روانکاوی

صفات شخصیتی

صفات شخصیتی

۱. روان رنجوری
۲. برون گرایی، درون گرایی
۳. تجربه پذیر
۴. خوشایندی
۵. وظیفه شناسی

یکی از مهمترین بخش‌هایی که در مشاوره قبل ازدواج باید مورد بررسی قرار بگیرد شناسایی صفات شخصیت است. برخی از این صفات به صورت ارثی منتقل می‌شوند، در واقع فرد با یک سری ویژگی های منحصر به فرد و تواناییهای بالقوه قدم به یک محیط خانوادگی و اجتماعی می‌گذارد. مشخصه‌های ژنیتکی به همراه بازخورد و واکنش متقابل فرد و محیط ۔ خانواده و اجتماع ۔ باعث ایجاد ویژگی های پایداری به نام صفات شخصیتی می‌شوند. صفات شخصیتی معمولاً در طول عمر از ثبات برخوردار هستند و نقش مهمی در انتخاب دوست، همسر،:شغل و تفریحات دارند. سوکولسکی و هندریک در یک پژوهش کیفی به بررسی عوامل تاثیرگذار بر شکل گیری ازدواج موفق از دید زوجین پرداختند و صفاتی همچون تعامل، تعهد داشتن، معنویت، اعتماد، عشق، دوستی، کار، همکاری و خوش خلقی از طرف زوجین مطرح گردید.

صفات شخصیتی

صفات شخصیتی به پنج عامل اصلی تقسیم می شود

در یک تقسیم‌بندی کلی، صفات شخصیتی به پنج عامل اصلی تقسیم می شود. در واقع ممکن است هر فرد بخشی از ویژگی‌های مربوطه را داشته باشد در این صورت می‌توان گفت که نامبرده جزو یک تیپ شخصیتی خاص است. برای مثال اگر فرد دارای ویژگی‌های تندمزاجی، هیجانی و آسیب پذیری باشد در عمل روان رنجوری نمره بالا می گیرد و بیشتر مستعد مشکلات روان شناختی است. اگر فرد در ردیف برون گرا و درون گرا ویژگی‌های پرحرفی، فعال بودن، خوشگذرانی و ابراز محبت را داشته باشد، انرژی بیشتری در تعامل با دیگران می گیرد و به اصطلاح فرد برون گرایی است. اگر در ردیف تجربه پذیری ویژگی خیال پردازی خلاقیت، مبتکر بودن، کنجکاوی و آزاد اندیشی را داشته باشد، تعامل به تجربه کردن امور ناشناخته و قدرت ریسک پذیری بیشتری دارد. برای ردیف خوشایندی داشتن ویژگی‌های نازک دل، زودباور، سخاوتمند، راضی، آسان گیر و مهربان نشان‌دهنده خوشایندتر و دلنشین تر بودن است. در ردیف وظیفه شناسی نیز داشتن ویژگی ها وظیفه‌شناسی، سخت‌کوشی، منظم بودن، خوش قولی، جاه طلبی و ثابت قدمی نشانه وظیفه‌شناسی بیشتر در انجام مسئولیت ها است.

چدر حقیقت اینها ویژگی‌های شخصیتی هستند و لزوماً خوب یا بد حساب نمی‌آیند، ولی بهتر است در انتخاب های مهم زندگی مثل همسر، دوست و شغل به این خصوصیات دقت کنیم. انتخاب آگاهانه یعنی بر اساس شناخت خود انتخاب های کارآمدی داشته باشیم. ممکن است مراجعه به صورت اختصاصی در هیچ یک از این شخصیت‌ها مورد قبول قرار نگیرند ولی در برخی صفات و ویژگی ها دارای تمایز خاصی باشند. شناسایی ویژگی های شخصی مراجعین و نوع برداشتی که از خود و فرد مقابل دارند به مشاور کمک می کند تا بخش هایی که ممکن است در زندگی آینده تعارض های جدی ایجاد کند را شناسایی و به مراجعین بازخورد لازم را بدهد. برای مثال اگر آقا در یک سمت و ردیف و خانم در سمت مقابل آن قرار بگیرد می تواند نشان از تعارضات احتمالی در زندگی مشترک باشد. برای مثال تفاوت آشکار در صفات مربوط به روان رنجوری و درونگرایی و برونگرایی، و تجربه پذیری، خوشایندی و وظیفه‌شناسی نشان از بروز مشکلات و تنش‌هایی احتمالی در زندگی مشترک می دهد.

برای کسب نتایج مستندتر بهتر است لیست صفات متضاد نظر ده نفر از نزدیکان مراجعین که شناخت خوبی از آنها دارند نیز دریافت شود. برای شناخت بهتر ویژگی‌های مراجعین از آزمون صفات متضاد نیز استفاده می کنیم. بهتر است در مقابل هر صفت بین عدد ۱ و عدد ۱۰۰ نمره گذاری کنیم. برای مثال ممکن است در واقع بینی عدد ۴۰ و برای تخیل بودن عدد ۶۰ را در نظر بگیریم. لازم به ذکر است که مجموع دو عدد هر ردیف باید برابر با عدد ۱۰۰ باشد. برای مثال در گزینه اول اگر فرد در واقع بینی عدد ۶۰ را بگیرید در بخش تخیلی باید عدد ۴۰ ثبت گردد. مشاور بیشتر بر صفاتی متمرکز می شود می‌شود که عدد آنها بیش از ۸۰ باشد و به نوعی از شدت بیشتری در فرد برخوردار باشد. داشتن یک حد متعادل از هر یک از صفات متضاد برای تجربه یک زندگی کارآمد ضروری است ولی شدت بیش از اندازه هر یک از صفات زیر می تواند در زندگی و روابط بین فردی اختلال ایجاد کند. با توجه به اینکه ممکن است این صفات اغلب جزو ساختار شخصیتی و غیر قابل تغییر نباشد؛ بنابراین شناسایی و پذیرش آنها از طرف مراجعین قبل از ورود به رابطه زناشویی لازم و ضروری است.

نیاز به مشاوره حضوری دارید ؟!

اگر نیاز به مشاوره حضوری دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ با پزشک و روانشناس متخصص ٬ دکتر حسین موسی زاده  مستقیما تماس حاصل فرمایید و با نحوه مشاوره ایشان آشنا شوید ٬ در صورت تمایل به رزرو وقت ملاقات با منشی دفتر مورد نظر واقع در تهران و یا کرج با شماره ۰۹۰۱۶۵۳۲۸۲۸ تماس حاصل فرمایید 

نیاز به مشاوره در منزل دارید ؟!

اگر ترجیح می دهید که  مشاوره در منزل شما صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۳۴۶۰۱۱ تماس حاصل فرمایید

نیاز به مشاوره تلفنی یا مشاوره تصویری دارید ؟! 

 اگر ترجیح می دهید مشاوره بصورت آنلاین و تلفنی یا تصویری از طریق برنامه هایی نظیر Whatsapp IMO Skype و .. صورت گیرد ٬ برای تعیین نوبت و هماهنگی می توانید با شماره ۰۹۳۵۸۹۰۸۸۱۹ تماس حاصل فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonدریافت وقت مشاوره