۳ تا ۱۸ سال بیش از ۵۰ درصد به سرقت معترف اند، ۳۵ درصد به ایراد جرح اقرار دارند، ۴۵ درصد تخریب اموال را می‌پذیرند، و ۶۰ درصد انجام بیش از یک نوع رفتار ضد اجتماعی مثل پرخاشگری سوء مصرف مواد، ایجاد حریق، ویرانگری را به گردن می‌گیرند.

مراجعات خاص اختلال سلوک

از این گذشته، مراجعات خاص اختلال سلوک به مراکز بالینی، گستردگی این مشکل را تأیید کرده است. برآوردها نشان داده است که مراجعات به درمانگاه‌های سرپایی برای پرخاشگری، مشکلات سلوک، و رفتارهای ضد اجتماعی، از یک سوم تا نیمی از کل موارد مراجعه کودکان و نوجوانان را شامل می‌شود. اختلال سلوک در کودکان و نوجوانان به لحاظ کارکرد جنسیتی متفاوت است. به دلیل تنوع ملاک‌ها و شاخص‌های اختلال سلوک بین مطالعات موجود، تعیین دقیق نسبت جنسیت دشوار است. با این حال، رفتار ضد اجتماعی پسران حداقل ۳ بار بیشتر از دختران است.

تفاوت های جنسیتی

در سن شروع بدکارکردی نیز تفاوت های جنسیتی ظاهر می‌شود. رابینز دریافت که میانگین شروع بدکارکردی برای کودکان ارجاع شده برای رفتار ضد اجتماعی حدود ۸ تا ۱۰ سال است. اغلب پسران ۵۷ درصد در هنگام شروع کمتر از ۱۰ سال داشتند. برای دختران شروع رفتار ضد اجتماعی در دامنه سنی ۱۴ تا ۱۶ سالگی قرار داشت. الگوهای نشانه مشخصه نیز متفاوت بودند. سرقت به عنوان علت مراجعه بین پسران ضد اجتماعی نسبت به دختران ضد اجتماعی فراوان تر و برای پسران به عنوان یک مشکل مطرح بود. برای دختران بیشتر شامل سوء رفتار جنسی می شد.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

نیاز به مشاوره ازدواج  دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره قبل از ازدواج دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره